Yevropa Ittifoqi (YI) regulyatorlari Xitoyning eng yirik elektron tijorat platformasi AliExpress’ni noqonuniy, xavfli va qalbaki mahsulotlarni sotishga qarshi kurashishdagi kamchiliklari uchun 550 million yevro (629 million dollar) miqdorida jarimaga tortdi. Bu Raqamli Xizmatlar Akti (DSA) bo‘yicha eng katta jarima hisoblanadi.
Yevropa Komissiyasi vitse-prezidenti Henna Virkkunen dushanba kuni bildirishicha, qalbaki kiyimlar, xavfsiz bo‘lmagan o‘yinchoqlar, xavfli kosmetika va boshqa noqonuniy zararli mahsulotlarning tarqalishi onlayn xarid qilishning muqarrar xarajati emas, balki AliExpress’ning DSA majburiyatlarini bajarmaganligidir.
AliExpress jarimani “nomutanosib” deb atab, uni shikoyat qilish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Kompaniya 20-oktyabrgacha buzilishlarni bartaraf etish rejasini taqdim etishi kerak, aks holda qo‘shimcha jazolar qo‘llanilishi mumkin.
Bir yil oldin AliExpress dori-darmon va qo‘shimchalar kabi noqonuniy va xavfli tovarlarni nazorat qilishni kuchaytirishga rozi bo‘lgan edi. Biroq Yevropa Komissiyasi choralar uning kengroq xavotirlarini to‘liq hal qilmaganini ta’kidladi.
Komissiyaning ta’kidlashicha, AliExpress o‘zining xavf-xatarlarni boshqarish tizimini, shu jumladan kontentni moderatsiya qilish va shaffoflik majburiyatlarini yetarli darajada bajarmagan. AliExpress esa YI qarori “bizning mustahkam xavflarni boshqarish tizimimiz va qilgan muhim takomillashtirishlarimizni e’tiborsiz qoldiradi” deb javob berdi.
YI ma’lumotlariga ko‘ra, AliExpress blokda 193 million foydalanuvchiga ega bo‘lib, Shein (156 million) va Temu’dan (130 million) oldinda. Virkkunenning aytishicha, har beshinchi yevropalik oyiga bir marta Shein, Temu va AliExpress’dan xarid qiladi.

Европейский союз (ЕС) наложил на китайскую торговую площадку AliExpress штраф в размере 550 миллионов евро (629 миллионов долларов) за недостаточные меры по борьбе с продажей нелегальных, опасных и контрафактных товаров. Это крупнейший штраф, когда-либо назначенный в рамках Закона о цифровых услугах (DSA).
Вице-президент Еврокомиссии Хенна Вирккунен в понедельник заявила, что распространение поддельной одежды, небезопасных игрушек, опасной косметики и других незаконных товаров — это не неизбежные издержки онлайн-шопинга, а неспособность AliExpress соблюдать обязательства по DSA.
AliExpress заявил, что намерен обжаловать «непропорциональный» штраф, назвав его чрезмерным. Компания должна выплатить штраф и до 20 октября представить план устранения нарушений, после чего регуляторы могут ввести дополнительные санкции.
Год назад AliExpress согласился ужесточить контроль за нелегальными и опасными товарами, такими как лекарства и добавки. Однако Еврокомиссия сочла, что меры не полностью разрешили её более широкие опасения.
Комиссия указала, что AliExpress не выполнил требования по модерации контента, прозрачности и управлению рисками. В ответ компания заявила, что решение ЕС «игнорирует нашу надежную систему управления рисками и значительные улучшения, которые мы внедрили».
По данным ЕС, AliExpress имеет 193 миллиона пользователей в блоке, опережая Shein (156 миллионов) и Temu (130 миллионов). Вирккунен отметила, что каждый пятый европеец совершает покупки на этих платформах ежемесячно.