AQSH fuqarosi Burkina-Fasodagi AQSH elchixonasida ishlagan paytida ikki o‘smir qiz bolani jinsiy zo‘ravonlik qilgani uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi.
AQSH Adliya vazirligi maʼlumotlariga ko‘ra, Merilend shtatidan bo‘lgan 41 yoshli Fode Sitafa Mara 2025-yil oktyabr oyida ikki haftalik sud jarayonidan so‘ng chorshanba kuni hukm chiqarildi.
Hakamlar hay’ati uni voyaga yetmagan shaxsga nisbatan og‘ir jinsiy zo‘ravonlikning to‘rt moddasi, shuningdek voyaga yetmagan shaxsni majburlash va vasvasaga solishga urinish va adolatni amalga oshirishga to‘sqinlik qilishga urinishda aybdor deb topdi.
Jinoyatlar 2022 va 2023-yillarda Burkina-Faso poytaxti Uagaduguda sodir etilgan, u yerda Mara AQSH elchixonasida ishlagan.
Sudda taqdim etilgan dalillarga ko‘ra, zo‘ravonlik AQSH diplomatik xodimlari uchun ijaraga olingan turar joyda sodir etilgan. Ushbu mulk rasmiy maqsadlar uchun ajratilganligi sababli, AQSH yurisdiktsiyasiga tegishli bo‘lib, bu AQSH hokimiyatlariga ishni sudga topshirish imkonini bergan.
Prokurorlar maʼlumotlariga ko‘ra, qurbonlar 13 va 15 yoshda bo‘lgan va og‘ir ahvolda edilar. Mara ularning ahvolidan taxminan bir yil davomida foydalangan.
U qizlarning onasining hayotiga xavf soladigan kasalligidan foydalanib, ularga jinsiy aloqani talab qilgan, ularga hech narsa olmasdan yordam bera olmasligini aytgan.
Mara, shuningdek, qizlardan biriga jinsiy mazmundagi xabarlar yuborgani va tergovchilarni chalg‘itish uchun uy xizmatchisini ko‘ndirishga uringani uchun ham aybdor deb topildi.
Ish Burkina-Faso yordami bilan AQSH hokimiyatlari tomonidan tergov qilingan.
AQSH rasmiylari hukm chiqarilgandan keyin bergan bayonotlarida umrbod qamoq jazosining jinoyatlarning jiddiyligini aks ettirishini va AQSH fuqarolari tomonidan chet elda sodir etilgan bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlikni ham jinoiy javobgarlikka tortishga hukumatning sodiqligini taʼkidlashini aytdi.

A US citizen has been sentenced to life in prison for sexually abusing two teenage girls while working at the US embassy in Burkina Faso.
The US Department of Justice said 41-year-old Fode Sitafa Mara from Maryland was sentenced on Wednesday following a two-week trial in October 2025 in the state's federal District Court.
A jury found him guilty of four counts of aggravated sexual abuse of a minor, as well as attempted coercion and enticement of a minor and attempted obstruction of justice.
The offenses took place in 2022 and 2023 in Ouagadougou, the capital of Burkina Faso, where Mara was employed by the US embassy.
According to evidence presented in court, the abuse occurred at a residence leased for US diplomatic personnel. Because the property was reserved for official use, it fell under US jurisdiction, allowing American authorities to prosecute the case.
Prosecutors said the victims, aged 13 and 15 when the abuse began, came from a vulnerable background. Mara exploited their circumstances over about a year.
He used the girls' mother's life-threatening illness as an opportunity to demand sex, telling them he could not help without receiving something in return.
Mara was also convicted of sending sexually explicit messages to one of the girls and attempting to persuade a housekeeper to mislead investigators.
The case was investigated by US authorities with assistance from Burkina Faso.
In statements after sentencing, US officials said the life term reflected the seriousness of the crimes and underscored the government's commitment to prosecuting child sexual abuse, including offenses committed abroad by American citizens.