Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda davom etayotgan Ebola epidemiyasi qurbonlari soni kamida 930 kishiga yetdi. Tasdiqlangan holatlar soni esa 2 344 taga yetgan, bu juma kunidan shanbagacha bo‘lgan 24 soat ichida 37 o‘lim qayd etilgan – bu 15 may kuni epidemiya e’lon qilinganidan beri eng yuqori kunlik ko‘rsatkichlardan biri.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari Tedros Adhanom Gebreyesusning ta’kidlashicha, Ebola KDRda oldingi epidemiyalarga qaraganda tezroq tarqalmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2018-2020 yillardagi epidemiya 2000 ta tasdiqlangan holatga yetishi uchun 10 oydan ko‘proq vaqt kerak bo‘lgan bo‘lsa, bu safar atigi ikki oy ichida 2000 ta holatga erishildi. JSST haqiqiy ko‘rsatkich bundan kamida ikki baravar yuqori bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
“Bu uchinchi eng katta Ebola epidemiyasi”, dedi Tedros. “O‘tgan oy ichida u avvalgi epidemiyalardan tezroq kengaydi”. Virus asosan Ituri provinsiyasida tarqalmoqda, bu mineral resurslarga boy shimoliy-sharqiy hudud bo‘lib, u yerda bir necha qurolli guruhlar faoliyat yuritadi.
Ebola bilan kasallanish holatlari KDRning beshta provinsiyasida va qo‘shni Ugandada aniqlangan. Ammo Uganda “virusdan deyarli tozalandi”, deya ta’kidladi Tedros, KDRda esa virus misli ko‘rilmagan tezlikda tarqalmoqda.
Iturida vaziyatni murakkablashtirgan holda, tibbiyot xodimlari o‘tgan hafta ish tashlashi boshladi va Buniya umumiy kasalxonasi kirishini to‘sib qo‘ydi. Xodimlar epidemiya boshlanganidan beri hech qanday kompensatsiya olmaganliklaridan shikoyat qilmoqdalar, garchi ular og‘ir va xavfli sharoitlarda bemorlarni davolash bilan shug‘ullansa ham.
Tedros yangi holatlarning 80 foizdan ortig‘i “ma’lum aloqadorlar ro‘yxatidan tashqarida” aniqlanayotganini ta’kidladi, bu yuqish zanjirlari hali ham kuzatilmayotganini ko‘rsatadi. Sog‘liqni saqlash vazirligi hozirda 724 bemor kasalxonalarda izolyatsiyada ekanligini va zararlangan hududlarda javob choralari kuchaytirilayotganini ma’lum qildi.

Министерство здравоохранения Демократической Республики Конго (ДРК) сообщило, что число жертв текущей вспышки Эболы достигло как минимум 930 человек. Количество подтвержденных случаев достигло 2 344, причем за 24 часа с пятницы по субботу было зарегистрировано 37 смертей — один из самых высоких суточных показателей с момента объявления вспышки 15 мая.
Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что Эбола распространяется в ДРК быстрее, чем при любой предыдущей вспышке. По его словам, вспышка 2018-2020 годов потребовала более 10 месяцев, чтобы достичь 2 000 подтвержденных случаев, тогда как на этот раз потребовалось всего два месяца. ВОЗ предполагает, что реальное число случаев может быть как минимум вдвое больше.
«Это третья по величине вспышка Эболы за всю историю», — сказал Тедрос. «За последний месяц она расширялась быстрее, чем любая предыдущая вспышка». Вирус в основном распространяется в провинции Итури, богатом полезными ископаемыми северо-восточном регионе, где действуют несколько вооруженных групп.
Случаи заболевания Эболой были выявлены в пяти провинциях ДРК и соседней Уганде. Однако, по словам Тедроса, Уганда сейчас «почти свободна от вируса», тогда как в ДРК вирус распространяется с беспрецедентной скоростью.
Ситуацию в Итури усугубляет забастовка медицинских работников, начавшаяся на прошлой неделе: они заблокировали вход в больницу общего профиля в Бунии. Сотрудники жалуются, что не получают никакой компенсации за свою работу с начала вспышки, несмотря на лечение пациентов в тяжелых и опасных условиях.
Тедрос отметил, что более 80% новых случаев выявляются «вне известных списков контактов», что указывает на то, что цепочки передачи все еще остаются незамеченными. Минздрав сообщил, что в настоящее время 724 пациента находятся в изоляции в больницах, и усилия по реагированию в пострадавших районах наращиваются.