Argentinalik minglab muxlislar o‘z futbol terma jamoasini kutib olish uchun saf tortdilar, biroq afsonaviy sardor Lionel Messi va boshqa bir qancha o‘yinchilar Ispaniyaga AQShda bo‘lib o‘tgan jahon chempionati finalida yutqazgandan so‘ng qaytishmadi.
Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) dushanba kuni ba'zi jamoa a'zolari reysda bo‘lmasligini ma'lum qildi va Messi mahalliy televideniyeda efirga uzatilgan tasvirlarda samolyotdan tushayotganda ko‘rinmadi.
Murabbiy Lionel Skaloni va qolgan jamoa a'zolari samolyot tashqarisida qizil gilam va harbiy orkestr bilan kutib olindi.
Minglab muxlislar sovuq va yomg‘irga qaramay, Eyseysa xalqaro aeroporti yaqinidagi AFA mashg‘ulot majmuasi tashqarisida o‘yinchilarni kutib olish uchun to‘planishdi, bayroqlarga o‘ralgan va ko‘k-oq soyabonlar bilan yomg‘irdan himoyalanishgan.
Bu argentinaliklar kutganidek uyga qaytish emas edi, to‘rt yil oldin millionlab odamlar 2022 yilgi g‘alabani nishonlash uchun ko‘chalarga chiqqan edi, ammo ko‘pchilik jamoadan ko‘rsatilgan o‘yin uchun minnatdorchilik bildirish uchun kelgan.
“Argentinaliklar baribir nishonlaydi”, dedi 36 yoshli Marga Ledezma, u Messiga “bizni xursand qilgan barcha yillar” uchun minnatdorchilik bildirib, uni Argentina terma jamoasidan ketmaslikka chaqirdi.
Argentina Ispaniyaga 1:0 hisobida yutqazib, ketma-ket ikkinchi jahon chempionligini qo‘lga kirita olmadi. Uchrashuv ko‘plab qo‘polliklar va “La Albiceleste”ning yomon sport mahorati namoyishlari uchun tanqid qilindi.
“Menimcha, ular bizni azob chekishni bilganimiz, yiqilib, yana turib, davom etganimiz uchun tanqid qilishadi”, dedi Ledezma.
Ko‘plab muxlislar Argentina uchun haqiqiy g‘alaba Angliya ustidan 2:1 hisobidagi yarim finaldagi g‘alaba ekanligini ta'kidladilar, bu o‘yin mamlakatlar o‘rtasidagi Folklend orollari suvereniteti bo‘yicha davom etayotgan nizo fonida o‘tkazildi.
“Bu jamoa barchamizni birlashtirdi va biz bundan minnatdor bo‘lishimiz kerak. Biz har doim ular bilan birgamiz, yomg‘ir yoki quyosh. Men Messiga rahmat aytaman, u bor kuchini berdi”, dedi to‘qimachilik ustaxonasida ishlaydigan 36 yoshli Leonardo Barrientos.
28 yoshli Mariya Ortiz ikki yoshli bolasi bilan jamoani kutib olishga keldi va Ispaniya “g‘alabaga loyiq” ekanligini, ammo “jamoa bizga bergan narsadan xursand” ekanligini aytdi.
Mag‘lubiyatdan so‘ng xafa bo‘lgan minglab argentinaliklar Buenos-Ayresdagi an'anaviy nishonlash joyi Obeliskga yo‘l olishdi va u yerda yakshanba kuni kechqurun bir necha soat davomida bayram qilishdi, mushakbozlik va jamoadan minnatdorchilik bildirishdi.
Kechasi yodgorlikda qisqa muddatli to‘qnashuvlar bo‘lib o‘tdi va politsiya olomonni tarqatish uchun suv purkagich, ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz va rezina o‘qlardan foydalandi. Politsiya manbalariga ko‘ra, 15 kishi hibsga olindi.

Тысячи аргентинцев выстроились в очередь, чтобы поприветствовать свою футбольную команду, которая вернулась без легендарного капитана Лионеля Месси и нескольких других игроков после поражения от Испании в финале чемпионата мира в США.
Аргентинская футбольная ассоциация (AFA) в понедельник заявила, что некоторые члены команды не будут на рейсе, и Месси не был замечен спускающимся с самолета на кадрах, показанных по местному телевидению.
Тренер Лионель Скалони и остальная часть команды были встречены красной дорожкой перед самолетом и военным оркестром.
Тысячи болельщиков, несмотря на холод и дождь, ждали снаружи тренировочного комплекса AFA недалеко от международного аэропорта Эсейса, чтобы поприветствовать игроков, укутанные в флаги и держащие сине-белые зонты для защиты от мороси.
Это было не то возвращение домой, на которое надеялись аргентинцы, четыре года спустя после того, как миллионы заполнили улицы, празднуя победу команды в 2022 году, но многие пришли поблагодарить команду за их выступление.
«Аргентинцы все равно будут праздновать», — сказала 36-летняя Марга Ледезма, поблагодарив Месси за «все годы, которые он делал нас счастливыми», призвав его не уходить из сборной Аргентины.
Аргентина проиграла Испании со счетом 1:0, не сумев выиграть чемпионат мира второй раз подряд в матче, который критиковали за множество фолов и проявления плохого спортивного поведения со стороны «Альбиселесте».
«Я думаю, они критикуют нас, потому что мы знаем, что такое страдать, что мы встаем, снова падаем и продолжаем идти», — сказала Ледезма.
Многие болельщики подчеркнули, что настоящей победой для Аргентины была победа в полуфинале над Англией со счетом 2:1, проходившая на фоне продолжающегося спора между странами о суверенитете Фолклендских островов.
«Эта команда объединила нас всех, и мы должны быть благодарны за это. Мы всегда будем с ними, в дождь и в солнце. Я бы сказал спасибо Месси, он выложился полностью», — сказал 36-летний Леонардо Барриентос, работающий в текстильной мастерской.
28-летняя Мария Ортис пришла поприветствовать команду со своим двухлетним ребенком и сказала, что Испания «заслужила победу», но она «счастлива за то, что команда нам дала».
Хотя после поражения они были удручены, тысячи аргентинцев направились к традиционному месту празднования — обелиску в Буэнос-Айресе, где они веселились несколько часов вечером в воскресенье, с фейерверками и благодарностью своей команде.
Поздно ночью у памятника произошли короткие столкновения, и полиция применила водометы, слезоточивый газ и резиновые пули для разгона толпы. По данным полиции, 15 человек были задержаны.