AQShning Braziliyaga qarshi bir qator harakatlari, jumladan, tariflar va mahalliy jinoiy guruhlarga qarshi sanksiyalar, oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlari oldidan braziliyalik saylovchilarning kayfiyatiga ta'sir qilmoqda.
Amaldagi chap qanot prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva to‘rtinchi, ketma-ket bo‘lmagan muddatga saylanishga intilayotgan bir paytda, u Liberal partiyadan Flavio Bolsonaro bilan raqobatlashadi. Flavio - 27 yillik qamoq jazosini o‘tayotgan sobiq far-right prezidenti Jair Bolsonaroning o‘g‘li.
Braziliyada umumiy saylovning birinchi bosqichi 4 oktyabrda, agar Lula va Flavio Bolsonaro ikkalasi ham o‘tsa, ikkinchi bosqich 25 oktyabrda bo‘lib o‘tadi. Lula AQSh tariflari va sanksiyalariga javoban o‘zini Braziliya suverenitetining himoyachisi sifatida ko‘rsatmoqda.
O‘tgan hafta AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati ko‘plab Braziliya tovarlariga 25 foizlik tariflarni e'lon qildi. Bu bir yillik tekshiruv natijasi bo‘lib, unda Braziliyaning savdo amaliyotlari “asossiz” deb topilgan edi. AQSh Braziliya davlat tomonidan boshqariladigan Pix to‘lov tizimini xususiy raqobatchilardan ustun qo‘ygani, AQSh etanol importiga 18 foizlik tarif joriy qilgani va o‘rmonlarni kesishga qarshi qonunlarni yetarlicha qat'iy tatbiq etmagani, shu orqali Braziliya yog‘och ishlab chiqaruvchilariga foyda keltirgani haqida bahslashdi.
Bu yig‘imlar ma'muriyatning tarif devorini qayta qurish strategiyasining bir qismidir. Fevral oyida Oliy sud Trampning ko‘pchilik savdo hamkorlariga tarif joriy qilish uchun foydalangan favqulodda vakolatlarini bekor qilgan edi. Braziliyaga nisbatan oldingi 50 foizgacha bo‘lgan tariflar Jair Bolsonaroning 2022 yilgi saylov natijalarini bekor qilish uchun fitna uyushtirganlikdagi jinoiy ishi bilan bog‘liq edi. Tramp bu tergovni “jodugar ov” deb atagan.
Folha de S Paulo uchun o‘tkazilgan yaqinda Quaest so‘rovi shuni ko‘rsatdiki, Lula ikkinchi bosqichda Flavio Bolsonaroni 45 foizga qarshi 37 foiz bilan oldinda bormoqda. “Uning siyosiy harakati, Bolsonarismo, tariflar aslida Lulaning yaqinlashib kelayotgan saylovlardagi qo‘llab-quvvatlashini kuchaytirishidan qo‘rqadi, chunki braziliyaliklar AQShning tarif joriy qilishidan juda nafratlanadi”, dedi Vashingtondagi Lotin Amerikasi bo‘yicha ofis (WOLA) And direktori Gimena Sanches.
Uning so‘zlariga ko‘ra, oktyabrda Bolsonaroning g‘alabasi Vashingtonning kengroq manfaatlariga xizmat qiladi. Tramp katta Bolsonaroning erta va ochiq tarafdori edi, uning 2018 yildagi Braziliya prezidentligiga ko‘tarilishi Trampning siyosiy uslubi bilan taqqoslangan edi. Bolsonaro 2022 yilgi qayta saylanish poygasidan oldin Tramp video ma'qullash yozib olib, uni “siyosatdagi eng buyuk odamlardan biri” deb atagan.
Bolsonaro poygada yutqazganidan so‘ng, u mag‘lubiyatni tan olmadi va Braziliyaning elektron ovoz berish mashinalarining ishonchliligiga shubha qildi. Keyin minglab tarafdorlari Braziliya federal okrugidagi hukumat binolariga bostirib kirishdi. Prokurorlar Bolsonaro va uning ittifoqchilari uni hokimiyatda saqlab qolish uchun davlat to‘ntarishini rejalashtirganliklarini aytishdi.
