Italiyaning shimoliy shahri Bolonyada marokashlik erkak politsiya tomonidan ushlab turilayotganda vafot etganidan so‘ng namoyishlar bo‘lib o‘tdi.
Dushanba kuni kechqurun yuzlab odamlar yig‘ilib, ofitserlarning xatti-harakatlari bo‘yicha qizg‘in siyosiy bahslarga sabab bo‘ldi. 42 yoshli tadbirkor Abderrahim Fakirning o‘limi 2020-yilda Minneapolisda Jorj Floydning o‘ldirilishi bilan taqqoslanmoqda.
Namoyishchilar yakshanba kuni tizzalab, mushtlarini ko‘tarib, Black Lives Matter harakati bilan bog‘liq ishora qildilar. Shahar meri va yirik kasaba uyushmalari tomonidan qo‘llab-quvvatlangan qo‘shimcha noroziliklar dushanba kuni kechqurun bo‘lib o‘tdi.
Marokashlik tadbirkor tajovuzkor xatti-harakatlar haqidagi xabarlardan so‘ng politsiya tomonidan ushlanganda vafot etdi. Mahalliy aholi tomonidan suratga olingan va internetda keng tarqalgan video muxolifat vakillaridan javobgarlikni talab qilishga sabab bo‘ldi. O‘ng qanot hukumati rahbarlari ishtirok etgan ofitserlarni himoya qildi.
Videoda Fakir yuzi bilan yerda yotgan holda ikki ofitser uni ushlab turgani ko‘rsatilgan. U bir necha marta "yordam bering, yordam bering, yetarli" deb qichqiradi, keyin jim qoladi. Politsiya keyin uning to‘pig‘ini bog‘lab, faqat keyin uning hayotiy belgilarini tekshiradi.
OAV ma'lumotlariga ko‘ra, ofitserlar uning tajovuzkor munosabatidan so‘ng uni qo‘l kishanlashga urinayotganda qalampir gazidan foydalangan va ushlab turgan. Fakirning akasi Corriere Della Sera gazetasiga: "Akam yordam so‘ragan edi... va ular uni o‘ldirishdi", dedi.
Bolonya prokuraturasi yangi joriy qilingan huquqiy tartib bo‘yicha tergov ochdi va ishtirok etgan ofitserlardan bodycam videosini so‘radi. O‘ta o‘ngchi Bosh vazir o‘rinbosari Matteo Salvini va boshqa hukumat ittifoqchilari ofitserlarning xatti-harakatlarini maqtashdi.

В северном итальянском городе Болонья прошли демонстрации после того, как марокканец умер во время задержания полицией.
В понедельник вечером сотни людей собрались на фоне ожесточенных политических споров о поведении офицеров. Смерть 42-летнего предпринимателя Абдеррахима Факира неизбежно сравнивают с убийством Джорджа Флойда полицией США в Миннеаполисе в 2020 году.
Демонстранты в воскресенье становились на колени с поднятыми кулаками — жест, связанный с движением Black Lives Matter. Дальнейшие протесты, поддержанные мэром города и крупными профсоюзами, прошли в понедельник вечером.
Марокканский предприниматель скончался, когда полиция задерживала его после сообщений об агрессивном поведении. Видео инцидента, снятое местным жителем и широко распространенное в сети, вызвало требования от оппозиционных деятелей привлечь виновных к ответственности. Лидеры правого правительства защищали участвовавших офицеров.
На видео видно, как Факир лежит лицом вниз на земле, а два офицера удерживают его. Он несколько раз кричит: «Помогите, помогите, хватит», после чего замолкает. Затем полиция связывает ему лодыжки и только после этого проверяет жизненные показатели.
По сообщениям СМИ, офицеры применили перцовый баллончик и удерживали его, пытаясь надеть наручники, после того как он отреагировал агрессивно. «Мой брат просил помощи... а они убили его», — заявил один из братьев Факира газете Corriere Della Sera.
Прокуратура Болоньи возбудила расследование по недавно введенной юридической процедуре и запросила видео с нательных камер участвовавших офицеров. Ультраправый вице-премьер Маттео Сальвини и другие союзники по правительству похвалили действия офицеров.
Оппозиционные деятели обвинили коалицию премьер-министра Джорджи Мелони в создании атмосферы враждебности. Левоцентристский законодатель Франческо Бочча предупредил, чтобы Италия не принимала «модель ICE» американской полиции.