AQSh Davlat kotibi Marko Rubio jurnalistlarga bergan bayonotida Eronni AQSh bilan urushni tugatish bo'yicha kelishuvga erishish uchun to'g'ridan-to'g'ri va bilvosita murojaat qilayotganini, ammo Tehron hali bitimni qabul qilishga 'tayyor emasligini' aytdi.
Filippinning Manila shahrida bo'lib o'tgan ASEAN tashqi ishlar vazirlari yig'ilishida so'zlagan Rubio, Eronni 'radikal ruhoniylar tomonidan boshqariladigan mamlakat' deb ta'riflab, ularni iqtisodiy muammolarga 'befarq' deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, Eron Yaqin Sharqdagi eng boy davlat bo'lishi mumkin, ammo pulini Hizbulloh, Hamas, Hutiylar va boshqa terror tashkilotlariga sarflaydi.
Rubio AQSh prezidenti Donald Trampning Eronga nisbatan siyosatini 'ko'z uchun bosh' deb atadi va Eron sanoat infratuzilmasi 'vayron qilinayotgani' natijasida milliardlab dollar zarar ko'rayotganini da'vo qildi. U Vashingtonning asosiy maqsadi Eronsiz yadro qurolidan xoli bo'lish ekanini ta'kidladi.
AQSh so'nggi 12 kecha davomida Eronga zarbalar berib, ularni dengizdagi kemalarni nishonga olish qobiliyatini zaiflashtirish bilan izohlamoqda. Tehron esa fuqarolik infratuzilmasi nishonga olinganini da'vo qilmoqda. Eng so'nggi zarbalar Iroq bilan chegaradagi Shalamcheh o'tish joyidagi yo'lovchi terminaliga tegib, ikki kishining o'limiga sabab bo'ldi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bag'oiy AQSh zarbalarini qoralab, ko'priklar va elektr stansiyalarini nishonga olishni xalqaro gumanitar huquqning buzilishi deb atadi. U harbiy xizmatchilarni 'ochiqdan-ochiq noqonuniy' buyruqlarni bajarishdan bosh tortishga chaqirdi.
Arab Perspektivlar Instituti direktori Zaydon Alkinaniyning fikricha, Eron Vashingtonnikiga o'xshash ritorikani qo'llamoqda: ular ham kelishuvni xohlaydi, ammo amerikaliklar jiddiy emas. Hutiylar haqida esa, ular Erondan mustaqil ravishda yangi kelishuv izlashi mumkinligini aytdi.

Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Иран прямо и косвенно обращается к Вашингтону с просьбой о заключении сделки для прекращения войны, но Тегеран пока не «готов» принять её. Он выступил на полях встречи министров иностранных дел АСЕАН в Маниле, Филиппины.
Рубио назвал Иран «страной, управляемой радикальными священниками», которые «безразличны» к экономическим проблемам. По его словам, Иран мог бы быть богатейшей страной Ближнего Востока, но вместо этого тратит деньги на «Хезболлу», «Хамас», хуситов и другие террористические группы.
Комментируя иранскую политику «око за око», Рубио заявил, что подход президента Дональда Трампа — «голова за глаз». Он утверждает, что промышленная инфраструктура Ирана «уничтожается», нанося ущерб в миллиарды долларов. Главная цель Вашингтона — денуклеаризация Ирана.
США наносят удары по Ирану 12 ночей подряд, заявляя, что они направлены на снижение способности иранских военных поражать суда в региональных водах. Тегеран утверждает, что поражена гражданская инфраструктура. Последний удар пришёлся по пассажирскому терминалу на границе с Ираком, убив двух человек.
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи отверг оправдания ударов, назвав их нарушением международного гуманитарного права. Он призвал военнослужащих отказываться от «явно незаконных» приказов, ссылаясь на американский Закон о военных преступлениях.
Директор Института арабских перспектив Зейдон Алькинани отметил, что Иран использует «очень похожую риторику»: они тоже хотят сделки, но американцы несерьёзны. Что касается хуситов, они могут искать новую сделку, независимую от Тегерана.