AQSh prezidenti Donald Tramp seshanba kuni Livanga to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni tiklashni e’lon qildi. Bu qaror 40 yildan ortiq vaqt o‘tgach, 1985-yilda Ronald Reygan ma’muriyati davrida TWA 847-reysining o‘g‘irlanishi sababli to‘xtatilgan yo‘nalishni qayta tiklaydi.
Tramp o‘zining Truth Social platformasida: “Men ma’muriyatimga barcha AQSh aviakompaniyalariga Livanga to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvoz qilishga ruxsat berishni buyuraman, shunda amerikaliklar bu go‘zal yerga osongina tashrif buyurishlari mumkin”, deb yozdi.
Livan Bosh vaziri Navaf Salam Trampning e’lonini olqishlab, bu “Livan va Qo‘shma Shtatlar o‘rtasidagi sayohat va aloqalarni yaxshilash, Livan iqtisodiyotini qo‘llab-quvvatlash uchun muhim imkoniyat” ekanini aytdi.
E’lon Livan prezidenti Mishel Aunning Oq uyda Tramp bilan uchrashuvidan so‘ng amalga oshirildi. Uchrashuvda Tramp Livanni “juda yomon muomala qilingan joy” deb atadi va “unga munosib hurmat bilan munosabatda bo‘lamiz”, dedi.
AQSh Isroil va Livan o‘rtasidagi kamdan-kam muzokaralarda vositachilik qilmoqda, biroq so‘nggi haftalarda AQSh va Eron o‘rtasidagi to‘liq miqyosli harbiy harakatlar tufayli chalg‘igan.
Aun, 2009 yildan beri AQSh poytaxtiga tashrif buyurgan birinchi Livan prezidenti, Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi urushdan keyin uzoq muddatli tinchlik o‘rnatish uchun kelgan. U Trampni “buyuk prezident” deb atadi.

Президент США Дональд Трамп во вторник объявил о возобновлении прямых авиарейсов в Ливан. Это решение отменяет запрет, введенный более 40 лет назад, в 1985 году, при администрации Рональда Рейгана после угона рейса TWA 847.
В своем посте в Truth Social Трамп заявил: «Я поручаю своей администрации разрешить всем американским авиаперевозчикам совершать прямые рейсы в Ливан, чтобы американцы могли легко посещать эту прекрасную землю».
Премьер-министр Ливана Наваф Салам приветствовал заявление Трампа, назвав его «важной возможностью для улучшения транспортного сообщения и поддержки ливанской экономики».
Объявление было сделано после встречи Трампа с президентом Ливана Мишелем Ауном в Белом доме. Трамп назвал Ливан «очень плохо обработанным местом» и пообещал «относиться к нему с уважением, которого он заслуживает».
Вашингтон выступает посредником в редких переговорах между Израилем и Ливаном, но в последние недели отвлекся из-за возобновления полномасштабных боевых действий между США и Ираном.
Аун, совершивший первый визит в Вашингтон с 2009 года, стремился добиться долгосрочного мира после месяцев войны между Израилем и «Хезболлой». Он назвал Трампа «великим президентом».