AQShning Texas shtatidagi Xyuston shahrida yuzlab namoyishchilar immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) agenti tomonidan otib o'ldirilgan meksikalik Lorenzo Salgado Araujo uchun adolat talab qilib chiqishdi.
Namoyishchilar yakshanba kuni Ervan Chew Parkidan yurish boshlab, Dunlavy ko'chasidagi ko'prikni qisqa muddatga to'sib qo'yishdi. Ular "ICE ni tugating" va "Lorenzo uchun adolat" yozuvli plakatlarni ko'tarib yurishdi.
52 yoshli Meksika fuqarosi Salgado Araujo 7 iyul kuni Xyustonda qurilish guruhini ish joyiga olib ketayotganda ICE agenti tomonidan otib o'ldirilgan edi. Bu voqea prezident Donald Trampning tajovuzkor immigratsiya siyosatiga qarshi norozilikni kuchaytirdi.
Associated Press ma'lumotlariga ko'ra, Trampning ikkinchi muddati boshlanganidan beri ICE va boshqa immigratsiya agentlari bilan to'qnashuvlarda kamida 10 kishi halok bo'lgan. Ulardan ikkitasi Salgado Araujoning o'ldirilishidan keyingi kunlarda Meyn va Florida shtatlarida sodir bo'lgan.
ICE voqeadan so'ng Salgado Araujo go'yoki agentni urib yubormoqchi bo'lganini va agent o'zini himoya qilish uchun o'q uzganini da'vo qildi. Biroq guvohlar ICE versiyasini rad etishdi va Texas janubiy okrugi federal prokurori bayonotida hech qanday to'qnashuv haqida gapirmadi.
Sotsializm va Ozodlik Partiyasi tomonidan e'lon qilingan videoda namoyishchi "Xyustonni to'xtatish" uchun juma kuni yana noroziliklar bo'lishini aytdi. "Biz ICE, Tramp ma'muriyati va butun mamlakatga Xyuston bilan hazillashmaslik kerakligini ko'rsatishimiz kerak", dedi u.
Shanba kuni butun mamlakat bo'ylab shunga o'xshash namoyishlar bo'lib o'tdi, jumladan Meyn shtatidagi Portlendda, 13 iyulda kolumbiyalik Joan Sebastian Duran Guerrero yo'l harakati to'xtatilishi chog'ida otib o'ldirilgan edi.
Demokrat qonunchilar ICEning yollash amaliyotini tekshirishni talab qilishdi, chunki Duran Guerroning o'ldirilishiga mas'ul agentning ruhiy salomatligi muammolari va sobiq xotiniga nisbatan zo'ravonlik qilgani haqida ma'lumotlar paydo bo'ldi.
Vakillar Palatasining Milliy Xavfsizlik Qo'mitasidagi eng yuqori martabali demokrat Benni Tompson agentning zo'ravonlik tarixi ICEning yollash va o'qitish amaliyotini shubha ostiga qo'yishini aytdi.
O'ldirishlardan so'ng, Tramp ma'muriyatining immigratsiya bo'yicha bosh amaldori Tom Xoman agentlik yo'l harakati to'xtatilishini qisqa muddatga to'xtatishini e'lon qildi. Yakshanba kuni esa ICE to'xtatishlar vaqtida kamida bitta agentning tana kamerasini kiyishini talab qilishini ma'lum qildi.
Tramp esa o'ldirishlarga qaramay, agentlikni yo'l harakati to'xtatilishini davom ettirishga chaqirdi. "Biz kuchli, qattiq va aqlli bo'lishimiz kerak va ICEning eng muhim va samarali jinoyatga qarshi vositalaridan biri - YO'L HARAKATI TO'XTATILISHIDAN voz kecholmaymiz!" deb yozdi u Truth Social platformasida.
O'limlardan tashqari, Trampning immigratsiya siyosati boshlanganidan beri kamida 13 kishi yaralangan, The Trace ma'lumotlariga ko'ra. Human Rights Watch ma'lumotlariga ko'ra, ICE hibsxonasida kamida 52 kishi vafot etgan. 2026 yil yanvar holatiga ko'ra, ICE AQShdan 540 000 dan ortiq odamni deportatsiya qilgan.

В Хьюстоне, штат Техас, сотни протестующих вышли на марш, требуя справедливости для Лоренсо Сальгадо Араухо, мексиканца, застреленного агентом Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) в этом месяце.
Протестующие прошли маршем от парка Эрван Чью в воскресенье и ненадолго перекрыли мост на улице Данлави, сообщают местные СМИ и видео в интернете. Они держали плакаты с надписями «Упразднить ICE» и «Справедливость для Лоренсо».
52-летний гражданин Мексики Сальгадо Араухо был смертельно ранен агентом ICE 7 июля, когда вез свою строительную бригаду на объект в Хьюстоне. Протесты усилились на фоне растущей критики агрессивной иммиграционной политики президента Дональда Трампа.
По данным Associated Press, с начала второго срока Трампа в январе прошлого года в результате столкновений с ICE и другими иммиграционными агентами погибли не менее 10 человек. Два из них произошли в дни после убийства Сальгадо Араухо в штатах Мэн и Флорида.
После стрельбы в Хьюстоне ICE заявила, что Сальгадо Араухо якобы пытался протаранить своим автомобилем агента, который выстрелил в целях самообороны. Однако свидетели опровергли версию ICE, а в заявлении федерального прокурора Южного округа Техаса не упоминалось о столкновении или угрозе жизни офицера.
В видео, опубликованном Партией социализма и освобождения, активистка призвала к новым протестам в пятницу, чтобы «остановить Хьюстон». «Мы должны показать ICE, администрации Трампа и всей стране, что с Хьюстоном нельзя шутить», — сказала она.
В субботу аналогичные протесты прошли по всей стране, в том числе в Портленде, штат Мэн, где 13 июля колумбиец Хоан Себастьян Дуран Герреро был застрелен во время остановки транспорта в соседнем Биддефорде.
Демократы в Конгрессе потребовали расследования практики найма ICE после сообщений о том, что агент, ответственный за убийство Дурана Герреро, имел проблемы с психическим здоровьем и проявлял насилие по отношению к бывшей жене.
Бенни Томпсон, главный демократ в Комитете по национальной безопасности Палаты представителей, заявил, что предполагаемое насильственное прошлое агента «ставит под сомнение проверку и обучение, которое ICE проводит для своих новобранцев».
После убийств главный иммиграционный чиновник администрации Трампа Том Хоман объявил о «краткой паузе» в остановках транспорта. В воскресенье он сообщил, что ICE теперь потребует, чтобы по крайней мере один агент носил нательную камеру во время остановок.
Трамп, тем временем, призвал агентство продолжать остановки, несмотря на убийства. «Мы должны быть сильными, жесткими и умными, и мы НЕ МОЖЕМ отказаться от одного из самых важных и эффективных инструментов борьбы с преступностью ICE — ОСТАНОВКИ ТРАНСПОРТА!» — написал он в Truth Social.
Помимо смертей, с начала иммиграционной кампании Трампа ранены не менее 13 человек, согласно The Trace. Human Rights Watch сообщает, что по меньшей мере 52 человека умерли в заключении ICE. По состоянию на январь 2026 года ICE депортировала более 540 000 человек из США.