Tehron, Eron – Eron rasmiylari Ummon bilan Hormuz bo‘g‘izi bo‘yicha yakuniy kelishuvni muhokama qilmoqda, biroq yuqori martabali amaldorlar strategik suv yo‘lining to‘liq ochilishi Qo‘shma Shtatlarning imtiyozlariga bog‘liqligini ta’kidlamoqda.
Tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchi shanba kuni Ummon bilan kelishuv “juda yaqin” ekanini aytdi, biroq bo‘g‘izning to‘liq ochilishi AQShning iyun oyida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumida (MoU) bergan va’dalariga sodiq qolishiga bog‘liqligini ta’kidladi.
Eron avvalroq AQShni bo‘g‘izdagi janubiy Ummon yo‘nalishini Tehron bilan kelishmasdan qo‘llab-quvvatlagani, Isroilning Livanga hujumlarini to‘xtatmagani va sanksiyalar tufayli xorijda bloklangan Eron pullarini muzlatishdan bosh tortgani uchun tanqid qilgan.
Shanba kuni Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) matbuot kotibi Husayn Muhibbiy davlat ommaviy axborot vositalariga Hormuz bo‘g‘izining ochilishi “o‘ziga xos mexanizmga ega va Eron bilan Ummon o‘rtasidagi muzokaralarga aloqasi yo‘q”ligini aytdi.
U AQShning strategik bo‘g‘izni ochish uchun Eron belgilagan “shartlarga” rozi bo‘lishdan boshqa iloji yo‘qligini qo‘shimcha qildi. Muhibbiyning so‘zlariga ko‘ra, IRGC bo‘g‘izni nafaqat iqtisodiy suv yo‘li, balki Eronning geografik joylashuvi bilan bog‘liq kuch manbai sifatida ko‘radi va undan foydalanishni niyat qilmoqda.
IRGC matbuot kotibi AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatini Ummon bilan “deyarli yakuniga yetgan” muzokaralarga “aralashmaslikka” chaqirdi.
Juma kuni Eronning qattiq chiziqli parlamentidagi milliy xavfsizlik komissiyasi matbuot kotibi ham Ummon bilan bo‘g‘iz bo‘yicha kelishuv doirasi kelishilganini va tez orada bitim kutilishi mumkinligini tasdiqladi. Hasan Qoshqaviy qaror “yuqori darajadagi” ruxsatni kutayotganini aytdi.
Televizion intervyusida prezident Masud Pezeshkiyon iyun oyida AQSh bilan imzolangan MoUni “qat’iy himoya qilishini” aytdi va iste’foga chiqish tahdidi haqidagi spekulyatsiyalarni rad etdi. Bu tahdidni qattiq chiziqli tarafdorlar AQSh bilan diplomatik yechimga qarshi bo‘lganlarga qarshi kurashish vositasi sifatida ishlatganini da’vo qilmoqda.
Tashqi ishlar vazirligi avvalroq, agar bo‘g‘iz orqali ba’zi yuk tashishni tiklash bo‘yicha kelishuvga erishilsa, Ummon bilan qo‘shma bayonot chiqarilishi mumkinligini aytgan edi. Bo‘g‘iz asosan 28-fevralda AQSh va Isroil Eronga hujum qilganidan beri to‘xtatilgan.
Eron va Ummon kelishuv doirasida kemalar o‘tadigan yo‘nalishlar koordinatalarini kelishib oldi. Kiruvchi transport Eron hududiy suvlari orqali shimoliy yo‘lakdan, chiquvchi transport esa Ummon suvlaridagi janubiy yo‘lakdan o‘tishi kerak.
AQSh ommaviy axborot vositalari vaqtinchalik kelishuv 60 kunga mo‘ljallangan va uzaytirilishi mumkinligini yozmoqda. Shuningdek, kelajakda foydalanish mumkin bo‘lgan markaziy koridorda dengiz minalarini tozalash, harbiy kemalar o‘tishi va o‘tayotgan kemalar uchun muvofiqlashtirilgan to‘lov tizimi masalalari muhokama qilinayotgani haqida xabarlar bor.
Eronning janubiy portlariga AQSh dengiz blokadasi va AQSh harbiy aktivlarini olib chiqish bilan bog‘liq savollar mavjud. Eron bo‘g‘izni to‘liq ochish yo‘lida buni zarur deb hisoblamoqda. Tinchlik davrida dunyo neftining qariyb 20 foizi shu bo‘g‘iz orqali o‘tadi.
