Qonun loyihasi 216-212 ovoz bilan qabul qilindi, asosan partiya chizig‘i bo‘yicha. Olti nafar demokrat yoqlab, yetti nafar respublikachi esa qarshi ovoz berdi.
Respublikachi vakil Tomas Massi ovoz berishdan keyin ijtimoiy tarmoqdagi postida: "NDAA uchun yakuniy ovoz soni, afsuski, harbiy texnologiya va ta'minot zanjirlarimizni Isroil bilan birlashtiradi. Umid qilamizki, ushbu versiya Senatda muvaffaqiyatsizlikka uchraydi, chunki 219-bo‘lim bizning suverenitetimizga xiyonatdir", dedi.
2027-yilgi Milliy Mudofaa Avtorizatsiya Qonuni (NDAA) Prezident Donald Trampning harbiy byudjetni keskin oshirish talabini aks ettiradi. U o‘tgan yilgi 900 milliard dollardan 1,5 trillion dollargacha oshirishni ko‘zda tutadi.
Trampning ta'kidlashicha, bu o'sish AQSh fevral oyi oxirida boshlangan Erondagi urush tufayli zarur. Biroq, urush keng ko'lamda mashhur emas.
2027 NDAA, shuningdek, Isroil bilan harbiy texnologiya hamkorligini kengaytiradigan chora tufayli tanqidga uchradi. Bu Isroilga harbiy yordamni to'xtatishni qo'llab-quvvatlayotgan saylovchilar orasida norozilikka sabab bo'ldi.
Qonun loyihasi Senatda noaniq kelajakka ega. Demokratlar uning yuqori narxiga e'tiroz bildirishadi, chunki Oq uy ijtimoiy dasturlarni qisqartirishni rejalashtirmoqda. Senat demokratlari o'tgan hafta NDAA muhokamasini bloklagan edi.
NDAA odatda "majburiy" qonun sifatida qabul qilinadi, ammo bu yil Ukrainaga yordam va SAVE America Act kabi boshqa bahsli choralarni o'z ichiga oladi.

Республиканцы в Палате представителей США с небольшим перевесом приняли massive военный пакет на сумму $1,15 млрд, несмотря на опасения демократов по поводу цены и расширения сотрудничества в военных технологиях с Израилем.
Законопроект был принят 216 голосами против 212, в основном по партийной линии, за исключением шести демократов, проголосовавших «за», и семи республиканцев, проголосовавших «против».
Республиканец Томас Мэсси, раскритиковавший Белый дом, заявил в соцсетях: «Окончательный подсчет голосов по NDAA, который трагически объединяет наши военные технологии и цепочки поставок с Израилем. Надеюсь, эта версия провалится в Сенате, потому что раздел 219 — это предательство нашего суверенитета».
Закон о национальной обороне на 2027 год (NDAA) отражает запрос президента Дональда Трампа на огромное увеличение военного бюджета — с $900 млрд в прошлом году до $1,5 трлн.
Трамп утверждает, что увеличение необходимо из-за войны с Ираном, начатой США и Израилем в конце февраля. Однако война непопулярна среди населения.
NDAA также подвергся критике из-за меры по расширению военно-технического сотрудничества с Израилем, несмотря на растущую поддержку прекращения военной помощи Израилю среди избирателей.
Будущее законопроекта в Сенате неопределенно. Демократы, скорее всего, выступят против высокой стоимости, в то время как Белый дом сокращает социальные программы. Демократы в Сенате заблокировали обсуждение NDAA на прошлой неделе.
NDAA обычно считается «обязательным» законом, но в этом году включает другие спорные меры, такие как помощь Украине и Закон SAVE America, который вводит новые ограничения на голосование.