Ilon Maskning boyligi yana 800 milliard dollardan pastga tushdi. Forbes ma'lumotlariga ko'ra, Starship kosmik kemasining navbatdagi uchirilishi bekor qilinganidan so'ng SpaceX aksiyalari qimmatlashdi va tadbirkorning sof aktivlari qiymati 45 milliard dollardan ko'proqqa kamaydi.
Nashr ma'lumotlariga ko'ra, SpaceX aksiyalari 4,4 foizga arzonlashib, bir qog'oz uchun 125 dollarni tashkil etdi. Shu fonda Maskning boyligi 792,8 milliard dollarga tushdi. Shunga qaramay, u hali ham dunyoning eng boy odami bo'lib qolmoqda.
Nashr ma'lumotlariga ko'ra, pasayish besh kunlik salbiy trendni davom ettirdi, natijada SpaceXning bozor qiymati 14,5 foizga qisqardi. Kompaniyaning 4,8 milliard aksiyasi va 350 million optsioniga ega bo'lgan Mask ularning qiymati pasayishining bevosita oqibatlarini his qildi.
Aksiyalarning sotilishi Mask Starshipning 13-sinov uchirilishi bekor qilinganini e'lon qilganidan keyin kuchaydi. Uning so'zlariga ko'ra, avtomatik tizim uchishga tayyorgarlikni to'xtatdi, chunki raketaning bir nechta dvigateli yonish bosqichida ishga tusha olmadi. 16 iyul kuni X ijtimoiy tarmog'idagi postida u keyingi uchirish urinishini kelasi hafta boshida amalga oshirishni rejalashtirayotganini aytdi.
Maskning boyligining eng yuqori nuqtasi 16 iyunga to'g'ri keldi, o'shanda Forbes uning kapitalini 1,45 trillion dollarga baholagan edi. O'shandan beri uning boyligi deyarli 700 milliard dollarga kamaydi.

Состояние Илона Маска вновь опустилось ниже отметки в 800 миллиардов долларов. По оценке Forbes, после отмены очередного запуска космического корабля Starship акции SpaceX снизились, а чистая стоимость активов предпринимателя сократилась более чем на 45 миллиардов долларов.
По данным издания, акции SpaceX подешевели на 4,4% — до 125 долларов за бумагу. На этом фоне состояние Маска снизилось до 792,8 миллиарда долларов. Несмотря на это, он по-прежнему остается самым богатым человеком мира.
По данным издания, падение продолжило пятидневный негативный тренд, в результате которого рыночная стоимость SpaceX сократилась на 14,5%. Маск, владеющий 4,8 миллиарда акций компании и 350 миллионами опционов, напрямую ощутил последствия снижения их стоимости.
Распродажа акций усилилась после того, как Маск сообщил об отмене 13-го испытательного запуска Starship. По его словам, автоматическая система прервала подготовку к старту из-за того, что несколько двигателей ракеты-носителя не смогли запуститься на этапе зажигания. В публикации в соцсети X от 16 июля он заявил, что следующую попытку запуска планируется предпринять в начале следующей недели.
Пик состояния Маска пришелся на 16 июня, когда Forbes оценивал его капитал в 1,45 триллиона долларов. С тех пор его состояние сократилось почти на 700 миллиардов долларов.