Eron yadro dasturi va 90 million eronlikka qarshi qo‘llanilgan qattiq sanksiyalarni ham hal qiladigan keng qamrovli uzoq muddatli yechim istiqbollari yanada noaniq.
Ayni paytda harbiy faollik sezilarli darajada pasaygan bo‘lsa-da, keskinlik yuqoriligicha qolmoqda va dengiz xavfsizligi muhokamalarda asosiy mavzu bo‘lib qolmoqda.
Birlashgan Arab Amirliklari shanba kuni Abu-Dabi milliy neft kompaniyasiga (ADNOC) tegishli kema Hormuz bo‘g‘izini kesib o‘tayotganda raketa nishoniga aylangani, biroq qurbonlar yo‘qligini ma’lum qildi. BAA Tashqi ishlar vazirligi bayonotida tijorat kemalarini nishonga olish va bo‘g‘izdan “iqtisodiy majburlash yoki shantaj vositasi sifatida foydalanish” IRGC tomonidan “qaroqchilik harakati” ekanini va “mintaqa, uning xalqlari va global energiya xavfsizligiga bevosita tahdid” ekanini aytdi.
Yamanning Eron bilan hamkorlik qiluvchi hutiylari Saudiya Arabistoni bilan to‘qnashuvda davom etmoqda va Qizil dengiz hamda Bob al-Mandab bo‘g‘izida Saudiya kemalari uchun muammolar yaratmoqda. Juma kuni hutiylar Saudiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Yaman hukumatining Marib shahridagi hududiga halokatli hujum uyushtirdi.
Chorshanba kuni Bob al-Mandab va Hormuz bo‘g‘izlarida harakat eng so‘nggi keskinlashuvlar fonida bir nechta kemagacha qisqardi, biroq nisbatan tiklangan bo‘lsa-da, urushdan oldingi darajadan ancha past. Ba’zi kemalar aniqlanmaslik uchun transponderlarini o‘chirishga majbur bo‘lmoqda.
Global energiya bozorlari Hormuz bo‘g‘iziga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan diplomatik kelishuv ehtimolini yana bir bor olqishladi. Juma kuni yopilishda Brent nefti barrel uchun taxminan 83 dollarni tashkil etdi.
Eron ichki bozorlari ham shanba kuni ijobiy reaksiya ko‘rsatdi. Milliy valyuta AQSh dollariga nisbatan 1,85 million riyolgacha mustahkamlandi va o‘tgan hafta erishilgan 1,94 million atrofidagi tarixiy minimumlardan biroz tiklanganini ko‘rsatdi. Tehron fond birjasining asosiy indeksi ham 112 ming punktga yoki 2 foizdan biroz ko‘proqqa ko‘tarilib, 5,52 millionni tashkil etdi.

Тегеран, Иран – Власти Ирана рассматривают окончательное соглашение с Оманом по Ормузскому проливу, однако высокопоставленные чиновники подчеркивают, что полное открытие стратегического водного пути будет зависеть от уступок со стороны Соединенных Штатов.
Министр иностранных дел Аббас Арагчи в субботу заявил, что соглашение с Оманом «очень близко», но предупредил, что полное открытие пролива будет зависеть от того, выполнит ли США обязательства, данные в рамках июньского меморандума о взаимопонимании (МОВ), которые были нарушены.
Иран ранее критиковал США за поддержку южного оманского маршрута в проливе без координации с Тегераном, за неспособность остановить атаки Израиля на Ливан и за отказ разморозить какие-либо иранские средства, заблокированные за рубежом из-за санкций.
В субботу представитель Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Хоссейн Мохебби заявил государственным СМИ, что открытие Ормузского пролива «имеет свой собственный механизм и не имеет отношения к переговорам между Ираном и Оманом».
Он добавил, что у США не будет иного выбора, кроме как согласиться на «условия», установленные исламской республикой для открытия стратегического пролива, который, по словам Мохебби, КСИР рассматривает не только как экономический водный путь, но и как источник силы, связанный с географическим положением Ирана, который он намерен использовать.
Представитель КСИР призвал администрацию президента США Дональда Трампа не «вмешиваться» в переговоры с Оманом, «которые почти завершены».
