AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Manila shahrida bo‘lib o‘tgan ASEAN yig‘ilishida Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha muzokaralar olib borishga tayyor ekanliklarini bildirdi. Biroq uning so‘zlariga ko‘ra, Tehron hali muzokaralarga jiddiy yondashmayapti.
Rubio ta'kidlaganidek, Vashington konstruktiv muzokaralarga ochiq, ammo majburiyatlar bajarilishi sharti bilan. U Eronni muzokaralarda jiddiy bo‘lmaslikda aybladi va agar ular jiddiy bo‘lsa, AQSh ham jiddiy ekanligini, aks holda o‘z va ittifoqchilar manfaatlarini himoya qilish uchun zarur choralarni ko‘rishini aytdi.
AQShning Eronga qarshi hujumlari ketma-ket o‘n birinchi kechaga yetdi, mamlakatning turli hududlarida portlashlar eshitildi. Urush dunyodagi eng muhim ikkita energiya yo‘nalishini to‘xtatmoqda.
Rubio Eronning Hormuz bo‘g‘ozini nazorat qilishiga qarshi ekanligini ta'kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar bir davlat xalqaro suv yo‘lini nazorat qilish, to‘lov undirish va to‘lamagan kemalarni portlatish huquqiga ega bo‘lsa, bu xavfli pretsedent yaratadi.
Rubio ASEAN davlatlari bilan munosabatlar AQSh milliy manfaatlari masalasi ekanini va 21-asr kelajagi aynan shu mintaqada yozilishiga ishonishini bildirdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Natanzdagi Eron yadro ob'ektlariga yana hujum qilish bilan tahdid qildi. Eronning Xotam al-Anbiya harbiy qo‘mondonligi bunday hujumni mintaqada urushning kengayishi deb hisoblab, AQSh va uning ittifoqchilarining barcha manfaatlariga zarba berish bilan tahdid qildi.
Eron Sog‘liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko‘ra, so‘nggi AQSh hujumlarida 50 kishi halok bo‘lib, 500 kishi yaralangan.

Госсекретарь США Марко Рубио заявил на встрече АСЕАН в Маниле, что Вашингтон готов вести переговоры о прекращении войны с Ираном, но обвинил Тегеран в отсутствии серьезного подхода к диалогу.
По словам Рубио, США остаются открытыми для позитивных и конструктивных переговоров при условии выполнения взятых обязательств. Он подчеркнул, что проблема в том, что Иран якобы не настроен серьезно, и если он будет серьезен, то и США будут серьезны, в противном случае Вашингтон предпримет необходимые меры для защиты своих интересов и интересов союзников.
Это заявление прозвучало на фоне одиннадцатой ночи подряд атак США на Иран, в ходе которых взрывы были слышны в нескольких частях страны. Война продолжает нарушать два важнейших маршрута транспортировки энергоносителей.
Рубио выступил против контроля Ирана над Ормузским проливом, назвав это опасным прецедентом, когда государство может контролировать международный водный путь, взимать плату и взрывать суда. Он подчеркнул, что Иран не имеет законных оснований для такого контроля.
Также Рубио обсудил отношения США с АСЕАН, отметив, что безопасность и процветание США и Юго-Восточной Азии тесно взаимосвязаны, и будущее XXI века будет определяться событиями в этом регионе.
Президент США Дональд Трамп возобновил угрозы нанести удар по ядерным объектам Ирана в Натанзе «довольно скоро». Иран пообещал ответить. Командование «Хатам аль-Анбия» заявило, что такой удар будет расценен как расширение войны в регионе и может привести к ударам по всем интересам США и их союзников.