Hindistonning shimoliy va shimoliy-sharqiy hududlarida kuchli musson yomg‘irlari sababli yuz bergan suv toshqini va ko‘chkilar natijasida kamida 25 kishi halok bo‘ldi, deya xabar bermoqda mahalliy rasmiylar.
Yakshanba va dushanba kunlari Hindistonga qarashli Kashmir va shimoliy-sharqiy Nagaland shtatida bir qancha hodisalar qayd etildi. Kashmirda Poonch, Rajouri va Doda tumanlarida yomg‘ir bilan bog‘liq hodisalar kamida 15 kishining o‘limiga sabab bo‘ldi, yana bir necha kishi bedarak yo‘qolgan, deya ma’lum qildi yuqori martabali politsiya xodimi.
Nagalandda esa uzluksiz yomg‘irlar tufayli bir nechta ko‘chki sodir bo‘lib, 9 kishi halok bo‘ldi. Nagalandning Mon tumani magistrati Wennyei Konyak AFP axborot agentligiga bergan ma’lumotida, „Biz sakkizta jasadning to‘rttasini topdik, qutqaruv ishlari davom etmoqda“, dedi va kamida 15 kishi yaralanganini qo‘shimcha qildi.
Jammu va Kashmir bosh vaziri Omar Abdulloh idorasining bayonotiga ko‘ra, Jammudagi Rajouri tumanida to‘fon katta miqdordagi davlat va xususiy mulkka zarar yetkazdi va ko‘plab odamlarning hayotini izdan chiqardi. Armiya xodimlari va favqulodda vaziyat qutqaruvchilari 11 kishini, jumladan besh bolani qutqardi.
Qo‘shni Assam shtatida yakshanba kuni suv toshqini oqibatida bir kishi halok bo‘ldi, shtat tabiiy ofatlarni boshqarish organi ma’lumotiga ko‘ra, yetti tumanda 57 mingdan ortiq odam jabr ko‘rgan.
Hindiston ob-havo idorasi Jammu va Kashmirda keyingi kunlarda yanada kuchli yog‘ingarchiliklar bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi, faol musson sharoiti mintaqada bir haftagacha davom etishi mumkin.
Rasmiylar, shuningdek, o‘tgan yili 400 mingdan ortiq hindularni jalb qilgan yillik Amarnath ziyorati va Jammudagi Vaishno Devi ziyoratini vaqtincha to‘xtatilganini e’lon qildi, bu yo‘nalishlar xavfsiz deb topilmaguncha ziyoratchilar xavfsizligi uchun qilingan.

По меньшей мере 25 человек погибли в результате наводнений и оползней, обрушившихся на северные и северо-восточные районы Индии, сообщили местные чиновники.
Несколько инцидентов произошли в выходные в индийской части Кашмира и северо-восточном штате Нагаленд после нескольких дней проливных муссонных дождей, заявили официальные лица в понедельник.
В Кашмире связанные с дождями происшествия в округах Пунч, Раджоури и Дода унесли жизни по меньшей мере 15 человек, еще несколько пропали без вести, сообщил высокопоставленный сотрудник полиции. В Нагаленде множественные оползни, вызванные непрекращающимися дождями, убили девять человек.
«Мы извлекли четыре из восьми тел, спасательные работы продолжаются», — заявил Венньей Коньяк, магистрат округа Мон в Нагаленде, агентству AFP, добавив, что по меньшей мере 15 человек получили ранения.
В Джамму внезапное наводнение в Раджоури нанесло значительный ущерб государственной и частной собственности и нарушило жизнь бесчисленного количества людей, говорится в заявлении канцелярии главного министра Джамму и Кашмира Омара Абдуллы. Военнослужащие и спасатели спасли 11 человек, включая пятерых детей.
В соседнем штате Ассам в воскресенье один человек погиб в результате наводнения, сообщил государственный орган по ликвидации последствий стихийных бедствий, отметив, что более 57 000 человек в семи округах пострадали.
Метеобюро Индии предупредило о возможности еще более сильных дождей в Джамму и Кашмире в ближайшие дни, активные муссонные условия, вероятно, сохранятся в регионе до недели.
Власти также объявили о временном приостановлении ежегодного паломничества Амарнатх, которое в прошлом году привлекло более 400 000 индуистов, и паломничества Вайшно Деви в Джамму, ссылаясь на безопасность паломников, пока маршруты не будут признаны безопасными.