Nepal rasmiylari dushanba kuni asosiy e'tibor loy va tosh qoldiqlari bilan to'sib qo'yilgan o'nlab gidroelektr loyihalari tunnellariga yetib borishga qaratilganini ma'lum qildi.
Nepal-Tibet chegarasida chorshanba kuni muzlik qulashi natijasida yuzaga kelgan misli ko'rilmagan muz, tosh, loy va qoldiq oqimi Nepalda 903 kishining hayotiga zomin bo'ldi, 4247 kishi bedarak yo'qolgan, deb xabar berdi mamlakat favqulodda vaziyatlar boshqarmasi.
Sel Xitoyning Tibet mintaqasida ham vayronagarchilik keltirib chiqardi, u yerda kamida 16 kishi halok bo'ldi va 546 kishi bedarak yo'qolgan, deya xabar berdi Xitoy rasmiylari.
Nepalda qutqaruv guruhlari tomonidan tarqatilgan surat va videolarda tungi zulmatda yorug'lik ostida loy va toshlarni qazish va tashish bilan shug'ullanayotgan yer qazish mashinalari, ishchilar esa kuzatib turgani aks etgan. Askarlar tunnellardan biriga kirish uchun joy qidirib, katta chuqurda fonarlardan foydalanishgan.
"Katta miqdordagi qoldiqlar to'plangan va bu bizga tunnellarni ochishda katta qiyinchilik tugdirmoqda", dedi Nepal armiyasi matbuot kotibi Raja Ram Basnet Reuters agentligiga. "Bizning asosiy e'tiborimiz tunnellarni ochishga qaratilgan.".
Nam ob-havo tufayli parchalana boshlagan yuzlab jasadlar, ko'pchiligi noma'lum, tog'lardan oqim bilan olib ketilganidan keyin sayoz qabrlarga ko'milgan.
Katmandu poytaxtidagi kasalxonada o'likxonalar to'lib-toshgan va oilalar yo'qolgan yaqinlarini topish umidida boshqa kasalxonalarga oqib kelmoqda, deb xabar berdi Al Jazeera muxbiri Minelle Fernandes.
933 bedarak yo'qolgan gidroelektr ishchilariga qo'shimcha ravishda, Yuk va Konteyner Assotsiatsiyasining 500 ga yaqin ishchisi ham bedarak yo'qolgan, dedi Fernandes.
Qizil Xoch qit'asi falokatdan 90 000 dan ortiq odam zarar ko'rgan bo'lishi mumkinligini taxmin qilmoqda, Xitoy esa buni iqlim o'zgarishi oqibatlari bilan bog'lamoqda.
Bosh vazir Balendra Shoh suv toshqinini "misli ko'rilmagan va halokatli tabiiy ofat" deb atadi va zararni to'liq baholash qiyinligicha qolayotganini aytdi.
"Noqulay ob-havo, og'ir er va davom etayotgan xavf-xatarlarga qaramay, biz fuqarolarimiz hayotini saqlab qolish uchun qat'iyat bilan harakat qilmoqdamiz", dedi u yakshanba kuni kechqurun Facebook sahifasida, qutqaruv ishlariga fuqarolik ishchilari va ko'ngillilardan tashqari 21 000 ga yaqin xavfsizlik xodimlari jalb qilinganini qo'shimcha qildi.
Ko'plab yo'llar va magistrallarda harakatlanish tiklangangan bo'lsa-da, "deyarli 40 kilometr yo'l butunlay yuvilib ketgan", dedi Al Jazeera muxbiri Fernandes. "Shunday qilib, yordamni jamoalarga yetkazishda erdagi qiyinchiliklar mavjud, ammo rasmiylar, shuningdek, agentliklar va ularning tarmoqlari buni hal qilish ustida ishlamoqda.".
Xitoyning davlat televideniesi CCTV hukumat 2100 dan ortiq qutqaruvchini safarbar qilgani va yordam ishlarini qo'llab-quvvatlash uchun kamida 220 million yuan (33 million dollar) ajratgani haqida xabar berdi. Uskunalar va materiallar oldingi qutqaruvchilarga havodan tashlandi, xitoylik askarlar esa bedarak yo'qolganlarni qidirish uchun hayotni aniqlash uskunalaridan foydalanishdi.
Pekin Tibetda 23 davlatdan 261 xorijiy fuqaro bedarak yo'qolganini aytdi.
"Prezident Si Tszinpin, davlat matbuotiga ko'ra, sel oqimida bedarak yo'qolganlarni qutqarish uchun barcha sa'y-harakatlarni talab qildi va bu prezidentning bunday chaqirig'i ikkinchi marta", dedi Al Jazeera muxbiri Katrina Yu Pekindan reportajida. "Shunday qilib, bu Xitoy rahbarining odamlarni nafaqat sa'y-harakatlarini davom ettirishga, balki ishlar tobora yomonlashayotgan bir paytda ularni ikki baravar oshirishga chaqirish harakati bo'lib ko'rinadi.".
