Donald Trumpning har bir so'zi moliyaviy bozorlarga ta'sir qilishi mumkin, shuning uchun savdogarlar va avtomatlashtirilgan tizimlar uning bayonotlarini kuzatib boradi. Endi Trump Media & Technology Group (TMTG) Truth Social platformasidagi eng nufuzli akkauntlarning postlariga real vaqt rejimida kirishni pullik qilishni boshladi.
Yangi Truth API xizmati institutsional mijozlarga postlarni millisekundlarda yetkazib berishni va'da qilmoqda. Financial Times ma'lumotlariga ko'ra, xizmat oyiga 100,000 dollargacha turishi mumkin, ammo TMTG bu raqamni tasdiqlamagan. Kompaniya bu xizmatdan barqaror daromad olishni kutmoqda, chunki hozirda u zarar ko'rmoqda.
Xizmat asosan yuqori chastotali savdo (HFT) firmalari uchun mo'ljallangan, ular ma'lumot kechikishidan eng ko'p zarar ko'radi. Charles Schwab ma'lumotlariga ko'ra, bunday firmalar soniyaning bir qismida avtomatik ravishda katta hajmdagi savdolarni amalga oshiradi.
Biroq, bu harakat qator huquqiy va axloqiy savollarni tug'dirmoqda. Prezidentning oilasi asosiy aktsiyador bo'lgan kompaniya uning o'z bayonotlaridan foyda ko'rishi to'g'rimi? Demokratik senatorlar Elizabeth Warren va Adam Schiff AQSh qimmatli qog'ozlar bo'yicha komissiyasiga (SEC) ushbu xizmat qonunni buzishi mumkinligini tekshirishni so'rab murojaat qilishdi.
TMTG bu ayblovlarni rad etib, Truth API ochiq ma'lumotlarga asoslanganini va senatorlar "bozor erkinligiga mafkuraviy qarshilik" tufayli noto'g'ri talqin qilayotganini aytdi. Biroq, sobiq Bush ma'muriyati etika bo'yicha maslahatchisi Richard Painter buni insider savdosi deb hisoblash mumkinligini ta'kidladi.
Ko'plab yirik investitsiya banklari va HFT firmalari, jumladan Goldman Sachs va Citadel Securities, xizmatga a'zo bo'lish bo'yicha izoh berishdan bosh tortdilar. Themis Trading asoschisi Joe Saluzzi bu xizmatni "qimmatli emas" deb atadi, chunki ko'pchilik firmalarda bunday tezkor tizimlar mavjud emas.
Trumpning o'zi TMTGning taxminan 41% ulushiga ega, shuning uchun u xizmatdan shaxsan foyda ko'radi. Senatorlar bu "prezidentlik lavozimini shaxsiy manfaat uchun suiiste'mol qilish" deb atashdi. SEC xatni olganini tasdiqladi, ammo tergov boshlash bo'yicha izoh bermadi.

Каждое слово Дональда Трампа может повлиять на финансовые рынки, поэтому трейдеры и автоматизированные системы следят за его заявлениями. Теперь Trump Media & Technology Group (TMTG) запустила платный сервис, предоставляющий институциональным инвесторам самый быстрый доступ к постам на платформе Truth Social.
Новый сервис Truth API обещает доставлять посты с самых влиятельных аккаунтов за миллисекунды. По данным Financial Times, стоимость может достигать 100 000 долларов в месяц, но TMTG не подтвердила эту цифру. Компания ожидает, что сервис станет стабильным источником дохода, так как сейчас она убыточна.
Сервис в первую очередь предназначен для высокочастотных торговых фирм (HFT), которые больше всего страдают от задержек информации. По данным Charles Schwab, такие фирмы совершают сделки автоматически, с огромной скоростью и объемом.
Однако это вызвало ряд юридических и этических вопросов, включая то, уместно ли, чтобы компания, в которой семья президента владеет контрольным пакетом, получала прибыль от его публичных заявлений. Демократические сенаторы Элизабет Уоррен и Адам Шифф обратились в Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC) с просьбой расследовать, не нарушает ли сервис закон.
TMTG отвергла эти обвинения, заявив, что Truth API основан на публичной информации, и что сенаторы "продолжают искажать Truth API либо из идеологической оппозиции свободному рынку, либо из-за непонимания разницы между публичной и непубличной информацией". Однако бывший юрисконсульт по этике администрации Буша Ричард Пейнтер считает, что это может быть классифицировано как инсайдерская торговля.
Многие крупные инвестиционные банки и HFT-фирмы, включая Goldman Sachs и Citadel Securities, отказались комментировать, планируют ли они подписаться на сервис. Соучредитель Themis Trading Джо Салуцци назвал сервис "бесполезным" для большинства фирм, так как у них нет необходимых высокоскоростных систем.
Сам Трамп владеет около 41% акций TMTG, поэтому он лично выигрывает от сервиса. Сенаторы назвали это "вопиющим злоупотреблением президентской должностью в личных целях". SEC подтвердила получение письма, но не прокомментировала возможность расследования.