Yamanning Husiylar guruhi Hadramavt va Marib viloyatlaridagi harbiy lagerlarga raketa hujumlari uyushtirib, kamida 30 hukumat askarini o‘ldirdi va 15 kishini yaraladi. Bu haqda hukumat manbalari Al Jazeera telekanaliga ma’lum qildi.
Payshanba kuni amalga oshirilgan hujumlar, jumladan Yaman Favqulodda kuchlariga tegishli lagerlarga qaratilgan bo‘lib, so‘nggi yillarda mamlakatdagi urushdagi eng qonli hujumlardan biri bo‘ldi. So‘nggi haftalarda zo‘ravonliklar yana kuchaygan.
Husiylar harbiy vakili Yahyo Sariy hujumlar raketalar va dronlar yordamida amalga oshirilganini va “yuzlab” qurbonlar bo‘lganini da’vo qildi. Yaman harbiylari hujumni tasdiqlab, bu ularning husiylarga qarshi hujumlariga javob ekanini aytdi.
Yaman harbiy manbalariga ko‘ra, husiylar Marib shimolidagi al-Javf viloyatidan sakkizta raketa otgan. Ular Hadramavtdagi al-Tiniya va al-Abr hamda Maribdagi al-Ruk hududlarini nishonga olgan. Qurbonlar soni oshishi kutilmoqda.
Eron tarafdori bo‘lgan husiylar va Saudiya Arabistoni qo‘llab-quvvatlagan hukumat kuchlari o‘rtasidagi janglar so‘nggi to‘rt yillik nisbatan tinchlikdan so‘ng so‘nggi haftalarda yana avj oldi. Husiylar, shuningdek, Saudiya Arabistoniga dengiz blokadasi e’lon qilib, shimoliy qo‘shniga tegishli kemalarga hujum qilmoqda.
Yaman urushi 2014-yilda husiylar poytaxt Sanaani egallagach boshlangan. Saudiya boshchiligidagi koalitsiya harbiy aralashuvi keyingi yili boshlangan, biroq husiylarni to‘liq mag‘lub eta olmagan.
Sariy, payshanba kungi hujum Saudiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan hukumat kuchlarining “harbiy to‘planishi”ga javob ekanini aytdi. Husiylar ham, hukumat ham so‘nggi haftalarda o‘z kuchlarini safarbar qilgan, g‘arbiy va markaziy Yamanda to‘qnashuvlar sodir bo‘lmoqda.
Iyul oyi boshida husiylar Eron samolyoti Sanaa aeroportiga qo‘nishi taqiqlangani haqida xabar bergan edi. Keyin, 13-iyulda Yaman hukumati yana bir Eron samolyotini qo‘ndirmaslik uchun Sanaa aeroportiga zarba berganini aytdi. Husiylar bunga javoban Saudiya Arabistonidagi Abha aeroportiga hujum uyushtirdi, Ar-Riyod bu hujumni to‘xtatilganini ma’lum qildi.
Husiylar 20-iyulda Saudiya Arabistoniga dengiz blokadasi e’lon qilib, keyingi kunlarda Qizil dengizda Saudiya kemalariga hujum qila boshladi. Dunyoning eng gavjum savdo yo‘llaridan biridagi hujumlar, AQSh-Eron urushi Fors ko‘rfazidagi Hormuz bo‘g‘ozini amalda yopib qo‘ygan bir paytda sodir bo‘lmoqda, bu esa mintaqadagi neft va energiya eksportiga qo‘shimcha ta’sir ko‘rsatmoqda.
Saudiya boshchiligidagi koalitsiya shundan so‘ng g‘arbiy Yamandagi husiy nishonlariga zarba berdi, bu 2022-yildan beri birinchi marta. Husiylar o‘z blokadasini ular nazoratidagi hududlarga “Saudiya qamali”ga javob deb izohlamoqda.

Йеменские хуситы убили по меньшей мере 30 правительственных солдат и ранили 15 в результате ракетных ударов по военным лагерям в провинциях Хадрамаут и Мариб, сообщили правительственные источники телеканалу Al Jazeera.
Атаки в четверг, в том числе на лагеря, управляемые Чрезвычайными силами Йемена, стали самыми смертоносными за годы войны в стране и продолжают рост насилия в последние недели.
Военный представитель хуситов Яхья Сари заявил, что атаки, которые, по его словам, были осуществлены с помощью ракет и беспилотников, привели к «сотням» жертв. Йеменские военные подтвердили атаки, назвав их ответом на свои собственные удары по хуситам.
По данным йеменских военных источников, хуситы выпустили восемь ракет из провинции Аль-Джауф к северу от Мариба, нацелившись на Аль-Тинию и Аль-Абр в Хадрамауте и Аль-Рук в Марибе. Ожидается, что число жертв возрастет.
Бои в Йемене между проиранскими хуситами и проправительственными силами, поддерживаемыми Саудовской Аравией, усилились в последние недели после четырех лет относительного спокойствия. Хуситы также объявили морскую блокаду Саудовской Аравии и атакуют суда, связанные с северным соседом.
Война в Йемене началась в 2014 году, когда хуситы захватили столицу Сану. Военная интервенция коалиции под руководством Саудовской Аравии началась в следующем году, но не смогла полностью победить хуситов.
Сари заявил, что атака в четверг последовала за «военным наращиванием» проправительственных сил, поддерживаемых Саудовской Аравией, «направленным на эскалацию конфликта». И хуситы, и правительство мобилизовали свои силы в последние недели, столкновения происходят на западе и в центре Йемена.
Напряженность возросла в начале июля, когда хуситы заявили, что иранскому самолету было запрещено приземлиться в аэропорту Саны. Затем, 13 июля, йеменское правительство заявило, что нанесло удар по аэропорту Саны, чтобы предотвратить посадку еще одного иранского самолета. Хуситы ответили атакой на аэропорт Абха в Саудовской Аравии, которую Эр-Рияд заявил, что перехватил.
Затем хуситы объявили о морской блокаде Саудовской Аравии 20 июля и начали атаковать связанные с Саудовской Аравией суда в Красном море в последующие дни. Атаки на одном из самых оживленных судоходных маршрутов в мире происходят в то время, когда американо-иранская война фактически закрыла Ормузский пролив на другой стороне Аравийского полуострова, что еще больше усугубляет экспорт нефти и энергоносителей из региона.
Коалиция под руководством Саудовской Аравии с тех пор нанесла удары по объектам хуситов на западе Йемена, впервые с 2022 года. Хуситы оправдывают свою блокаду как ответ на «саудовскую осаду» районов Йемена, находящихся под их контролем.