Buyuk Britaniya prokuraturasi 28 yoshli Joshua Kerriy ismli shaxsni sobiq vazir va Reform UK partiyasining taniqli a'zosi Ann Uiddekomni o‘ldirishda aybladi.
Kerriy dushanba kuni ayblanib, seshanba kuni Londondagi Vestminster Magistrat sudiga chiqarilishi kutilmoqda. 78 yoshli Uiddekom 9 iyul kuni janubi-g‘arbiy Angliyadagi Dartmur milliy bog‘i yaqinidagi uyida o‘lik holda topilgan edi.
Politsiya uning qasddan nishonga olinganini aytgan, ammo o‘lim sababini oshkor qilmagan, faqat “jiddiy jarohatlar”ni tilga olgan. Kerriy 11 iyulda hibsga olingan va dastlab qotillikda gumon qilingan, keyin esa “terror” moddasi bilan qo‘shimcha ayblov qo‘yilgan.
Milliy aksilterror politsiya rahbari Lorens Teylor aniq motiv hali aniqlanayotganini, ammo Uiddekomning siyosiy faoliyati tufayli hujumning siyosiy sabablarga ega bo‘lishi mumkinligini ta'kidladi.
Uiddekom 1987-2010 yillarda Konservativ partiyadan deputat bo‘lib, o‘ng qanot siyosiy qarashlari bilan tanilgan. Keyinchalik Brexit partiyasiga qo‘shilgan va Yevropa parlamentida deputat bo‘lgan, so‘ngra Nayjel Farajning Reform UK partiyasiga o‘tgan.
Bu voqea Buyuk Britaniyada siyosiy zo‘ravonlikka oid xavotirlarni kuchaytirmoqda. So‘nggi o‘n yil ichida ikki nafar amaldagi deputat o‘ldirilgan: 2016 yilda Jo Koks va 2021 yilda Devid Amess.

Прокуратура Великобритании предъявила обвинение 28-летнему Джошуа Керри в убийстве бывшего министра и члена правой партии Reform UK Энн Уиддеком.
Керри был обвинен в понедельник и должен предстать перед Вестминстерским магистратским судом во вторник. 78-летняя Уиддеком была найдена мертвой в своем доме недалеко от национального парка Дартмур на юго-западе Англии 9 июля.
Полиция заявила, что она была преднамеренно атакована, но не раскрыла причину смерти, сославшись лишь на «серьезные травмы». Керри был арестован 11 июля и первоначально подозревался в убийстве, но затем ему были предъявлены дополнительные обвинения по статье «терроризм».
Глава Национальной контртеррористической полиции Лоуренс Тейлор заявил, что точный мотив еще устанавливается, но учитывая профиль Уиддеком и целенаправленный характер атаки, возможная политическая мотивация остается активным направлением расследования.
Уиддеком была членом парламента от Консервативной партии с 1987 по 2010 год и была известна своими правыми политическими взглядами. Позже она присоединилась к Партии Brexit, получив место в Европейском парламенте, а затем перешла в партию Reform UK Найджела Фаража.
Этот инцидент усиливает опасения по поводу политического насилия в Великобритании. За последние десять лет были убиты два действующих члена парламента: Джо Кокс в 2016 году и Дэвид Амесс в 2021 году.