Bir yil oldin, PKK jangarilari Shimoliy Iroqda ramziy qurolsizlanish marosimini o'tkazib, qurollarini yoqib yuborgan edi. Bu harakat, Turkiya hukumati bilan PKK o'rtasidagi tinchlik muzokaralarida muhim bosqich bo'ldi.
2025-yil fevral oyida PKK rahbari Abdulla O'jalan qurollarni tashlashga chaqirgan edi va jangarilar uning chaqirig'iga amal qilishdi. Hozirda 77 yoshli O'jalan 1999-yildan beri Turkiyada qamoqda saqlanmoqda va tinchlik jarayonining markaziy figurasi hisoblanadi.
Turkiya parlamenti tinchlik jarayonini ilgari surish uchun maxsus qo'mita tuzdi. Qo'mita 140 ga yaqin siyosatchilar va fuqarolik jamiyati vakillarining fikrlarini tinglab, PKK a'zolarini jamiyatga qayta integratsiya qilish va qurolsizlanishni tekshirish bo'yicha islohotlar tavsiya qildi.
Biroq, tomonlar o'rtasida kelishmovchiliklar saqlanib qolmoqda. Turkiya hukumati PKKning to'liq qurolsizlanishini talab qilmoqda, kurdlar esa siyosiy va huquqiy kafolatlar talab qilmoqda. O'jalanning ozod etilishi ham asosiy talablardan biri.
Germaniyaning Fridrix Nauman jamg'armasi Istanbul bo'limi rahbari Aret Demirchi muzokaralarni "ehtiyotkorona ijobiy" deb baholaydi. Uning so'zlariga ko'ra, avvalgi tinchlik tashabbuslaridan farqli o'laroq, bu jarayon erta bosqichda barbod bo'lmagan.
Biroq, Demirchi siyosiy islohotlar va shaffoflikning yo'qligi muammo bo'lib qolayotganini ta'kidlaydi. "Qanday kelishuvlarga erishilgani va qanday qadamlar rejalashtirilgani haqida deyarli hech qanday ma'lumot yo'q", deydi u.
Geosiyosiy o'zgarishlar, xususan Suriyadagi yangi hukumat va Yaqin Sharqdagi mojarolar, Turkiya va PKK o'rtasidagi muloqotni davom ettirishga majbur qilmoqda. Mutaxassislarning fikricha, tinchlik jarayonining muvaffaqiyati nafaqat zo'ravonlikning tugashiga, balki demokratik islohotlar va kurd identifikatsiyasiga oid masalalarning hal etilishiga ham bog'liq.

Год назад боевики РПК провели символическую церемонию разоружения в Северном Ираке, сжигая своё оружие. Этот шаг стал важной вехой в мирных переговорах между турецким правительством и Курдской рабочей партией (РПК), признанной террористической организацией многими странами.
В феврале 2025 года лидер РПК Абдулла Оджалан призвал боевиков сложить оружие, и они откликнулись. Сейчас 77-летний Оджалан находится в тюрьме с 1999 года и является центральной фигурой мирного процесса.
Турецкий парламент создал комитет для продвижения мирного процесса, который заслушал около 140 представителей политики и гражданского общества. Комитет рекомендовал реформы, включая реинтеграцию членов РПК, отказавшихся от насилия, и проверку разоружения.
Однако стороны расходятся в ожиданиях: Турция настаивает на полном разоружении РПК, а курды требуют политических и юридических гарантий, включая освобождение Оджалана. Правительство пока не готово к всеобщей амнистии.
Арет Демирчи, глава стамбульского офиса немецкого фонда Фридриха Науманна, оценивает прогресс как "осторожно позитивный". Он отмечает, что в отличие от предыдущих инициатив, процесс не провалился на ранней стадии.
Однако Демирчи предупреждает о нехватке прозрачности: "Почти нет публичной информации о достигнутых договорённостях и планируемых шагах". Это затрудняет доверие общества.
Геополитические изменения, особенно в Сирии и на Ближнем Востоке, подталкивают стороны к диалогу. Успех процесса будет зависеть не только от прекращения насилия, но и от демократических реформ и решения вопросов курдской идентичности.