2025 yil iyul oyida, sud jarayoni hali davom etayotgan bir paytda, Tramp Braziliyaga birinchi bosqich tariflarni joriy qildi va ishni ko‘rib chiqayotgan Braziliya Oliy sudi sudyasiga sanksiya qo‘ydi. “Tramp nafaqat Bolsonarolar, balki Lotin Amerikasidagi keng doiradagi o‘ta o‘ng siyosatchilar uchun ham birinchi muddatidan beri yetakchi shaxs bo‘lib kelgan”, dedi braziliyalik geopolitika tahlilchisi Gustavo Blum.
Uning ta'kidlashicha, 2018 yilda muvofiqlashtirish osonroq edi, chunki Trampning asosiy e'tibori asosan Xitoyga qarshi turishga qaratilgan edi. “Endi, savdo tariflarining joriy qilinishi va qayta joriy qilinishi bilan, Bolsonarolarga Tramp braziliyaliklarning manfaatlarini emas, balki faqat amerikaliklarning manfaatlarini ko‘zlayotgani haqida istiqbol berish qiyinlashdi”, dedi Blum.
Iyun oyida Braziliya Oliy sudi hay'ati Jairning uchinchi o‘g‘li Eduardo Bolsonaroning AQShga otasining sud jarayoniga aralashish uchun lobbi qilgani uchun aybdor deb topdi. Eduardo otasini ozod qilish uchun “100 foiz” kuchini “bitta maqsad”ga bag‘ishlash uchun AQShga to‘liq ko‘chib o‘tgan edi. Hay'at Eduardoning harakatlari Braziliya adliya tizimiga qarshi majburlashga teng deb topdi va uni to‘rt yil ikki oyga qamadi.
Flavio esa, may oyidan beri uyda alohida tekshiruvga duch keldi, o‘shanda u otasi haqida filmni moliyalashtirish uchun bankrot bo‘lgan Banco Masterning sobiq rahbari Daniel Vorkarodan taxminan 24 million dollar so‘ragani haqida xabarlar paydo bo‘lgan edi. Flavio pulni so‘raganini tan oldi, lekin har qanday nomaqbullik yoki noto‘g‘ri xatti-harakatni rad etdi. Blumning aytishicha, janjal oilaning Vashington va Braziliya bilan munosabatlaridagi qiyinchiliklarni yanada kuchaytirdi.
Flavio AQShdan yangi tariflarni saylovdan keyingacha kechiktirishni so‘radi, chunki ular Lulaga “aynan u rejalashtirgan siyosiy g‘alabani” beradi deb bahslashdi. Lula Bolsonaroni bosimni o‘zi taklif qilganlikda aybladi va bu so‘rovni “Vatanga qarshi yana bir xiyonat” deb atadi. WOLA vakili Sanchesning aytishicha, Bolsonaro lagerining Vashingtondagi lobbi kampaniyasi asosan natija bermadi.
Ammo bitta so‘rov samarali bo‘ldi. Flavio may oyida Oq uyda Tramp bilan uchrashganidan bir necha kun o‘tib, Davlat departamenti Braziliyaning ikkita eng yirik jinoiy guruhi - PCC va Comando Vermelhoning xorijiy “terroristik” tashkilotlar deb e'lon qildi. Flavio bu belgilashni shaxsan so‘ragan va bu uning lobbisi natijasi ekanligini aytdi. Lula bu chorani Braziliya suverenitetiga tahdid soladigan “o‘zboshimchalikli” qadam deb atadi.
Bir necha hafta o‘tib Vashington tomonidan chiqarilgan tarif buyrug‘i alohida ravishda Braziliyaning 90 foizdan ortiq aholisi foydalanadigan bepul, davlat tomonidan boshqariladigan to‘lov tarmog‘i Pixni adolatsiz savdo amaliyoti deb nomladi. Flavio tizimni AQSh rasmiylari oldida himoya qilib, Pix “Braziliya uchun yaxshi” ekanligini aytdi.
