AQSH fuqarosi Burkina-Fasodagi AQSH elchixonasida ishlagan paytida ikki o‘smir qiz bolani jinsiy zo‘ravonlik qilgani uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi.
AQSH Adliya vazirligi maʼlumotlariga ko‘ra, Merilend shtatidan bo‘lgan 41 yoshli Fode Sitafa Mara 2025-yil oktyabr oyida ikki haftalik sud jarayonidan so‘ng chorshanba kuni hukm chiqarildi.
Hakamlar hay’ati uni voyaga yetmagan shaxsga nisbatan og‘ir jinsiy zo‘ravonlikning to‘rt moddasi, shuningdek voyaga yetmagan shaxsni majburlash va vasvasaga solishga urinish va adolatni amalga oshirishga to‘sqinlik qilishga urinishda aybdor deb topdi.
Jinoyatlar 2022 va 2023-yillarda Burkina-Faso poytaxti Uagaduguda sodir etilgan, u yerda Mara AQSH elchixonasida ishlagan.
Sudda taqdim etilgan dalillarga ko‘ra, zo‘ravonlik AQSH diplomatik xodimlari uchun ijaraga olingan turar joyda sodir etilgan. Ushbu mulk rasmiy maqsadlar uchun ajratilganligi sababli, AQSH yurisdiktsiyasiga tegishli bo‘lib, bu AQSH hokimiyatlariga ishni sudga topshirish imkonini bergan.
Prokurorlar maʼlumotlariga ko‘ra, qurbonlar 13 va 15 yoshda bo‘lgan va og‘ir ahvolda edilar. Mara ularning ahvolidan taxminan bir yil davomida foydalangan.
U qizlarning onasining hayotiga xavf soladigan kasalligidan foydalanib, ularga jinsiy aloqani talab qilgan, ularga hech narsa olmasdan yordam bera olmasligini aytgan.
Mara, shuningdek, qizlardan biriga jinsiy mazmundagi xabarlar yuborgani va tergovchilarni chalg‘itish uchun uy xizmatchisini ko‘ndirishga uringani uchun ham aybdor deb topildi.
Ish Burkina-Faso yordami bilan AQSH hokimiyatlari tomonidan tergov qilingan.
AQSH rasmiylari hukm chiqarilgandan keyin bergan bayonotlarida umrbod qamoq jazosining jinoyatlarning jiddiyligini aks ettirishini va AQSH fuqarolari tomonidan chet elda sodir etilgan bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlikni ham jinoiy javobgarlikka tortishga hukumatning sodiqligini taʼkidlashini aytdi.

Гражданин США приговорен к пожизненному заключению за сексуальное насилие над двумя несовершеннолетними девочками во время работы в посольстве США в Буркина-Фасо.
Министерство юстиции США сообщило, что 41-летний Фоде Ситафа Мара из Мэриленда был приговорен в среду после двухнедельного судебного процесса в октябре 2025 года в федеральном окружном суде штата.
Присяжные признали его виновным по четырем пунктам обвинения в тяжком сексуальном насилии над несовершеннолетним, а также в попытке принуждения и вовлечения несовершеннолетнего и попытке воспрепятствования правосудию.
Преступления были совершены в 2022 и 2023 годах в Уагадугу, столице Буркина-Фасо, где Мара работал в посольстве США.
Согласно доказательствам, представленным в суде, насилие произошло в резиденции, арендованной для американского дипломатического персонала. Поскольку объект был зарезервирован для официального использования, он подпадал под юрисдикцию США, что позволило американским властям возбудить дело.
Прокуроры заявили, что жертвы, которым было 13 и 15 лет на момент начала насилия, происходили из уязвимой среды. Мара эксплуатировал их обстоятельства в течение примерно года.
Он использовал опасное для жизни заболевание матери девочек, чтобы требовать секса, говоря им, что не сможет помочь без получения чего-либо взамен.
Мара также был осужден за отправку сексуально откровенных сообщений одной из девочек и попытку убедить домработницу ввести следователей в заблуждение.
Дело расследовалось американскими властями при содействии Буркина-Фасо.
В заявлениях после вынесения приговора официальные лица США заявили, что пожизненный срок отражает серьезность преступлений и подчеркивает приверженность правительства преследованию сексуального насилия над детьми, включая преступления, совершенные за границей американскими гражданами.