Livan armiyasi Isroilni janubiy Livanda xavfsizlikni o‘z nazoratiga olish harakatlariga to‘sqinlik qilishda aybladi.
Livan harbiylari yakshanba kuni bergan bayonotida Isroil armiyasi o‘q otish va tozalash operatsiyalarini davom ettirib, Livan qo‘shinlarining kelishilganidek qishloqlarni to‘liq egallashiga to‘sqinlik qilayotganini ma’lum qildi.
Livan armiyasi seshanba kuni uchta “pilot zonasi” qishloqlaridan biriga qo‘shin joylashtirdi. Mahalliy kuchlarning xavfsizlikni o‘z qo‘liga olishi AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan kelishuv imzolangandan keyin sodir bo‘ldi, bu kelishuv Isroil armiyasining janubiy Livandan bosqichma-bosqich chiqib ketishini nazarda tutadi.
“Ushbu hujumlarning davom etishi armiyaning joylashtirilishini yakunlashga to‘sqinlik qiladi va aholining o‘z qishloq va shaharlariga qaytishiga yo‘l qo‘ymaydi”, dedi Livan armiyasi bayonotida.
Isroilning chiqib ketishining birinchi bosqichi uchun uchta qishloq – Zavtar al-G‘arbiya, Froun va Srifa tanlangan. Biroq, Isroildan aniq chiqish jadvalining yo‘qligi haqida xavotirlar saqlanib qolmoqda.
Livan harbiylarining yakshanba kungi ma’lumotiga ko‘ra, G‘arbiy Zavtar, Tibnit va Nabatiye al-Favqaning ayrim qismlarida tinch aholi uylariga qaytgan bo‘lsa ham, Isroil o‘q otishni davom ettirgan.
Isroil Nabatiye, Hdda, Kunin, Bint Jbeil, Nabi Ibel al-Saqi, Xiam, al-Mansouri va Bayt al-Siyad, shuningdek, Tirdagi Majdal Zunda buldozerlar bilan ishlash, o‘q otish va pulemyotlar bilan kombing operatsiyalarini o‘tkazmoqda.
Markaba shahridagi suv loyihasi portlatib yuborilgan, Aytarun shahri chekkasida esa zaytun daraxtlari va keng qishloq xo‘jaligi yerlarining o‘rmonlari yo‘q qilingan.
Al-Jazira muxbiri Zayna Xodrning Zavtar al-G‘arbiyadan xabar berishicha, ko‘chirilgan aholi vayronalarga aylangan uylariga qaytgan.
Isroil armiyasi qishloq chetiga chekingan, biroq keyingi harakatni Hizbullohni tarqatib yuborish sharti bilan bog‘lagan.
Isroil oylar davomida janubiy Livandagi turli joylarni bosib olgan va o‘zining mavjudligini Hizbullohga qarshi kurash zarurati bilan izohlagan.
Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan qurolli guruh AQSh vositachiligidagi kelishuvni rad etib, Isroilning shartsiz chiqib ketishini talab qilmoqda.
Livan prezidenti Jozef Aun o‘tgan hafta Vashingtonda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashib, uni Isroilni kelishuvga rioya qilishga bosim o‘tkazishga ko‘ndirishga harakat qildi.
Livanda mart oyida Hizbulloh Isroilga raketalar otganidan keyin yana janglar boshlandi, bu AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi va ularning Eron Oliy Rahbari Ali Xomeneiyni o‘ldirishiga javoban edi.
So‘nggi zo‘ravonliklarda kamida 4330 kishi halok bo‘lgan, 37 isroillik askar va to‘rt isroillik tinch aholi hayotdan ko‘z yumgan.

Ливанская армия обвинила Израиль в препятствовании её усилиям по установлению контроля над безопасностью на юге Ливана.
В заявлении в воскресенье ливанские военные сообщили, что израильская армия продолжает обстрелы и зачистки, не позволяя ливанским войскам полностью занять деревни, как было согласовано.
Во вторник ливанская армия разместила войска в одной из трёх «пилотных зон». Переход к местным силам контроля над безопасностью произошёл после подписания при поддержке США соглашения, предусматривающего поэтапный вывод израильской армии с юга Ливана.
«Продолжение этих атак препятствует завершению развёртывания армии и мешает возвращению жителей в свои деревни и города», — говорится в заявлении ливанской армии.
Для первого этапа вывода израильских войск были выбраны три деревни: Завтар аль-Гарбия, Фрун и Срифа. Однако сохраняются опасения по поводу отсутствия чёткого графика выхода Израиля.
По данным ливанских военных, в воскресенье в западной части Завтара, Тибните и Набатие аль-Фавке продолжалась стрельба, даже когда мирные жители возвращались домой.
Израиль проводит бульдозерные работы, обстрелы и прочёсывание с пулемётами в Набатие, Хдде, Кунине, Бинт-Джбейле, Наби Ибель аль-Саки, Хиаме, аль-Мансури и Бейт-эс-Сийяде, а также в Мадждаль-Зуне в Тире.
В городе Маркаба был взорван водный проект, а на окраине города Айтарун вырублены оливковые деревья и обширные сельскохозяйственные угодья.
Корреспондент «Аль-Джазиры» Зейна Ходр из Завтар аль-Гарбии сообщила, что перемещённые жители вернулись в дома, превратившиеся в руины.
Израильская армия отошла на окраину деревни, но обусловила дальнейшее продвижение демонтажем «Хезболлы».
Израиль в течение месяцев оккупировал различные районы на юге Ливана, настаивая на том, что его присутствие необходимо для борьбы с «Хезболлой».
Поддерживаемая Ираном вооружённая группировка отвергла соглашение при посредничестве США, потребовав безоговорочного вывода Израиля.
Президент Ливана Жозеф Аун на прошлой неделе посетил президента США Дональда Трампа в Вашингтоне, пытаясь убедить его оказать давление на Израиль для соблюдения соглашения.
Боевые действия в Ливане возобновились в марте после того, как «Хезболла» выпустила ракеты по Израилю в ответ на войну США и Израиля против Ирана и убийство верховного лидера Ирана Али Хаменеи.
В ходе последнего витка насилия погибли не менее 4330 человек, 37 израильских солдат и четверо израильских мирных жителей.