Britaniyaning sharqiy London shahridagi Hackney tumanidan 26 yoshli Isabel Rose Gonkongda shantaj va adolatni buzganlik uchun olti yilga qamaldi. Sud uning britaniyalik bankirni zo'rlashda yolg'on ayblaganini aniqladi.
Rose 2024 yil yanvar oyida Gonkongga tashrif buyurgan va u yerda britaniyalik bankir tomonidan zo'rlangan deb da'vo qilgan. Erkak hibsga olingan, ammo keyinroq ayblovsiz qo'yib yuborilgan. Rose o'zi hibsga olinib, ayblangan.
Mahalliy matbuot xabarlariga ko'ra, sudya Adriana Tse uni shantaj uchun besh yil va adolatni buzganlik uchun uch yilga hukm qilgan, bir yil esa ketma-ket o'talishi kerak. Rose ayblovlarni rad etgan.
Prokurorlar Rose zo'rlash haqidagi da'voni erkakdan 100,000 funt sterling undirish uchun uydirgan deb ta'kidlagan. Sud jarayonida WhatsApp xabarlari asosiy dalil bo'lgan. Xabarlarda Rose pul talab qilgani va erkak 5,000 funt o'tkazgani aks etgan.
Sudya Tse hukm e'lon qilishda Rosening qilmishini "shafqatsiz va yovuz" deb atagan va u "o'z noto'g'ri ishining muallifi" ekanini aytgan. Rose 3 fevral kuni politsiyaga zo'rlash haqida xabar bergan, ammo keyinroq yolg'on ayblov uchun hibsga olingan.

26-летняя Изабель Роуз из Хакни, восточный Лондон, приговорена к шести годам тюрьмы в Гонконге за шантаж и воспрепятствование правосудию. Суд установил, что она ложно обвинила британского банкира в изнасиловании.
Роуз утверждала, что банкир изнасиловал ее после того, как она приехала в Гонконг в январе 2024 года. Мужчина был арестован, но позже отпущен без предъявления обвинений. Сама Роуз была арестована и обвинена.
По сообщениям местных СМИ, судья Адриана Цзе приговорила ее к пяти годам за шантаж и трем годам за воспрепятствование правосудию, причем один год должен отбываться последовательно. Роуз отрицала обвинения.
Прокуроры утверждали, что Роуз сфабриковала обвинение в попытке вымогать 100 000 фунтов стерлингов у мужчины. Ключевыми доказательствами стали сообщения WhatsApp, в которых Роуз требовала деньги, а мужчина перевел 5 000 фунтов.
Судья Цзе назвала действия Роуз "жестокими и злыми" и заявила, что она "автор своего собственного проступка". Роуз сообщила в полицию об изнасиловании 3 февраля, но позже была арестована за ложное обвинение.