G‘azo shahrida yashovchi 33 yoshli falastinlik Ahmad al-Bozm Jahon chempionati finalida kimni qo‘llab-quvvatlashini aniq biladi. U Ispaniya terma jamoasini qo‘llab-quvvatlashini, chunki ular Falastin bilan birdamlik bildirganini aytdi.
G‘azo sektoridagi ko‘plab odamlar Ispaniya hukumatining Isroilning Falastinga qarshi genotsid urushi davridagi pozitsiyasi va “Barselona” yulduzi Lamin Yamal kabi ispan sport arboblarining ochiq qo‘llab-quvvatlashi tufayli xuddi shunday fikrda.
Al-Bozm Yamalga murojaat qilib: “Biz sizni butun qalbimiz bilan qo‘llab-quvvatlaymiz va Jahon chempionati kubogini ko‘tarib, Falastin bayrog‘ini ham ko‘tarishingizga umid qilamiz”, dedi.
G‘azoda final oldidan hayajon kuchli bo‘lsa-da, ikki yildan ortiq davom etgan Isroil hujumlari tufayli turnirni kuzatish tobora qiyinlashmoqda. Sobiq futbolchi va stadion menejeri Adnan al-Afifiyning so‘zlariga ko‘ra, odamlar faqat elektr energiyasi bo‘lgandagina o‘yinlarni tomosha qila oladi, generatorlar esa yoqilg‘i tanqisligi va qimmatligi tufayli ishlamaydi.
Urush davomida yo‘qolgan sport hayotini qayta tiklash uchun Afifiy G‘azo shahridagi Falastin sport klubida Jahon chempionati mavzusidagi ko‘rgazmali o‘yinlar tashkil qilmoqda. Bu klub hali ham ishlaydigan va futbolchilar uchun ochiq bo‘lgan yagona futbol klubi.
2024 yil may oyida Ispaniya hukumati Falastin davlatini rasman tan oldi. Bosh vazir Pedro Sanches bu qadam ikki davlatli yechimni qo‘llab-quvvatlash va G‘azodagi gumanitar inqirozni tugatishga qaratilganini aytdi.
Ispaniya terma jamoasining bir qancha sportchilari va murabbiylari, jumladan Yamal va sobiq “Manchester Siti” murabbiyi Pep Gvardiola G‘azo aholisi bilan birdamlik bildirgan. G‘azoning amputatsiyalangan futbol jamoasi bosh murabbiyi Hatem al-Mag‘ribiy bu ishoralar falastinliklar uchun katta ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Urush, vayronagarchilik va chuqurlashgan gumanitar inqirozga qaramay, futbol G‘azoda Jahon chempionati davomida kundalik hayotning muhim qismi bo‘lib qolmoqda. Afifiy mahalliy tashkilotlar yakshanba kungi final uchun jamoat namoyishlarini tashkil qilishiga umid bildirdi.
Afifiy Ispaniyani qo‘llab-quvvatlash Argentinaga dushmanlik sifatida talqin qilinmasligini ta’kidladi: “Biz har bir terma jamoani hurmat qilamiz. Ispaniyani qo‘llab-quvvatlash Argentina jamoasiga dushman ekanligimizni anglatmaydi”.

33-летний палестинец Ахмед аль-Бозм из города Газа точно знает, какую команду он будет поддерживать в финале чемпионата мира. Он заявил, что полностью поддерживает Испанию, потому что они выступили в защиту Палестины.
Эту точку зрения разделяют многие в секторе Газа, отчасти из-за позиции испанского правительства во время геноцидной войны Израиля против палестинцев и публичных выражений поддержки со стороны испанских спортивных деятелей, включая звезду «Барселоны» Ламина Ямаля.
Аль-Бозм обратился к Ямалю: «Мы поддерживаем вас всей душой и надеемся, что вы поднимете кубок чемпионата мира и также поднимете палестинский флаг».
Несмотря на растущее волнение перед финалом, следить за турниром в Газе становится все труднее из-за более чем двухлетних израильских атак. По словам бывшего футболиста и менеджера стадиона Аднана аль-Афифи, люди могут смотреть матчи только при наличии электричества, а генераторы не работают из-за нехватки и дороговизны топлива.
Чтобы возродить спортивную жизнь, почти исчезнувшую во время войны, аль-Афифи организует выставочные матчи на тему чемпионата мира в Палестинском спортивном клубе в городе Газа — единственном действующем и доступном для игроков клубе в секторе.
В мае 2024 года правительство Испании официально признало государство Палестина. Премьер-министр Педро Санчес заявил, что этот шаг направлен на поддержку решения о двух государствах и прекращение гуманитарного кризиса в Газе.
Несколько спортсменов и тренеров сборной Испании, включая Ямаля и бывшего тренера «Манчестер Сити» Пепа Гвардиолу, выразили солидарность с жителями Газы. Главный тренер команды ампутантов Газы Хатем аль-Магриби подчеркнул, что эти жесты много значат для палестинцев.
Несмотря на войну, разрушения и углубляющийся гуманитарный кризис, футбол остается важной частью повседневной жизни в Газе на протяжении чемпионата мира. Аль-Афифи выразил надежду, что местные организации организуют публичные показы финала в воскресенье.
Аль-Афифи подчеркнул, что поддержка Испании не должна восприниматься как враждебность к Аргентине: «Мы уважаем каждую национальную команду. Поддержка Испании не означает, что мы враги аргентинской команды».