Avstriya hukumati Adolf Gitler tug'ilgan uyni politsiya bo'limiga aylantirish orqali neonatsistlarning ziyoratgohiga aylanishining oldini olishga umid qilmoqda. Braunau am Inn shahridagi uy 2017-yilda davlat tomonidan sotib olingan va qayta qurish ishlari 2019-yilda e'lon qilingan edi.
Qayta qurish qiymati taxminan 20 million yevroni (22,8 million dollar) tashkil etdi. Yangi politsiya bo'limi chorshanba kuni ochildi va unda mahalliy va tuman politsiya xodimlari joylashadi.
Ochilish marosimida shahar meri Yohannes Vaydbaxer mahalliy hamjamiyat o'z tarixi bilan yuzlashayotganini va mas'uliyatni o'z zimmasiga olayotganini bildirdi. Ichki ishlar vaziri Gerxard Karner ham tadbirda ishtirok etdi.
Avstriya Ichki ishlar vazirligi tarix bo'limi rahbari Stefan Mlzox jurnalistlarga bergan intervyusida maqsad Gitler bilan bog'liq har qanday uyushmalarning oldini olish ekanligini aytdi. Uy ilgari fashistlar tomonidan san'at muzeyiga aylantirilgan edi.
Tanqidchilar binoning funksiyasini o'zgartirish uning tarixi va Gitler bilan bog'liqligini yo'qotmasligini ta'kidlamoqda. Mauthausen qo'mitasi vakili Robert Eyter dunyo eng yomon ommaviy qotil tug'ilgan joyni unutmasligini va Vikipediya o'z ma'lumotlarini o'zgartirmasligini aytdi.
Ba'zi mahalliy aholi yangi maqsaddan norozi. 74 yoshli Irene xayriya tashkilotining u yerda qolishini afzal ko'rganini bildirdi. Mer Vaydbaxer xayriya tashkiloti uchun binoning juda ochiq bo'lishi mumkinligini aytdi.
Bino oldidagi yo'lakda Mauthausen kontslageridan olingan tosh bor bo'lib, unda "Fashizmga hech qachon" yozuvi bitilgan. Tosh o'z joyida qolgan va hozirda "Politsiya" yozuvi qo'shilgan.

Австрийское правительство превратило дом, где родился Адольф Гитлер, в полицейский участок, надеясь предотвратить паломничество неонацистов. Здание в городе Браунау-ам-Инн было выкуплено государством в 2017 году, а планы по его реконструкции объявлены в 2019 году.
Реконструкция обошлась примерно в 20 миллионов евро (22,8 миллиона долларов). Новый участок открылся в среду, в нем будут базироваться сотрудники районной и местной полиции.
На церемонии открытия мэр города Йоханнес Вайдбахер заявил, что местное сообщество "сталкивается со своей историей и берет на себя ответственность". Министр внутренних дел Герхард Карнер также присутствовал на мероприятии.
Руководитель исторического отдела МВД Австрии Штефан Млцох заявил журналистам, что целью было предотвратить любые ассоциации с Гитлером. Ранее при нацистах здание было превращено в музей искусства.
Критики утверждают, что смена функции здания не сотрет его историю и связь с нацистским лидером. Роберт Эйтер из комитета Маутхаузена заявил, что мир не забудет, где родился худший массовый убийца в истории, и Википедия не изменит свои записи.
Некоторые местные жители недовольны новым назначением здания. 74-летняя Ирен заявила, что предпочла бы, чтобы там осталась благотворительная организация. Мэр Вайдбахер отметил, что благотворительность сделала бы здание слишком доступным для публики.
На тротуаре перед зданием находится камень из концлагеря Маутхаузен с надписью "Никогда больше фашизма". Камень остался на месте, а теперь добавлена вывеска "Полиция".