Italiya futbol federatsiyasi prezidenti Jovanni Malago afsonaviy murabbiy Pep Gvardiola bilan milliy terma jamoa bosh murabbiylik lavozimi bo'yicha muzokaralar olib borganini ma'lum qildi. U Gvardiola ishga qabul qilinsa, uning maoshi uchun moliyaviy "istisnolar" qilinishini aytdi.
Malago "Cronache di Spogliatoio" saytiga bergan intervyusida Gvardiola bilan suhbatlar haqida gapirib, "Ha, va bu aniq sabablarga ko'ra istisno bo'ladi", dedi. U tafsilotlarga kirmasligini, ammo bu tayinlanish amalga oshishi aniq emasligini qo'shimcha qildi.
"Men hali ham bu to'g'ri qadam bo'lganiga ishonaman. Muloqotni boshlash va uni davom ettirish muhim edi", dedi Malago. Gvardiola Italiya futbolini yaxshi biladi, chunki u 2001-2003 yillarda "Brescia" va "Roma" klublarida o'ynagan.
Italiya futboli mart oyida erkaklar terma jamoasi ketma-ket uchinchi marta Jahon chempionatiga chiqa olmaganidan so'ng tang ahvolga tushib qolgan edi. Italiya to'rt marta jahon chempioni bo'lgan.
55 yoshli Gvardiola o'tgan mavsum oxirida "Manchester Siti"ni tark etdi. U "Etihad" stadionidagi yorqin o'n yilligida oltita Premer-liga chempionligi va Chempionlar ligasini qo'lga kiritgan.
Italiya ommaviy axborot vositalariga ko'ra, sobiq italiyalik futbolchilar Andrea Pirlo va Roberto Manchini ham terma jamoa murabbiyi lavozimiga nomzod sifatida ko'rib chiqilmoqda. Italiya 25 sentyabrda Millatlar ligasida Belgiyaga qarshi o'ynaydi.

Президент Итальянской федерации футбола Джованни Малаго подтвердил, что провел переговоры с легендарным тренером Пепом Гвардиолой относительно вакансии в национальной сборной Италии, заявив, что в случае его найма будут сделаны финансовые «исключения».
Малаго рассказал о переговорах в интервью сайту Cronache di Spogliatoio, опубликованном в среду. Отвечая на вопрос, может ли бюджет на зарплату тренера быть увеличен в случае с Гвардиолой, он сказал: «Да, и это исключение по очевидным причинам».
«Я не буду вдаваться в подробности, но не факт, что это назначение состоится. Однако я все еще считаю, что это было правильным шагом. Важно было начать диалог и поддерживать его», — добавил он. Гвардиола имеет непосредственное представление об итальянском футболе, играя за «Брешию» и «Рому» (2001-2003).
Итальянский футбол, и без того находящийся на низком уровне, в марте погрузился в кризис после того, как мужская сборная в третий раз подряд не смогла квалифицироваться на чемпионат мира. Италия выигрывала чемпионат мира четыре раза.
55-летний Гвардиола покинул «Манчестер Сити» в конце прошлого сезона, выиграв шесть титулов Премьер-лиги и Лигу чемпионов за свою блестящую десятилетнюю карьеру на «Этихаде».
По сообщениям итальянских СМИ, бывшие игроки сборной Италии Андреа Пирло и Роберто Манчини, который привел «адзурри» к победе на Евро-2020, также рассматриваются в качестве кандидатов на пост тренера национальной команды, которая 25 сентября встретится с Бельгией в Лиге наций.