FIFA 20 milliard dollarga baholanadigan yangi tijorat sho‘ba korxonasini tuzish va uning ozchilik ulushini xususiy investorlarga sotishni rejalashtirmoqda. Jahon futbol boshqaruv organi 211 a’zo federatsiyani ushbu rejani qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
FIFAning ta’kidlashicha, agar ovoz berishda ma’qullansa, a’zolar “darhol ko‘paytirilgan moliyalashtirishdan foyda ko‘radilar”. Yevropa futbol ittifoqi UEFA esa rejani keskin tanqid qilib, bu “futbol boshqaruv institutlari hech qachon kesib o‘tmasligi kerak bo‘lgan chiziq” ekanligini aytdi.
FIFA Forward Enterprise (FFE) deb nomlanuvchi yangi kompaniya FIFAning barcha tijorat huquqlari, jumladan translyatsiya, homiylik, chipta sotish va litsenziyalash shartnomalarini boshqaradi. FIFA FFE orqali joriy yilda 4,2 milliard dollargacha mablag‘ jalb qilishni maqsad qilgan.
FIFA prezidenti Janni Infantino bu o‘zgarishlar futbolni yanada adolatli moliyalashtirish va “demokratlashtirish”ga xizmat qilishini da’vo qilmoqda. U “futbolning tijorat tomoni diqqatli, maxsus biznes sifatida ishlashi kerak”ligini ta’kidladi.
UEFA esa FIFAning rejasini “futbolning ruhi va boshqaruvi savdo qilinadigan aktivlar emas” deb keskin qoraladi. UEFA faqat FIFA a’zolarining to‘rtdan bir qismini tashkil qiladi, shuning uchun uning qarshiligi rejani to‘xtatishi shart emas.
Qiziqarli jihati shundaki, FIFA potentsial investorlar qatorida AQSh prezidenti Donald Trampning kuyovi Jared Kushnerning ukasi Joshua Kushner tomonidan tashkil etilgan Thrive Eternal kompaniyasini tilga olgan. Infantinoning Tramp bilan yaqin munosabatlari allaqachon tanqidlarga sabab bo‘lgan edi.

ФИФА объявила о планах создания новой коммерческой дочерней компании стоимостью $20 млрд (около €17,5 млрд) и продаже миноритарных долей частным инвесторам. Всемирный футбольный орган призвал 211 национальных федераций поддержать этот план.
В ФИФА утверждают, что в случае одобрения члены организации «немедленно выиграют от увеличения финансирования». Европейский футбольный союз УЕФА немедленно подверг план резкой критике, заявив, что он «пересекает черту, которую никогда не должны пересекать руководящие институты футбола».
Новая компания, названная FIFA Forward Enterprise (FFE), будет управлять всеми коммерческими правами ФИФА, включая контракты на трансляции, спонсорство, продажу билетов и лицензирование. ФИФА планирует привлечь до $4,2 млрд уже в этом году.
Президент ФИФА Джанни Инфантино утверждает, что изменения направлены на более равномерное распределение финансирования футбола и «демократизацию» игры. Он заявил о намерении инвестировать «даже в самые маленькие или отдаленные уголки футбольного мира».
УЕФА раскритиковал план, заявив, что «душа и управление футболом не являются активами для продажи — особенно при нулевой прозрачности в отношении того, кто получает финансовую выгоду». Однако УЕФА представляет лишь четверть членов ФИФА, поэтому его оппозиция не гарантирует остановку плана.
Примечательно, что среди потенциальных инвесторов ФИФА назвала Thrive Eternal — холдинговую компанию, созданную Джошуа Кушнером, братом зятя президента США Дональда Трампа Джареда Кушнера. Близкие отношения Инфантино с Трампом уже вызывали критику ранее.