AQSh va Eron o‘rtasidagi zarbalar almashinuvi tobora kuchayib bormoqda. Har ikki tomon ham Hormuz bo‘g‘ozida harbiy ustunlikka erishishni oldini olish maqsadida harakat qilayotganini da’vo qilmoqda.
AQSh janubiy Eronni, so‘nggi kunlarda esa mamlakatning boshqa qismlarini bombardimon qilmoqda. Tehron esa ko‘rfazdagi qo‘shni davlatlar va Iordaniyadagi AQSh harbiy bazalariga zarba bermoqda.
Ikkala tomonning o‘qlari fuqarolik infratuzilmasiga ham yetib bormoqda, bu esa xalqaro huquqning buzilishi haqida savollar tug‘dirmoqda. Iyun oyida imzolangan tinchlik memorandumining amal qilishi to‘xtagan.
AQSh prezidenti Donald Tramp Fox Newsga bergan intervyusida: “Biz ularning barcha elektr stansiyalarini, barcha ko‘priklarini yo‘q qilamiz, agar ular muzokaralar stoliga o‘tirmasalar”, deb tahdid qilgan.
Eron rasmiylariga ko‘ra, 15 iyuldan beri kamida 50 kishi halok bo‘lgan, 500 kishi yaralangan. Janubiy va shimoli-g‘arbiy Erondagi o‘nlab obyektlar, jumladan harbiy markazlar, temir yo‘llar va aeroportlar nishonga olingan.
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) qo‘shni davlatlardagi AQSh harbiy aktivlariga javob zarbalari berib, kamida ikki AQSh harbiy xizmatchisining o‘limiga sabab bo‘lgan.
Xalqaro gumanitar huquq fuqarolik infratuzilmasini nishonga olishni qat’iyan taqiqlaydi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrishning matbuot kotibi “fuqarolik infratuzilmasiga hujumlardan ayniqsa xavotirda ekanligini” bildirgan.
Jeneva konvensiyalariga ko‘ra, fuqarolik infratuzilmasiga yo‘llar, ko‘priklar, temir yo‘llar, aeroportlar, elektr stansiyalari, kanalizatsiya tizimlari, kasalxonalar, telefon va internet tizimlari kiradi. Ichimlik suvi inshootlari, sug‘orish tizimlari, oziq-ovqat, ekinlar, chorva mollari, to‘g‘onlar va atom elektr stansiyalari ham nishonga olinishi mumkin emas.
Fuqarolik infratuzilmasi faqatgina harbiy maqsadlarda foydalanilganligi isbotlangan taqdirdagina qonuniy nishonga aylanadi. Biroq hujumlar fuqarolarga yetkaziladigan zarar harbiy foydadan oshmasligi sharti bilan amalga oshirilishi kerak.
Eron ommaviy axborot vositalari va rasmiylari AQShning fuqarolik infratuzilmasiga bir necha zarba bergani haqida xabar bergan. Vashington esa faqat harbiy logistika infratuzilmasini nishonga olganini da’vo qilmoqda.

Соединенные Штаты и Иран вовлечены во все более эскалационный цикл ударов, которые, по их утверждениям, направлены на предотвращение военного доминирования другой стороны над Ормузским проливом.
США наносят удары по южному Ирану, а в последние дни и по другим частям страны. Тегеран отвечает ударами по американским военным базам в соседних странах Персидского залива и Иордании.
Снаряды, выпущенные обеими сторонами, также поражают гражданскую инфраструктуру, что вызывает вопросы о возможных нарушениях международного права. Хрупкий меморандум о взаимопонимании, подписанный в июне, фактически рухнул.
Президент США Дональд Трамп пригрозил в интервью Fox News: «Мы выведем из строя все их электростанции, все их мосты, если они не сядут за стол переговоров». Аналогичные угрозы он высказывал и ранее.
По данным иранских властей, с 15 июля погибли не менее 50 человек, 500 ранены. За последнюю неделю поражены десятки объектов на юге и северо-западе Ирана, включая военные командные центры, железные дороги и аэропорты.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) нанес ответные удары по соседним странам, где размещены американские военные активы, в результате чего погибли как минимум двое американских военнослужащих.
Международное гуманитарное право прямо запрещает нападения на гражданскую инфраструктуру. Представитель генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша заявил, что «особую обеспокоенность вызывают атаки на гражданскую инфраструктуру в Иране и регионе».
Согласно Женевским конвенциям, к гражданской инфраструктуре относятся дороги, мосты, железные дороги, аэропорты, электростанции, канализационные системы, больницы, телефонные и интернет-системы. Запрещено также нападение на объекты водоснабжения, ирригации, продовольствия, посевы, скот, плотины и атомные электростанции.
Гражданская инфраструктура становится законной целью только в том случае, если доказано ее использование в военных целях. При этом атака должна быть соразмерна военному преимуществу, а риск для гражданского населения не должен превышать выгоду.
Иранские СМИ и официальные лица сообщают о нескольких ударах США по гражданской инфраструктуре. Вашингтон утверждает, что целился исключительно в «военную логистическую инфраструктуру».
Иран наносил удары по военным базам и гражданской инфраструктуре в Кувейте, Омане, Иордании и Катаре. КСИР настаивает, что целится в американские военные активы.