Braziliyaliklar turli siyosiy spektrda Trampning saylovga aralashishiga salbiy munosabat bildirishdi. “Hatto o‘ng qanot braziliyaliklar ham, prezident Tramp Braziliya saylovlariga aralashishga urinayotganini ko‘rganlarida, unchalik mamnun emaslar, chunki ular Braziliya muammolari Braziliyada hal qilinishi kerak, Vashingtonda emas, deb o‘ylashadi”, dedi Nyu-York universiteti siyosatshunosi Patrisio Naviya.
Naviyaning aytishicha, bu munosabat Braziliyaning AQSh va Xitoy o‘rtasidagi kengroq raqobatga tortilishdan qochish istagini ham aks ettiradi. “Xitoy eng muhim savdo hamkori; AQSh eng muhim strategik hamkor”, dedi u. “Ular eng yaxshi do‘sti va eng muhim savdo hamkori bir-biri bilan urishishini xohlamaydilar”.
2018 va 2022 yillarda Bolsonaroni keng qo‘llab-quvvatlagan Braziliyaning ishlab chiqarish va agrobiznes sektorlari Trampning tarif siyosatidan iqtisodiy bosim ostida ehtiyotkor bo‘lib qoldi. Naviya Tramp ma'muriyatining tariflarni qanday qo‘llashidagi oldindan aytib bo‘lmaslik har qanday ittifoqchining rejalashtirishini qiyinlashtirishini aytdi. “Hatto o‘zini Trampning do‘sti deb e'lon qilganlar ham nima bo‘lishini ayta olmaydi”, dedi u.

Ряд действий Соединенных Штатов против Бразилии, включая тарифы и санкции против местных преступных группировок, влияет на настроения бразильских избирателей перед президентскими выборами в октябре.
Действующий левый президент Луис Инасиу Лула да Силва стремится к четвертому, непоследовательному сроку, и будет конкурировать с Флавиу Болсонару из Либеральной партии, сыном бывшего ультраправого президента Жаира Болсонару, который отбывает 27-летний тюремный срок.
Первый тур всеобщих выборов в Бразилии состоится 4 октября, а второй тур, если Лула и Флавиу Болсонару пройдут, — 25 октября. Лула позиционирует себя как защитник бразильского суверенитета в ответ на тарифы и санкции США.
На прошлой неделе администрация президента США Дональда Трампа объявила 25-процентные тарифы на многие бразильские товары в результате годичного расследования, которое признало торговую практику Бразилии «необоснованной». США утверждали, что Бразилия несправедливо отдает предпочтение государственной платежной системе Pix перед частными конкурентами, ввела 18-процентный тариф на импорт этанола из США и недостаточно строго соблюдает законы о вырубке лесов, тем самым принося выгоду бразильским производителям древесины.
Эти сборы являются частью стратегии администрации по восстановлению тарифного барьера после того, как в феврале Верховный суд отменил чрезвычайные полномочия, которые Трамп использовал для введения тарифов на большинство торговых партнеров. Предыдущие тарифы до 50% на Бразилию были связаны с уголовным делом против Жаира Болсонару о заговоре с целью отмены результатов выборов 2022 года, которые он проиграл Луле. Трамп назвал расследование «охотой на ведьм».
Недавний опрос Quaest для Folha de S Paulo показал, что Лула опережает Флавиу Болсонару 45% против 37% во втором туре. «Его политическое движение, болсонаризм, боится, что тарифы на самом деле укрепят поддержку Лулы на предстоящих выборах, потому что бразильцы очень недовольны введением тарифов США», — сказала Химена Санчес, директор по Андам в Вашингтонском офисе по Латинской Америке (WOLA).
По ее словам, победа Болсонару в октябре будет служить более широким интересам Вашингтона. Трамп был ранним и открытым сторонником старшего Болсонару, чье восхождение на пост президента Бразилии в 2018 году сравнивали с политическим стилем Трампа. Перед попыткой переизбрания Болсонару в 2022 году Трамп записал видео-одобрение, назвав его «одним из величайших людей во всей политике».
