Zimbabve politsiyasi Kariba ko'lida olti kun oldin cho'kib ketgan paromdan yana sakkizta jasad topilganini ma'lum qildi. Bu bilan halok bo'lganlar soni kamida 92 nafarga yetdi.
Milliy politsiya xizmati yakshanba kuni 84 ta jasad topilganini e'lon qilgach, dushanba kuni ijtimoiy tarmoqlarda so'nggi qurbonlar sonini tasdiqladi. Qolgan qurbonlarni qidirish ishlari hali ham davom etmoqda.
Politsiya qidiruv ishlariga to'rtta qayiq va 40 dan ortiq g'avvoslar jalb qilinganini, barcha jasadlar suv yuzasiga chiqishini kutayotganini ta'kidladi.
Seshanba kuni sodir bo'lgan ushbu falokat Zimbabve tarixidagi eng halokatli voqealardan biri hisoblanadi. Parom Zambiya chegarasi yaqinidagi ko'lda kuchli shamol tufayli ag'darilgan.
Rasmiylar paromning sig'imi 90 kishiga mo'ljallanganini, ammo bortda qancha odam bo'lganini tasdiqlamagan. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, kema haddan tashqari yuklangan va 153 nafar yo'lovchi va ekipaj a'zolarini olib ketayotgan edi.
Parom Zimbabvening shimolidagi Kariba shahridan shimoli-g'arbdagi qishloq va baliqchilik jamoalariga qarab ketayotgan edi. Mintaqada infratuzilma yetishmasligi, jamoat transporti cheklanganligi va yo'llarning yomon ahvoli tufayli suv orqali sayohat qilish keng tarqalgan.
Shanba kuni mahalliy ommaviy axborot vositalari tomonidan e'lon qilingan videoda yuzlab odamlar yaqinlarini aniqlash uchun mahalliy kasalxona oldida kutib turgani aks etgan. Halok bo'lganlar orasida kamida 18 nafar bola ham bor.
Prezident Emmerson Mnangagva voqeaga munosabat bildirib, bu "fojia" ekanini va jiddiy kamchiliklarni ochib berganini, ularni zudlik bilan bartaraf etish zarurligini aytdi.

Полиция Зимбабве обнаружила еще восемь тел после опрокидывания парома на озере Кариба шесть дней назад, в результате чего число погибших достигло как минимум 92 человек.
Национальная полиция подтвердила последние данные о жертвах в сообщении в социальных сетях в понедельник, после того как в воскресенье объявила о находке 84 тел. Поисковые работы по обнаружению оставшихся жертв продолжаются.
В полиции отметили, что задействованы значительные ресурсы, включая четыре катера и более 40 водолазов. Ожидается, что все тела в конечном итоге всплывут на поверхность.
Катастрофа, произошедшая во вторник, считается самой смертоносной в своем роде в Зимбабве. Паром перевернулся из-за сильного ветра на озере недалеко от границы с Замбией.
Власти заявили, что вместимость парома составляла 90 человек, но не подтвердили, сколько человек находилось на борту – ранее сообщалось, что судно было перегружено и перевозило до 153 пассажиров и членов экипажа.
Паром следовал из города Кариба на севере Зимбабве в сельские и рыбацкие общины на северо-западе. Поездки по воде распространены в регионе из-за отсутствия инфраструктуры, включая ограниченный общественный транспорт и плохие дороги.
Видео, опубликованное местными СМИ в субботу, показывает сотни людей, ожидающих у местной больницы, чтобы опознать близких. По меньшей мере 18 детей погибли.
Президент Эммерсон Мнангагва, комментируя инцидент на прошлой неделе, назвал его "трагическим", который выявил серьезные недостатки, требующие немедленного устранения.