Angolaning Luanda shahridagi sud ikki rossiyalik fuqaro Lev Lakshtanov va Igor Ratchinni terrorizm va josuslikda aybdor deb topib, ularni mos ravishda 8 va 11 yilga qamadi. Ular 2025-yil iyul oyida yoqilg'i narxining oshishiga qarshi norozilik namoyishlarini uyushtirish va davlat to'ntarishiga urinishda ayblangan edi.
2025-yil 28-30 iyul kunlari yoqilg'i narxining ko'tarilishi sababli minibus taksilar ish tashlashi natijasida tartibsizliklar va talonchiliklar yuz berdi. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, 22 kishi halok bo'ldi va 1600 dan ortiq kishi hibsga olindi. Angola xavfsizlik kuchlari namoyishchilarga o'q otganlikda ayblangan, hukumat esa kuch ishlatishni oqlagan.
Angola prokuraturasi Lakshtanov va Ratchin kelgusi yilgi prezidentlik saylovlariga ta'sir o'tkazishni, jumladan, muxolifdagi UNITA partiyasini moliyalashtirish yoki hukmron MPLA partiyasida rahbarlikni o'zgartirishni rejalashtirganlikda aybladi. Shuningdek, ularni Wagner yollanma guruhidan kelib chiqqan rus dezinformatsiya tarmog'i Africa Politology bilan bog'liq deb hisoblaydi.
Africa Politology 2023-yilda Yevgeniy Prigojin o'limidan so'ng Rossiya Tashqi Razvedka Xizmati (SVR) tomonidan nazoratga olingan. Wagner esa Africa Corps nomi bilan Rossiya armiyasi tarkibiga kiritilgan. Rossiya so'nggi o'n yil ichida Afrikadagi mavjudligini kuchaytirgan, jumladan Markaziy Afrika Respublikasi, Mali, Niger, Burkina-Faso va boshqa mamlakatlarda harbiy mavjudlikni o'rnatgan.
Sudda ikki angolalik ham birga sudlangan. Jurnalist Karlos Tome ikki yillik shartli qamoq jazosiga hukm qilingan, UNITA yoshlar qanoti kotibi Fransisko de Oliveyra esa oqlangan. Prokuratura bu hukmlar ustidan apellyatsiya bergan. Lakshtanov va Ratchin ham o'z hukmlari ustidan apellyatsiya bergan, ammo apellyatsiya ko'rib chiqilgunga qadar qamoqda qoladi.

Суд в Анголе признал двух граждан России, Льва Лакштанова и Игоря Ратчина, виновными в терроризме и шпионаже, приговорив их к 8 и 11 годам тюремного заключения соответственно. Они обвинялись в планировании государственного переворота и организации смертельных протестов в июле 2025 года.
28-30 июля 2025 года забастовка водителей маршрутных такси из-за повышения цен на топливо переросла в беспорядки и мародерство, в результате которых погибли 22 человека и более 1600 были арестованы. Силы безопасности Анголы обвинялись в применении боевых патронов против протестующих, правительство же назвало применение силы оправданным.
Прокуратура Анголы заявила, что Лакштанов и Ратчин пытались повлиять на президентские выборы следующего года, в том числе финансируя оппозиционную партию УНИТА или добиваясь смены руководства в правящей МПЛА. Также утверждалось, что они связаны с российской дезинформационной сетью Africa Politology, возникшей из группы Вагнера.
Africa Politology перешла под контроль Службы внешней разведки России после смерти Евгения Пригожина в 2023 году. Вагнер был переименован в Africa Corps и включен в состав российской армии. Россия усилила свое присутствие в Африке за последнее десятилетие, предоставляя безопасность режимам в ЦАР, Мали, Нигере, Буркина-Фасо и других странах.
Вместе с россиянами судили двух ангольцев. Журналист Карлуш Томе получил два года условно, а генеральный секретарь молодежного крыла УНИТА Франсиско де Оливейра был оправдан. Прокуратура подала апелляцию на эти приговоры. Лакштанов и Ратчин также подали апелляцию, но останутся под стражей до ее рассмотрения.