Pan American Airways kompaniyasiga tegishli samolyot halokati 74 yil o‘tib Atlantika okeani tubida topildi. Ushbu halokat aviatsiya xavfsizligida majburiy brifinglarni joriy etishga sabab bo‘lgan edi.
Clipper Endeavor nomli samolyot 1952-yil 11-aprelda Puerto-Riko qirg‘oqlari yaqinida dvigatel nosozligi sababli suvga qo‘nishga majbur bo‘lgan. Samolyot 2000 fut (610 metr) chuqurlikda topilgan.
Halokatda 69 kishidan 17 nafari tirik qolgan. Yo‘lovchilar qutqaruv jiletlari va sallarni topishda qiynalgan, chunki samolyot tezda cho‘kib ketgan.
Ushbu fojea har bir tijorat reysida majburiy xavfsizlik brifinglarini joriy etishga turtki bo‘ldi. Ekspeditsiya rahbari Russ Metyuning so‘zlariga ko‘ra, jamoa halokatning 75 yilligiga qadar topishga ahd qilgan.
Topilma 2025-yil iyun oyida avtonom sonar dron yordamida amalga oshirildi. Samolyotning fyuzelyaji va dumi ikki qismga bo‘lingan holda topilgan. Pan Am logotipi va samolyot nomi hanuzgacha ko‘rinib turibdi.
Ekspeditsiya Discovery Channel’ning Expedition Unknown ko‘rsatuvi bilan hamkorlikda o‘tkazildi. Ko‘rsatuv boshlovchisi Josh Geytsning ta’kidlashicha, har safar samolyotga chiqqaningizda, Clipper Endeavor tufayli xavfsizroq bo‘lasiz.
Topilma Malayziya Airlines’ning MH370 reysi kabi boshqa yo‘qolgan samolyotlarni qidirishga yangi umid beradi. MH370 12 yil oldin 269 kishi bilan Hind okeanida yo‘qolgan va hali topilmagan.

Обломки самолета Pan American Airways, катастрофа которого привела к введению обязательных инструктажей по безопасности на авиарейсах, обнаружены через 74 года после падения в Атлантический океан.
Clipper Endeavor был найден на глубине 2000 футов (610 метров) у побережья Пуэрто-Рико с помощью сонарного дрона. Самолет потерпел крушение 11 апреля 1952 года из-за отказа нескольких двигателей вскоре после взлета.
Все находившиеся на борту выжили после удара о воду, но пассажиры не могли найти спасательные жилеты и плоты, так как самолет быстро затонул. Из 69 человек выжили только 17.
Катастрофа привела к масштабным реформам в авиационной безопасности, включая обязательные предполетные инструктажи на каждом коммерческом рейсе.
Экспедицию возглавил Фонд воздушного и морского наследия в партнерстве с шоу Discovery Channel «Экспедиция неизвестно». Президент фонда Расс Мэттьюс заявил, что команда была полна решимости найти обломки до 75-й годовщины катастрофы.
Обломки были обнаружены в июне 2025 года с помощью автономного сонарного дрона. Фюзеляж и хвост самолета были найдены разделенными на две части. На обломках все еще видны логотип Pan Am и название самолета.
Ведущий шоу Джош Гейтс отметил, что каждый раз, когда вы садитесь в самолет сегодня, вы в большей безопасности благодаря тому, что произошло с Clipper Endeavor три четверти века назад.
Открытие может дать новую надежду семьям пассажиров других самолетов, предположительно упавших в океан, таких как рейс 370 Malaysia Airlines, который исчез 12 лет назад с 269 людьми на борту и до сих пор не найден.