52 yoshli Fray hozirda kansler devoni rahbari lavozimida ishlagan va Merzning eng ishonchli odamlaridan biri sifatida tanilgan. U endi Bundestagdagi 208 nafar CDU va CSU deputatlarini boshqaradi. Rasmiy tayinlov 29-iyul kuni deputatlarning navbatdan tashqari sessiyasida bo‘lib o‘tadi.
Fray do‘stona, muloyim va murosaga moyil shaxs sifatida tanilgan. Huquqshunos bo‘lgan u 20 yildan beri o‘qituvchi bilan turmush qurgan va uch farzandi bor. Siyosatga kirishdan oldin Donaueshingen shahrida 9 yil mer bo‘lib ishlagan.
Kansler devonida Frayning vazifasi Merzning orqasini qoplash, to‘siqlarni bartaraf etish va kanslerni kun tartibi bilan tanishtirish edi. Tanqidchilar uning bu rolda o‘zini ko‘rsata olmaganini, chunki u ko‘pincha intervyu berishni afzal ko‘rganini ta’kidlashadi.
Endi parlament guruhi rahbari sifatida Fray markaziy o‘rinni egallaydi. Uning vazifasi partiya pozitsiyalarini Bundestagdagi nutqlar va ommaviy axborot vositalarida tushuntirish, hukumat siyosati uchun ko‘pchilikni ta’minlash va guruh a’zolarini birlashtirishdir. Bu oson ish emas, chunki oldingi rahbar Yens Shpan 18 o‘rinli ko‘pchilikni saqlashda qiynalgan edi.
Shpan o‘tgan hafta iste’foga chiqdi, chunki u va uning turmush o‘rtog‘i AQShda surrogat ona yordamida farzandli bo‘lishgan. Germaniyada surrogatlik taqiqlangan va CDU bu taqiqni qo‘llab-quvvatlagan partiya. Shpan ikkiyuzlamachilikda ayblanib, partiyaga obro‘sizlik keltirdi.
Frayning nomzodi koalitsiya sherigi SPD tomonidan ma’qullandi. SPD parlament kotibi Dirk Vize Fray bilan oldingi ish faoliyatida yaxshi hamkorlik qilganini va uni bilimli, muzokaralar olib borish oson bo‘lgan hamkasb sifatida ta’rifladi.

Торстен Фрай, близкий соратник канцлера Фридриха Мерца, назначен лидером парламентской группы консервативного блока ХДС/ХСС. Эта должность считается одной из самых влиятельных в немецкой политике.
52-летний Фрай, ранее возглавлявший ведомство канцлера, теперь будет руководить 208 депутатами ХДС и ХСС в Бундестаге. Официальное утверждение состоится на внеочередной сессии 29 июля.
Фрай известен как дружелюбный, покладистый и склонный к компромиссам политик. По образованию юрист, он женат на учительнице, имеет троих детей. До прихода в федеральную политику девять лет был мэром города Донауэшинген.
На посту главы ведомства канцлера Фрай отвечал за обеспечение бесперебойной работы канцлера, устранение препятствий и подготовку к встречам. Критики утверждали, что эта роль ему не подходила, так как он предпочитал давать интервью, а не координировать дела за кулисами.
Теперь, как лидер парламентской группы, Фрай будет в центре внимания. Его задача — разъяснять позиции партии в речах и интервью, обеспечивать большинство для правительственной политики и поддерживать единство группы. Это непростая задача, учитывая, что предыдущий лидер Йенс Шпан с трудом удерживал большинство в 18 мест.
Шпан ушел в отставку на прошлой неделе после скандала: он и его муж стали родителями с помощью суррогатной матери в США, что запрещено в Германии. ХДС традиционно поддерживает этот запрет, и Шпана обвинили в лицемерии, что нанесло ущерб репутации партии.
Кандидатура Фрая была одобрена коалиционным партнером СДПГ. Парламентский секретарь СДПГ Дирк Визе отметил, что ранее хорошо работал с Фраем и ценит его как знающего и легкого в переговорах коллегу.