Ispaniya va Fransiyada yong‘in xavfi yuqoriligicha qolmoqda. Ob-havo ma’lumotlariga ko‘ra, kelgusi kunlarda bu mamlakatlarda yana yirik yong‘inlar sodir bo‘lishi mumkin.
Ispaniya meteorologiya agentligi AEMET 20-iyul kuni mamlakatning katta qismi va Balear orollarida yong‘in xavfi “juda yuqori yoki ekstremal” darajada ekanligini ma’lum qildi.
Yevropada bu yilgi yong‘inlar allaqachon so‘nggi 20 yildagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan ko‘proq maydonni yoqib yuborgan. Dunyoning eng tez isiydigan qit’asi bu yil uch marta ketma-ket jazirama issiqlik to‘lqinlarini boshdan kechirdi.
Olimlarning ta’kidlashicha, inson faoliyati tufayli iqlim o‘zgarishi issiqlik to‘lqinlari, qurg‘oqchilik va yong‘inlarning kuchayishiga sabab bo‘lmoqda.
Ispaniyaning markaziy qismidagi o‘rmon yong‘ini 32 000 gektardan ortiq maydonni yoqib yubordi. Bu mamlakat tarixidagi eng yirik yong‘inlardan biridir.
Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches yong‘in sodir bo‘lgan hududga tashrif buyurib, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish uchun siyosiy partiyalar o‘rtasida kelishuvga chaqirdi.
Fransiyaning janubi-sharqidagi Var departamentida 2500 gektar maydonni qamrab olgan yong‘in bilan kurashish davom etmoqda. Yong‘in o‘nlab uylarga zarar yetkazgan va 400 kishini evakuatsiya qilishga majbur qilgan.
Fransiya rasmiylari barbekyu va an’anaviy yozgi otashinlarni taqiqlagan. Mamlakatda iyun oxiridagi jazirama issiqlik to‘lqini davrida 5764 kishi ortiqcha vafot etgan.
Italiya, Gretsiya va Kiprda ham ekstremal ob-havo tufayli cheklovlar joriy qilingan. Italiyaning Sitsiliya orolida bir nechta yong‘inlar qayd etilgan.

По данным метеорологов, Испания и Франция находятся в зоне высокого риска новых лесных пожаров в ближайшие дни, в то время как они продолжают бороться с уже возникшими смертоносными возгораниями на фоне аномальной летней жары.
Испанское метеорологическое агентство AEMET предупредило в среду, что опасность лесных пожаров «очень высокая или экстремальная» на большей части материковой Испании и Балеарских островов.
Данные показывают, что в этом году в Европе от лесных пожаров уже выгорело больше земли, чем в среднем за последние два десятилетия. Самый быстро нагревающийся континент в мире пережил этим летом три изнурительные, практически следующие друг за другом волны тепла.
Ученые утверждают, что вызванное деятельностью человека изменение климата усиливает интенсивность волн тепла, засух и лесных пожаров, а также создает условия для внезапных разрушительных штормов.
Пожарные в центральной Испании борются с лесным пожаром, который уничтожил более 32 000 гектаров (79 000 акров) — это один из крупнейших пожаров в истории страны.
Премьер-министр Испании Педро Санчес посетил пострадавший от пожара район в Гвадалахаре в среду и призвал к пакту между политическими партиями для борьбы с изменением климата.
Во Франции менее высокие температуры и более слабый ветер помогли в борьбе с лесным пожаром, который уничтожил 2500 гектаров в юго-восточном департаменте Вар, повредив десятки домов и вынудив 400 человек покинуть свои дома.
Однако риск новых лесных пожаров остается очень высоким на западе и юго-западе Франции до конца недели, сообщило официальное метеорологическое агентство Meteo-France.
Экстремальные погодные условия продолжают вызывать предупреждения и ограничения в других европейских странах, включая Италию, Грецию и Кипр.