Rossiya Mudofaa vazirligi Ukraina kuchlari Belgorod viloyatidagi avtobusga hujum qilishi natijasida 5 tinch aholi, jumladan bir voyaga yetmagan bola halok bo‘lgani va 3 kishi og‘ir yaralangani haqida xabar berdi.
Hujumdan oldin Ukraina poytaxt Moskvaga 400 dan ortiq dron bilan javob hujumi uyushtirgan. Moskva meri Sergey Sobyanin dronlarning aksariyati tutib olinganini, ammo kamida 10 kishi yaralangani va bir qancha turar-joy binolari hamda infratuzilma ob’ektlari shikastlanganini ma’lum qildi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Ukraina kuchlari Rossiyaning logistika ob’ektlari va neft omborlarini nishonga olganini, bu harakatlar Rossiyaning shaharlariga qilingan hujumlarga adolatli javob ekanini ta’kidladi.
Ayni paytda Ukraina harbiy rahbariyati atrofida keskinlik kuzatilmoqda. Mudofaa vaziri Mixaylo Fedorovning iste’fosidan so‘ng bir necha kunlik norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Zelenskiy harbiy qo‘mondonlar bilan uchrashib, vaziyatni muhokama qilgan.
Sharqiy Ukrainadagi Pavlograd va Kramatorskda Rossiya hujumlari natijasida ikki kishi halok bo‘ldi, janubiy Zaporojye shahrida esa bir kishi hayotdan ko‘z yumdi. Ikkala tomon ham tinch aholini nishonga olishni rad etmoqda.

Минобороны РФ заявило, что украинский удар по автобусу в Белгородской области привел к гибели пяти мирных жителей, включая несовершеннолетнего, и тяжелым ранениям трех человек.
Атаке предшествовал массированный украинский ответный удар по Москве: мэр Сергей Собянин сообщил о более чем 400 дронах, нацеленных на столицу. Большинство из них было перехвачено, однако губернатор Подмосковья Андрей Воробьев уточнил, что ранения получили не менее 10 человек, повреждены жилые дома и объекты инфраструктуры.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что украинские силы наносят удары по российским логистическим объектам и нефтебазам, называя это справедливым ответом на каждую российскую атаку.
Тем временем в украинском военном руководстве нарастает напряженность. После увольнения министра обороны Михаила Федорова прошли многодневные протесты. Зеленский провел встречу с высшими военачальниками для обсуждения ситуации.
На востоке Украины в Павлограде и Краматорске от российских ударов погибли по два человека, в южном Запорожье — один. Обе стороны отрицают нацеливание на гражданских.