Afg‘onistonda qutqaruv guruhlari suv toshqinlaridan keyin tirik qolganlarni qidirishda davom etmoqda, yangi toshqinlar xavfi esa saqlanib qolmoqda.
Seshanba kuni qutqaruvchilar uylar vayronalari ostida qidiruv ishlarini olib bordi. Dushanba kuni tog‘lardan shiddatli suv oqimlari kelib, kamida 23 kishi halok bo‘ldi. Bu yilgi musson mavsumi mintaqada vayronagarchilik keltirmoqda, Afg‘oniston esa iqlim o‘zgarishiga eng zaif mamlakatlardan biri hisoblanadi.
Sharqiy Nuriston viloyatida dushanba kuni sodir bo‘lgan suv toshqinlari 100 dan ortiq odamning bedarak yo‘qolishiga sabab bo‘ldi. Qidiruv ishlari boshlanganda, sinoptiklar mintaqada yana toshqinlar bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Transport va Fuqaro Aviatsiyasi vazirligining meteorologiya bo‘limi dushanba kuni kechqurun Afg‘onistonning 34 viloyatidan 10 tasida kuchli yomg‘ir, momaqaldiroq, qum bilan birga keladigan kuchli shamol va toshqinlar kutilayotganini ma’lum qildi.
Rasmiylarning aytishicha, Nuristonda dushanba kuni noma’lum miqdordagi binolar, jumladan, viloyat markazi Parun shahrida ham qulab tushgan. U yerdagi kadrlar binolarning loy va vayronalarga aylanganini ko‘rsatmoqda.
Ushbu ofat musson mavsumi Janubiy Osiyo bo‘ylab vayronagarchilik keltirayotgan kengroq manzaraning bir qismidir. Afg‘oniston, qo‘shni Pokiston va Hindiston singari, ekstremal ob-havo hodisalariga, ayniqsa mavsumiy yomg‘irlardan keyingi toshqinlarga juda zaif.
Bu yilgi musson bir mamlakatdan keyin ikkinchisida toshqin va ko‘chkilarni keltirib chiqarmoqda. Dushanba kuni Hindistonning shimoliy va shimoliy-sharqiy qismida toshqin va ko‘chkilarda kamida 25 kishi halok bo‘lgani xabar qilindi.
Qo‘shni Nepalda iyun oyi o‘rtalaridan beri musson bilan bog‘liq toshqin, ko‘chki va chaqmoq urishlari natijasida 27 kishi halok bo‘ldi, bir kishi bedarak yo‘qoldi va 69 kishi jarohat oldi.
Afg‘oniston o‘nlab yillar davom etgan urush, zaif infratuzilma, o‘rmonlarning kesilishi va iqlim isishi tufayli bunday sharoitlarga eng kam moslashgan mamlakatlardan biridir. Olis hududlarda ko‘plab uylar loydan qurilgan bo‘lib, to‘satdan kelgan suv toshqinlari yoki qor yog‘ishidan himoya qilish imkoniyati cheklangan.
2024 yilda bahorgi toshqinlarda 300 dan ortiq odam halok bo‘ldi. Shu yil boshida mamlakatning bir qancha hududlarida keng tarqalgan toshqin va ko‘chkilarda kamida 110 kishi hayotdan ko‘z yumdi.

Спасательные службы в Афганистане продолжают поиски выживших после наводнений, при этом сохраняется угроза новых внезапных паводков.
Во вторник команды прочесывали обломки домов после того, как в понедельник с гор сошли стремительные потоки воды, унесшие жизни по меньшей мере 23 человек. Нынешний сезон муссонов вызывает хаос по всему региону, причем Афганистан является одной из стран, наиболее уязвимых к последствиям изменения климата.
Наводнение, обрушившееся в понедельник на восточную провинцию Нуристан, привело к исчезновению более 100 человек. Пока разворачивались поиски выживших, синоптики предупредили, что регион может ожидать новые наводнения.
Министерство транспорта и гражданской авиации, метеорологический департамент, вечером в понедельник заявило, что в 10 из 34 провинций Афганистана прогнозируется более экстремальная погода с сильными дождями, грозами, сильным ветром с песком и внезапными наводнениями.
По словам чиновников, в Нуристане в понедельник обрушилось неизвестное количество зданий, в том числе в административном центре провинции Парун, где кадры показывают дома, превратившиеся в грязь и щебень.
Это бедствие является частью более масштабной картины, поскольку сезон муссонов сеет хаос по всей Южной Азии. Афганистан, как и соседние Пакистан и Индия, крайне уязвим к экстремальным погодным явлениям, особенно к внезапным наводнениям после сезонных дождей.
Нынешний муссон спровоцировал наводнения и оползни в одной стране за другой. В понедельник поступили сообщения о том, что наводнения и оползни унесли жизни по меньшей мере 25 человек на севере и северо-востоке Индии.
В соседнем Непале с середины июня в результате муссонных наводнений, оползней и ударов молний погибли 27 человек, один пропал без вести и 69 получили ранения.
Афганистан — одна из стран, наименее приспособленных к таким условиям, из-за десятилетий войны, слабой инфраструктуры, вырубки лесов и потепления климата. В отдаленных районах многие дома построены из глины и обеспечивают ограниченную защиту от внезапных ливней или сильных снегопадов.
В 2024 году более 300 человек погибли в результате весенних наводнений. Ранее в этом году по меньшей мере 110 человек были убиты широкомасштабными наводнениями и оползнями в нескольких частях страны.