Amerika Qo'shma Shtatlari sudyasi sobiq Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Flores uchun sud sanasini belgiladi. Ikkalasi ham 2026-yil yanvar oyida AQSh harbiy hujumi paytida mamlakatdan olib ketilgan edi.
Sudya Alvin Xellershteyn chorshanba kuni sud sanasini 2027-yil 1-iyunga belgiladi. Maduro va Flores giyohvand moddalar savdosi ayblovlari bo'yicha aybsiz deb tan oldi va sudning asosiy qonuniyligini rad etdi.
Sud majlisi 15 daqiqa davom etdi, ikkalasi ham gapirmadi. AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati yanvar oyida Karakasga harbiy reydni va er-xotinning olib ketilishini, xalqaro huquqshunoslar tomonidan noqonuniy deb baholangan, Maduroni davlat rahbari sifatida AQShga kokain olib o'tish fitnasida ayblab oqladi.
Maduroning advokati Barri Pollack sudda harbiy reydning qonuniyligiga e'tiroz bildirishini aytdi. U avvalo suveren immunitet asosida ishni shubha ostiga olishini, agar muvaffaqiyatli bo'lsa, Maduro endi ishni sudda muhokama qilishi shart emasligini ta'kidladi.
Maduro to'rtta ayblovga, jumladan "narko-terrorizm" fitnasi va kokain importi fitnasiga duch kelmoqda va agar aybdor topilsa, umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin. Tramp ma'muriyati Lotin Amerikasi davlatlarida o'z ta'sirini kuchaytirish uchun ko'pincha giyohvand moddalar savdosi bilan bog'liq xavotirlardan foydalanadi.

Судья США назначил дату суда над бывшим президентом Венесуэлы Николасом Мадуро и его женой Силией Флорес, которые были похищены из южноамериканской страны во время военной атаки США в январе 2026 года.
Судья Элвин Хеллерштейн в среду назначил дату суда на 1 июня 2027 года. Мадуро и Флорес заявили о своей невиновности по обвинениям в наркоторговле, отрицая саму законность процесса.
Ни один из них не произнес ни слова во время 15-минутного слушания. Администрация президента США Дональда Трампа оправдывает военный рейд на Каракас в январе и похищение пары, широко признанное международными юристами незаконным, утверждением, что Мадуро якобы участвовал в заговоре с целью контрабанды кокаина в США в качестве главы государства.
Адвокат Мадуро Барри Поллак заявил, что намерен оспорить законность военного рейда. Он отметил, что сначала будет оспаривать дело на основании суверенного иммунитета, что в случае успеха означает, что Мадуро больше не придется участвовать в судебных разбирательствах.
Мадуро грозит четыре обвинения, включая заговор с целью "наркотерроризма" и контрабанду кокаина, и в случае признания виновным может быть приговорен к пожизненному заключению. Администрация Трампа часто использует опасения по поводу наркоторговли для укрепления своего влияния в странах Латинской Америки.