CENTCOM ma'lumotlariga ko'ra, askar Eronning urib tushirilgan hujumchi dronidagi portlamagan o'q-dorilarni nazorat ostida portlatish paytida vafot etgan.
Bu o'lim bilan Eron urushida halok bo'lgan AQSh harbiylari soni 17 nafarga yetdi, yaradorlar soni esa kamida 420 nafarni tashkil etadi. Yana bir askar bedarak yo'qolgan deb hisoblanmoqda.
Urush 28 fevralda, AQSh va Isroil Eronni nishonga olgan hujumlaridan so'ng boshlangan. Eronliklar javob zarbasida Fors ko'rfazidagi AQSh harbiy ob'ektlariga hujum qilgan.
17 iyundagi o't ochishni to'xtatish memorandumi (MoU) imzolangunga qadar AQSh harbiylari 13 nafar jangovar yo'qotishni tasdiqlagan. Ulardan olti nafari mart oyi boshida G'arbiy Iroqda AQSh yonilg'i quyish samolyoti qulashi oqibatida halok bo'lgan.
MoU 60 kunlik muzokara davrini boshlagan bo'lsa-da, 7 iyuldan keyin to'qnashuvlar qayta avj olgan. Yakshanba kuni AQSh Eronga qarshi ketma-ket to'qqizinchi tungi hujumni yakunlaganini e'lon qilgan. Eron esa Iordaniyadagi Aqaba aeroportida AQSh transport samolyotlariga ballistik raketalar bilan javob qaytargan.
AQSh prezidenti Donald Tramp yakshanba kuni Iordaniyadagi Eron hujumida amerikalik askarlarning o'limini "juda achinarli voqea" deb atagan va "Eronning yadro quroliga ega bo'lishiga hech qachon yo'l qo'ymaymiz", degan.
Reuters va Ipsos so'roviga ko'ra, amerikaliklarning atigi to'rtdan bir qismi Trampning Eron bilan urushini uning xarajatlariga arziydi deb hisoblaydi. Aksariyat respondentlar iqtisodiy va xavfsizlik oqibatlaridan xavotirda.
Eron urushidagi AQSh qurbonlari soni Iroq va Afg'oniston urushlaridagi minglab o'limlardan ancha past bo'lsa-da, Kosovo va Liviya havo kampaniyalaridagidan yuqori.
Eron Sog'liqni saqlash vazirligi iyul oyida AQSh zarbalari natijasida kamida 50 kishi halok bo'lgani va 500 kishi yaralangani haqida xabar bergan. Urush boshidan MoU imzolangunga qadar AQSh-Isroil hujumlarida kamida 3 468 eronlik halok bo'lgan.

Центральное командование США (CENTCOM) в воскресенье сообщило, что американский военнослужащий погиб в субботу на севере Ирака, где дислоцированы силы США.
По данным CENTCOM, солдат погиб во время контролируемого подрыва неразорвавшихся боеприпасов на сбитом иранском ударном беспилотнике.
С этой смертью число американских военных, погибших в войне с Ираном, достигло 17, по меньшей мере 420 ранены, один пропал без вести.
Война началась 28 февраля, когда США и Израиль нанесли удары по Ирану, а иранцы ответили, атаковав американские военные объекты в Персидском заливе.
До подписания меморандума о взаимопонимании (MoU) 17 июня, продлившего режим прекращения огня, Пентагон подтвердил 13 боевых потерь. Шестеро из них погибли при крушении американского самолета-заправщика в западном Ираке в начале марта.
MoU запустил 60-дневный переговорный период, но боевые действия возобновились после 7 июля. В воскресенье США объявили о завершении девятой ночи атак на Иран. Иран ответил баллистическими ракетами по транспортным самолетам США в аэропорту Акаба в Иордании.
Президент США Дональд Трамп в воскресенье назвал гибель американских солдат в Иордании "очень печальным событием" и заявил: "Мы никогда не позволим Ирану иметь ядерное оружие".
Опрос Reuters и Ipsos показал, что лишь около четверти американцев считают войну с Ираном стоящей затрат. Большинство респондентов выразили обеспокоенность экономическими последствиями и угрозами безопасности.
Число погибших американцев в иранской войне значительно ниже, чем в Ираке и Афганистане, но выше, чем в кампаниях в Косово и Ливии.
Минздрав Ирана сообщил, что в июле в результате ударов США погибли не менее 50 человек и 500 ранены. С начала войны до MoU в результате американо-израильских атак погибли не менее 3468 иранцев.