Hindistonning yoshlar boshchiligidagi 'Tarakan' harakati tarafdorlari parlamentga yurishga urinish chog'ida politsiya bilan to'qnashdi. Namoyishchilar ta'lim vazirining iste'fosini talab qilmoqda.
Politsiya 2 km uzoqlikdagi Jantar Mantar protest maydonida to'siqlarni buzib o'tishga urinayotgan namoyishchilarga qarshi ko'zdan yosh oqizuvchi gaz va tayoqlardan foydalangan. Olomon orasida talabalar, ishchilar va bolali oilalar ham bor edi.
'Tarakan Janta Partiyasi' (CJP) may oyida Oliy sud raisi ishsiz yoshlarni 'tarakanlar' deb ataganidan keyin paydo bo'lgan. Bu satirik harakat ijtimoiy tarmoqlarda millionlab izdoshlarni jalb qildi.
Harakat tibbiyot kollejlari va davlat ishlari uchun imtihonlarning takroriy sizdirilishi tufayli kuchaydi. Shanba kuni faol Sonam Vangchukni politsiya majburan kasalxonaga olib ketganidan keyin e'tibor yanada oshdi.
'Tarakanlar' deb atalgan namoyishchilar bir oy davomida Jantar Mantar parkida lager qurishgan. Ular ta'lim vaziri Dharmendra Pradxanning iste'fosini, imtihon tizimini isloh qilishni va qog'oz sizdirilishidan keyin o'z joniga qasd qilgan talabalar oilalariga tovon to'lashni talab qilmoqda.

Сторонники молодежного движения «Тараканы» в Индии вступили в столкновения с полицией при попытке марша к парламенту с требованием отставки министра образования.
Полиция применила слезоточивый газ и дубинки против протестующих, пытавшихся прорвать баррикады на территории протеста в центре Нью-Дели. В толпе были студенты, профессионалы и семьи с детьми.
Движение «Тараканья партия» (CJP) возникло в мае после того, как председатель Верховного суда сравнил безработную молодежь с «тараканами». Сторонники превратили это в сатирическое движение, набравшее миллионы подписчиков.
Движение усилилось после неоднократных утечек экзаменов для медицинских колледжей и госдолжностей. В субботу полиция насильно отправила в больницу голодающего активиста Сонама Вангчука, что привлекло еще больше внимания.
Протестующие, называющие себя «тараканами», месяц живут в лагере в парке Джантар Мантар. Они требуют отставки министра образования Дхармендры Прадхана, реформы экзаменов и компенсации семьям студентов, покончивших с собой после утечек.