Polshaning konstitutsiyaviy sudi, Konstitutsiyaviy Tribunal, seshanba kuni Yevropa Ittifoqining boshqa davlatlarida tuzilgan bir jinsli nikohlarni tan olishni nazarda tutuvchi qonunni bekor qildi. Bu qaror Yevropa Ittifoqining yuqori sudi buyrug'iga zid keladi va ikki sud o'rtasida to'qnashuvga sabab bo'lishi mumkin.
Polsha hukumati avvalroq Yevropa Ittifoqi Adliya Sudining qaroriga muvofiq, mamlakatda bir jinsli nikohlar taqiqlangan bo'lsa-da, Yevropa Ittifoqining boshqa davlatlarida tuzilgan nikohlarni tan olishni rejalashtirgan edi. Biroq, Konstitutsiyaviy Tribunal bu rejani bir ovozdan bekor qildi.
Sud qarorida, chet elda tuzilgan va erkak va ayol o'rtasidagi ittifoq bo'lmagan nikohlar to'g'risidagi ma'lumotlarni fuqarolik reestriga kiritish rejasi Polsha Konstitutsiyasining 92-moddasi 1-bandiga va 18-moddasiga zid ekanligi ta'kidlangan. 18-modda nikohni faqat erkak va ayol o'rtasidagi ittifoq sifatida belgilaydi.
Yevropa Ittifoqi Adliya Sudining 2025-yil noyabridagi qarori Polshadan bir jinsli nikohlarni qonuniylashtirishni talab qilmagan, faqat boshqa Yevropa Ittifoqi davlatlarida qonuniy ravishda turmush qurgan juftliklarning maqomini fuqarolik reestriga kiritishni talab qilgan edi. Bu ish Germaniyada turmush qurgan ikki erkak tomonidan qo'zg'atilgan edi.
Polshaning Oliy Ma'muriy Sud mart oyida bu qadam milliy o'ziga xoslikka zid emas deb qaror qilgan edi. Hukumat may oyida qonunni qabul qildi, ammo muxolif partiya PiS Konstitutsiyaviy Tribunalga murojaat qilib, qonunni bekor qildi. Polsha aholisining taxminan 70% katolik bo'lib, u bir jinsli nikohlar yoki fuqarolik ittifoqlariga ruxsat bermaydigan to'rtta Yevropa Ittifoqi davlatidan biridir.

Конституционный трибунал Польши во вторник отменил закон, который должен был привести к юридическому признанию однополых супругов, заключивших брак в других странах ЕС и переехавших в Польшу. Это решение противоречит постановлению высшего суда ЕС и может спровоцировать конфликт между судебными инстанциями.
Правительство Варшавы ранее предпринимало шаги во исполнение решения Суда Европейского союза, которое требовало, чтобы католическая Польша, где однополые браки запрещены, по крайней мере признавала союзы, заключенные в других странах ЕС. Однако Конституционный трибунал единогласно отклонил эти планы.
В заявлении суда говорится, что подготовка и выдача заверенных копий документов о союзах, заключенных за границей, которые не являются союзом между мужчиной и женщиной, не соответствуют статье 92, пункту 1 в совокупности со статьей 18 Конституции Польши. Статья 18 определяет брак как союз мужчины и женщины.
Решение Суда ЕС от ноября 2025 года не требовало от Польши легализации однополых браков, а лишь предписывало вносить в гражданский реестр данные о браках, заключенных в других странах ЕС, если это необходимо для обеспечения прав супругов. Дело было инициировано двумя мужчинами, поженившимися в Германии.
Верховный административный суд Польши в марте постановил, что этот шаг не нарушает национальную идентичность. Правительство приняло закон в мае, но оппозиционная партия PiS оспорила его в Конституционном трибунале. Польша, где около 70% населения — католики, является одной из четырех стран ЕС, не признающих однополые браки или гражданские союзы.