AQSh va Saudiya Arabistoni o'rtasida fuqarolik yadroviy dasturini rivojlantirishga oid kelishuv imzolandi. Bu, AQSh prezidenti Donald Trampning ikkinchi muddatidagi ikki tomonlama munosabatlarning yana bir belgisidir.
Kelishuv Saudiya Arabistoniga o'zining fuqarolik yadroviy dasturini ishlab chiqish imkonini beradi. Bu, Saudiya Arabistonining energiya xavfsizligini ta'minlash va iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish strategiyasining bir qismidir.
AQSh rejimi bu kelishuvni Yaqin Sharqda ta'sirini kuchaytirish va Rossiya hamda Xitoyning mintaqadagi ta'siriga qarshi turish vositasi sifatida ko'rmoqda. Biroq, kelishuvning tafsilotlari hali to'liq oshkor etilmagan.
Ekspertlarning fikricha, ushbu kelishuv Saudiya Arabistonining mintaqaviy raqibi Eron bilan yadroviy qurollanish poygasini kuchaytirishi mumkin. Shuningdek, Isroilning xavfsizlikka oid xavotirlari ham mavjud.

США и Саудовская Аравия заключили соглашение о развитии гражданской ядерной программы. Это очередной признак укрепления двусторонних связей во время второго срока президента США Дональда Трампа.
Соглашение якобы позволит Саудовской Аравии разрабатывать собственную гражданскую ядерную программу. Это часть стратегии королевства по обеспечению энергетической безопасности и диверсификации экономики.
Режим США рассматривает эту сделку как способ усилить свое влияние на Ближнем Востоке и противостоять влиянию России и Китая в регионе. Однако детали соглашения пока полностью не раскрыты.
По мнению экспертов, данное соглашение может усилить гонку ядерных вооружений между Саудовской Аравией и ее региональным соперником Ираном. Также существуют опасения со стороны Израиля относительно безопасности.