Buyuk Britaniyada hukmron Leyboristlar partiyasi rahbari etib saylangan Endi Burnham qirol Charlz III bilan uchrashuv o‘tkazadi. Bu an’anaviy tarzda hukumat boshlig‘i bo‘lishning so‘nggi bosqichi hisoblanadi.
Burnham Buyuk Britaniyaning Yevropa Ittifoqidan chiqishga ovoz berganidan keyin so‘nggi 10 yil ichida yettinchi bosh vazir bo‘ladi. Uning o‘tmishdoshi Kir Starmer iyun oyida bir necha vazirlar iste’foga chiqishi va so‘rov natijalarining keskin pasayishi ortidan o‘z lavozimini tark etishini e’lon qilgan edi.
Buyuk Manchesterning sobiq meri Burnham iyun oyida parlamentga qayta kirish uchun xavfli maxsus saylovda g‘alaba qozonishga muvaffaq bo‘ldi. Burnhamning rasman bosh vazir bo‘lishi uchun Starmer qirol Charlz III ga iste’fosini rasmiy ravishda taqdim etadi.
Shundan so‘ng Burnham qirol bilan uchrashadi va qirol Leyboristlar rahbarini hukumat tuzishga chaqiradi. Starmer dushanba kuni Downing Street 10 dan chiqish oldidan qisqa nutq so‘zlashi kutilmoqda, Burnham esa o‘sha joyda keyinroq o‘z fikrlarini bildiradi.

После того как на прошлой неделе он возглавил правящую Лейбористскую партию, Энди Бернэм будет приглашен королем Карлом III сформировать правительство. В понедельник новоиспеченный лидер лейбористов встретится с монархом — традиционный финальный шаг на пути к посту главы правительства.
Бернэм станет седьмым премьер-министром Великобритании за последние 10 лет после того, как страна проголосовала за выход из Европейского союза. Его предшественник Кир Стармер объявил об уходе в июне после отставки нескольких министров кабинета на фоне резкого падения рейтингов и вопросов о его лидерстве.
Бывший мэр Большого Манчестера Бернэм сумел выиграть рискованные дополнительные выборы в июне, чтобы вернуться в парламент. Чтобы Бернэм официально стал премьер-министром, Стармер формально подаст прошение об отставке королю Карлу III.
После этого Бернэм встретится с королем, который поручит лидеру лейбористов сформировать правительство. Ожидается, что Стармер произнесет краткую прощальную речь перед уходом с Даунинг-стрит, 10, а Бернэм позже выступит там же.