Nikaraguaning 80 yoshli prezidenti Daniel Ortega mamlakatda endi saylovlar o‘tkazilmasligini ma’lum qildi, deb xabar bermoqda Reuters.
Ortega 1979-yildan 1990-yilgacha prezidentlik lavozimida bo‘lgan, 2007-yilda yana ushbu lavozimga saylangan va o‘shandan beri uni tark etmagan. U 2011, 2016 va 2021-yillardagi prezidentlik saylovlarida g‘olib deb e’lon qilingan.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, saylovlarning bekor qilinishi muxolifat yo‘llarini yopishga qaratilgan. “Bu yerda ular hukumat va hokimiyatni egallab olishga harakat qilishlari mumkin bo‘lgan saylovlar boshqa bo‘lmaydi. Yankilar va somosachilar tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan partiyalar hokimiyatga qaytadigan davrlar o‘tdi va boshqa hech qachon takrorlanmaydi”, — dedi u.
O‘tgan yili, Reuters ta’kidlaganidek, Ortega o‘z ayoli Rosario Muriloni “hamprezident” etib tayinlashni va prezidentlik muddatini olti yilgacha uzaytirishni o‘z ichiga olgan bir qator konstitutsiyaviy islohotlar yordamida hokimiyatni yanada mustahkamlagan. Shu tariqa, er-xotin birgalikda hukumatning deyarli barcha jabhalarini, jumladan, armiya va sud tizimini nazorat qilmoqda.
Mamlakatdagi oxirgi saylovlar 2021-yilda bo‘lib o‘tgandi. O‘shanda AQSh sobiq prezidenti Jo Bayden ma’lum qilganidek, Nikaraguada asossiz bahonalar bilan 40 ga yaqin muxolif siyosatchi, shu jumladan, mamlakat prezidentligiga yetti nafar potensial nomzod ozodlikdan mahrum etilgan, siyosiy partiyalarning ishtiroki esa rasmiylar tomonidan cheklangan, bu esa ovoz berish kunidan ancha oldin uning yakunlarini “soxtalashtirgan”.
Keyinchalik Bayden inson huquqlari buzilgani uchun Nikaragua va Ortegaga qarshi sanksiyalar joriy etish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bundan tashqari, AQSh Moliya vazirligi “soxta saylovlar” o‘tkazilgani sababli Nikaragua Bosh prokuraturasi va to‘qqiz nafar amaldorga qarshi sanksiyalar kiritdi.
2025-yilda Murilo Nikaragua “suverenitetiga hurmatsizlik” sababli BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashidan chiqishga qaror qilganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, BMT IHK “hukumat ishini obro‘sizlantirish va milliy suverenitetni puchga chiqarishga qaratilgan tuhmat va yolg‘onlarni” tarqatmoqda, shuningdek, o‘zi tashkil etilgan missiyani bajarmayapti.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu ishlar muxolifatning hokimiyatga kelishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun zarur. Saylovlar o‘tkazishdan voz kechish qonunchilikda qanday rasmiylashtirilishiga Ortega aniqlik kiritmadi.

80-летний президент Никарагуа Даниэль Ортега заявил, что выборы в стране больше проводиться не будут, сообщает Reuters.
Ортега занимал пост президента с 1979 по 1990 год, затем был переизбран в 2007 году и с тех пор не покидал его. Он был объявлен победителем на президентских выборах 2011, 2016 и 2021 годов.
По словам главы государства, отмена выборов направлена на закрытие путей для оппозиции. «Здесь больше не будет выборов, на которых они могли бы попытаться захватить правительство и власть. Времена, когда партии, поддерживаемые янки и сомосовцами, возвращались к власти, прошли и никогда не повторятся», — заявил он.
В прошлом году, как отмечает Reuters, Ортега еще больше укрепил власть с помощью ряда конституционных реформ, включая назначение своей жены Росарио Мурильо «сопрезидентом» и продление президентского срока до шести лет. Таким образом, супруги совместно контролируют практически все сферы правительства, включая армию и судебную систему.
Последние выборы в стране прошли в 2021 году. Тогда, как сообщил бывший президент США Джо Байден, в Никарагуа под надуманными предлогами были лишены свободы около 40 оппозиционных политиков, включая семь потенциальных кандидатов в президенты, а участие политических партий было ограничено властями, что «сфальсифицировало» результаты задолго до дня голосования.
Позже Байден подписал указ о введении санкций против Никарагуа и Ортеги за нарушение прав человека. Кроме того, Министерство финансов США ввело санкции против Генеральной прокуратуры Никарагуа и девяти чиновников из-за проведения «фальшивых выборов».
В 2025 году Мурильо объявила о выходе Никарагуа из Совета ООН по правам человека из-за «неуважения к суверенитету» страны. По ее словам, СПЧ ООН распространяет «клевету и ложь, направленные на дискредитацию работы правительства и подрыв национального суверенитета», а также не выполняет свою миссию.
По его словам, эти меры необходимы для недопущения прихода оппозиции к власти. Ортега не уточнил, как отказ от проведения выборов будет оформлен законодательно.