AQShning Arizona shtatidagi Grand Kanyon milliy bog'ida kuchli sel oqibatida kamida 15 kishi bedarak yo'qolgan bo'lishi mumkin. Milliy bog' xizmati ma'lumotlariga ko'ra, shanba kuni tushdan keyin Bright Angel Kanyon va Phantom Ranch hududlarida yuz bergan suv toshqini tufayli 62 kishi evakuatsiya qilingan.
Sel oqimlari Kolorado daryosiga yirik toshlar, metall konstruksiyalar va boshqa qoldiqlarni olib kirgan. Milliy bog' xizmati bayonotida aytilishicha, ular sezilarli sel hodisasidan keyin bedarak yo'qolgan yoki topilmayotgan taxminan 15 kishi haqida ma'lumot so'ramoqda.
Bright Angel Krikdagi suv toshqini oqim ustidagi piyoda ko'priklarini vayron qilgan va landshaftni sezilarli darajada o'zgartirgan. Krik tubi kengayib, yangi daryo oqimi paydo bo'lgan. Bright Angel lageri, Phantom Ranch va Shimoliy Kaibab trailining bir qismi yakshanba kuni yopiq qolgan, chunki bog' rasmiylari zararni o'rganmoqda. Kolorado daryosidagi rafting sayohatlari ham vaqtincha to'xtatilgan.
Parth Desai hamkasblari va park qo'riqchisi bilan Bright Angel Kanyonidagi tor o'tish joyida sayohat qilayotganda yomg'ir boshlandi. U Associated Press agentligiga bergan intervyusida: "Biz krikning toshqinini, hech qayerdan paydo bo'lgan sharsharalarni ko'rdik; hamma joyda toshlar, loy va ko'chkilar sodir bo'ldi", dedi.
Yuta shtati universiteti Kolorado daryosi tadqiqotlari markazi direktori Jek Shmidt APga: "Bu Grand Kanyon qanday dinamik va faol landshaft ekanligini eslatadi", dedi. Milliy bog' xizmati Arizona jamoat xavfsizligi departamenti bilan hamkorlikda qo'shimcha evakuatsiyalarni rejalashtirmoqda. Hozircha jarohatlanganlar haqida ma'lumot yo'q. Dushanbagacha hududda yana yomg'ir va momaqaldiroq kutilmoqda.

По меньшей мере 15 человек, как опасаются, пропали без вести после сильного наводнения в Гранд-Каньоне в американском штате Аризона, сообщила Служба национальных парков США.
По состоянию на утро воскресенья 62 человека были эвакуированы из-за наводнения в районах Брайт-Энджел-Каньон и Фантом-Ранч во второй половине дня в субботу. Паводковые воды смыли в реку Колорадо, протекающую через парк, крупные валуны, металлические конструкции и другой мусор.
«Служба национальных парков обращается к общественности с просьбой предоставить информацию о примерно 15 лицах, которые могут быть пропавшими без вести после значительного события, связанного с внезапным наводнением», — говорится в заявлении ведомства.
Наводнение в Брайт-Энджел-Крик, впадающем в реку Колорадо, уничтожило пешеходные мосты через ручей и значительно изменило ландшафт, расширив русло ручья и создав, по-видимому, новый речной порог. Популярные туристические места, включая кемпинг Брайт-Энджел, Фантом-Ранч и часть тропы Норт-Кайбаб, оставались закрытыми в воскресенье, пока officials парка оценивали ущерб. Сплав на плотах по реке Колорадо также временно приостановлен.
Парт Десаи поднимался по узкому проходу в каньоне Брайт-Энджел с группой коллег-врачей и рейнджером парка, когда начался ливень. «Мы видели, как ручей вышел из берегов, водопады появлялись из ниоткуда; повсюду происходили валуны, грязь, оползни», — рассказал он Associated Press.
«Это напоминание о том, насколько динамичным и активным ландшафтом является Гранд-Каньон», — сказал AP Джек Шмидт, директор Центра исследований реки Колорадо в Университете штата Юта. Служба национальных парков Гранд-Каньона заявила, что работает в координации с Департаментом общественной безопасности Аризоны, и в воскресенье планируются дополнительные эвакуации. Пока сообщений о пострадавших нет. В этом районе до понедельника прогнозируются новые дожди и грозы.