После поражения на выборах Болсонару не признал поражение и поставил под сомнение надежность бразильских электронных машин для голосования. Позже тысячи его сторонников штурмовали правительственные здания в столичном округе. Прокуроры заявили, что Болсонару и его союзники планировали переворот, чтобы сохранить его у власти. В июле 2025 года, пока суд еще продолжался, Трамп ввел первый раунд тарифов на Бразилию и ввел санкции против судьи Верховного суда Бразилии, который вел дело.
«Трамп был ведущей фигурой не только для Болсонару, но и для широкого круга ультраправых политиков в Латинской Америке с момента его первого срока», — сказал Густаво Блум, бразильский аналитик по геополитике. Он отметил, что в 2018 году координация была проще, поскольку основное внимание Трампа было сосредоточено на противодействии Китаю. «Теперь, с введением и повторным введением торговых тарифов, Болсонару стало труднее дать перспективу, в которой Трамп заботится об интересах бразильцев, а не только американцев», — сказал Блум.
В июне коллегия Верховного суда Бразилии признала Эдуарду Болсонару, третьего сына Жаира, виновным в лоббировании вмешательства США в суд над его отцом. Эдуарду переехал в США на постоянное место жительства, чтобы «на 100 процентов» сосредоточить свою энергию на «одной цели»: освобождении отца. Коллегия постановила, что действия Эдуарду равносильны принуждению против бразильской судебной системы, и приговорила его к четырем годам и двум месяцам тюрьмы.
Флавиу, с другой стороны, столкнулся с отдельной проверкой на родине с мая, когда появились сообщения о том, что он запросил около 24 миллионов долларов у Даниэля Воркару, бывшего главы обанкротившегося Banco Master, чтобы помочь финансировать фильм о своем отце. Флавиу признал, что запрашивал деньги, но отрицал какую-либо неправомерность или правонарушение. Блум сказал, что скандал усугубил трудности семьи как с Вашингтоном, так и с Бразилиа.
Флавиу попросил Вашингтон отложить новые тарифы до выборов, утверждая, что они дадут Луле «именно ту политическую победу, которую он планировал». Лула обвинил Болсонару в том, что он сам спровоцировал давление, назвав просьбу «еще одним актом предательства Отечества». Санчес из WOLA сказала, что лоббистская кампания лагеря Болсонару в Вашингтоне в основном не принесла результатов.
Но один запрос оказался эффективным. Через несколько дней после встречи Флавиу с Трампом в Белом доме в мае Госдепартамент объявил две крупнейшие преступные группировки Бразилии, PCC и Comando Vermelho, иностранными «террористическими» организациями. Флавиу лично запросил это обозначение и заявил, что это результат его лоббирования. Лула назвал эту меру «произвольным» шагом, угрожающим суверенитету Бразилии.
Приказ о тарифах, изданный Вашингтоном несколькими неделями позже, отдельно назвал Pix, бесплатную государственную платежную сеть Бразилии, используемую более 90% бразильцев, несправедливой торговой практикой. Флавиу, защищая систему перед американскими чиновниками, сказал, что Pix «хорош для Бразилии».
Бразильцы из разных политических спектров негативно отреагировали на вмешательство Трампа в выборы. «Даже правые бразильцы, когда видят, что президент Трамп пытается вмешаться в бразильские выборы, не очень довольны, потому что считают, что бразильские проблемы должны решаться в Бразилии, а не в Вашингтоне», — сказал Патрисио Навиа, политолог из Нью-Йоркского университета.
Навиа сказал, что реакция также отражает желание Бразилии избежать втягивания в более широкое соперничество между США и Китаем, ее крупнейшим торговым партнером. «Китай — самый важный торговый партнер; США — самый важный стратегический партнер», — сказал он. «Они не хотят, чтобы их лучший друг и самый важный торговый партнер воевали друг с другом».
Промышленный и агробизнес сектора Бразилии, которые широко поддерживали Болсонару в 2018 и 2022 годах, стали более осторожными на фоне экономического давления со стороны тарифной политики Трампа. Навиа сказал, что непредсказуемость того, как администрация Трампа использует тарифы, затрудняет планирование для любого союзника. «Даже те, кто объявляет себя друзьями Трампа, не могут сказать, что произойдет», — сказал он.