В пятницу представитель комиссии по национальной безопасности жестколинейного парламента Ирана также подтвердил, что рамки соглашения с Оманом по проливу были согласованы, и сделка может быть заключена в ближайшее время. Хасан Кашкави заявил, что решение ожидает одобрения «на более высоких уровнях».
В телевизионном интервью президент Масуд Пезешкиан заявил, что будет «решительно защищать» МОВ, подписанный с США в июне, и вновь отверг спекуляции о том, что он покинет свой пост, несмотря на утверждения жестколинейных сторонников о том, что он использовал угрозу отставки как способ борьбы с оппонентами, выступающими против дипломатического урегулирования с США.
Министерство иностранных дел ранее заявило, что совместное заявление с Оманом может быть опубликовано, если будет достигнуто соглашение о возобновлении некоторого судоходства в проливе, который был в значительной степени нарушен после того, как США и Израиль напали на Иран 28 февраля.
Иран и Оман согласовали координаты маршрутов для судов в рамках соглашения. Входящий трафик должен проходить по северному коридору через территориальные воды Ирана, а исходящий – по южному коридору в оманских водах, координируемому с Ираном.
Американские СМИ сообщают, что временное соглашение предусмотрено на 60 дней и может быть продлено. Также сообщается об обсуждениях по разминированию центрального коридора, который может быть использован в будущем, проходу военных кораблей и потенциальной скоординированной системе сборов для проходящих судов.
Остаются вопросы о том, что произойдет с военно-морской блокадой южных портов Ирана со стороны США и выводом американских военных активов, которые, как заявил Иран, будут необходимы на пути к полному открытию пролива, через который в мирное время проходит около 20 процентов мировой нефти.
Еще более неясными являются перспективы более широкого долгосрочного урегулирования, которое также затронет будущее ядерной программы Ирана, а также годы жестких санкций США, введенных из-за обогащения урана, которые усугубили экономические потрясения для 90 миллионов иранцев.
Тем временем, хотя военная активность в регионе значительно снизилась, чтобы дать возможность переговорам с Оманом, напряженность остается высокой, и морская безопасность продолжает доминировать в обсуждениях.
Объединенные Арабские Эмираты заявили, что судно, принадлежащее Национальной нефтяной компании Абу-Даби (ADNOC), было поражено ракетой при пересечении Ормузского пролива в субботу, но жертв нет. В заявлении Министерства иностранных дел ОАЭ говорится, что нападение на коммерческие суда и использование пролива «в качестве инструмента экономического принуждения или шантажа представляет собой акты пиратства» со стороны КСИР «и представляет прямую угрозу стабильности региона, его народов и глобальной энергетической безопасности».
Поддерживаемые Ираном хуситы в Йемене также продолжают противостоять Саудовской Аравии и создают помехи для саудовских судов в Красном море и Баб-эль-Мандебском проливе. В пятницу хуситы совершили смертоносную атаку на район Мариба, контролируемый поддерживаемым Саудовской Аравией международно признанным йеменским правительством, которое в субботу объявило о военном ответе на нескольких фронтах.
В четверг йеменская группировка также нанесла удар по Наджрану на юго-западе Саудовской Аравии, через день после того, как взяла на себя ответственность за две отдельные атаки на саудовские нефтяные танкеры.
Движение в проливах Баб-эль-Мандеб и Ормуз в среду сократилось до нескольких судов на фоне последней эскалации, но относительно восстановилось, хотя и далеко от беспрепятственных довоенных уровней. Некоторые суда прибегают к отключению транспондеров, чтобы их не обнаружили.
Глобальные энергетические рынки вновь приветствовали растущие перспективы дипломатического соглашения, которое может положительно повлиять на Ормузский пролив: цена на нефть Brent при закрытии в пятницу составила около 83 долларов за баррель.
Внутренние рынки Ирана также положительно отреагировали в субботу, в первый рабочий день недели в Иране: национальная валюта укрепилась до 1,85 миллиона риалов за доллар США, немного оправившись от исторических минимумов около 1,94 миллиона, достигнутых на прошлой неделе. Основной индекс Тегеранской фондовой биржи также вырос на 112 000 пунктов, или чуть более чем на 2 процента, до 5,52 миллиона, приблизившись к историческому максимуму.