Xitoy Nepalgacha to'qqiz nafar tunnel qutqaruv mutaxassisini yubordi va Nepal rasmiylari bilan sun'iy yo'ldosh ma'lumotlarini almashdi, dedi Yu.
Nepal umumiy qidiruv-qutqaruv ishlarida xorijiy yordamga muhtoj emasligini aytgan bo'lsa-da, tunnel qutqaruv bo'yicha tajribasi uchun yirik qo'shnilari Hindiston va Xitoydan yordamni qabul qildi.
Juma kunidan beri qutqaruv ishlari yomon ob-havo va falokat natijasida Nepal-Xitoy chegarasi bo'ylab hosil bo'lgan ko'l Nepal daryolariga toshib keta boshlaganidan keyin yangi suv toshqiniga sabab bo'lishi mumkinligi haqidagi xavotirlar tufayli bir necha bor to'xtatilgan.
Dushanba kuni ob-havo yaxshi edi va qutqaruv ishlari tezlashishda davom etdi, dedi eng ko'p zarar ko'rgan ikki tumandan biri bo'lgan Rasuva tumani ma'muri Narendra Pariyar.

Спасательные группы Непала при содействии китайских и индийских экспертов спешат спасти более 900 рабочих, которые, как считается, заблокированы под землей на гидроэнергетических объектах, пострадавших от разрушительных внезапных наводнений.
Непальские официальные лица заявили в понедельник, что основное внимание уделяется достижению рабочих примерно в дюжине туннелей гидроэнергетических проектов, заблокированных грязью и каменными обломками.
Беспрецедентный поток льда, камней, грязи и обломков на границе Непала и Тибета в среду, вызванный обрушением ледника, унес жизни 903 человек, 4247 пропали без вести в Непале, сообщило его управление по чрезвычайным ситуациям.
Наводнение также вызвало хаос через границу в китайском регионе Тибет, где по меньшей мере 16 человек погибли и 546 пропали без вести, сообщили китайские власти.
Фотографии и видео, распространенные спасательными группами в Непале, показывают землеройную технику, которая копает и сгребает грязь и камни при свете в темноте ночи, пока рабочие наблюдают. Солдаты использовали фонарики в большой яме, которую они вырыли, чтобы найти место для входа в один из туннелей.
«Большое количество обломков отложилось, и это создает нам большую проблему для открытия туннелей», — заявил агентству Reuters представитель непальской армии Раджа Рам Баснет. «Наш главный фокус — на открытии туннелей».
Сотни тел, многие из которых неопознаны, были захоронены в неглубоких могилах, так как они начали разлагаться во влажную погоду после того, как были смыты с гор потоком.
В больнице в столице Катманду морги заполнены до предела, и семьи стекаются в другие больницы в надежде найти пропавших близких, сообщила корреспондент Al Jazeera Минель Фернандес.
В дополнение к 933 пропавшим без вести рабочим гидроэнергетики, около 500 рабочих из Ассоциации грузовиков и контейнеров также пропали без вести, сказала Фернандес.
Красный Крест подсчитал, что более 90 000 человек, вероятно, пострадали от катастрофы, которую Китай связывает с последствиями изменения климата.
Премьер-министр Балендра Шах назвал наводнение «беспрецедентным и разрушительным стихийным бедствием», и составление полной оценки ущерба остается сложной задачей.
«Несмотря на неблагоприятную погоду, сложную местность и продолжающиеся риски, мы решительно движемся вперед, чтобы спасти жизни наших граждан», — написал он в Facebook поздно вечером в воскресенье, добавив, что в спасательных операциях задействовано почти 21 000 сотрудников служб безопасности, помимо гражданских рабочих и волонтеров.
Хотя доступность была восстановлена на многих дорогах и шоссе, «почти 40 километров дорог были полностью смыты», — сказала корреспондент Al Jazeera Фернандес. «Так что на местах есть проблемы с доставкой этой помощи общинам, но власти, а также агентства и их сети работают над этим».
Государственное телевидение Китая CCTV сообщило, что правительство мобилизовало более 2100 спасателей и выделило не менее 220 миллионов юаней (33 миллиона долларов) на поддержку усилий по оказанию помощи. Оборудование и припасы были сброшены с воздуха спасателям на передовой, а китайские солдаты использовали оборудование для обнаружения жизни для поиска пропавших без вести.
Пекин заявил, что 261 иностранный гражданин из 23 стран числится пропавшим без вести в Тибете.
«Президент Си Цзиньпин, согласно государственным СМИ, призвал к всесторонним усилиям по спасению пропавших без вести в селевом потоке, и это второй раз, когда президент делает такой призыв», — сказала корреспондент Al Jazeera Катрина Ю, сообщая из Пекина. «Так что это, по-видимому, попытка китайского лидера призвать людей не только продолжать свои усилия, но и удвоить их, даже когда дела становятся все мрачнее и мрачнее».
Китай направил в Непал девять экспертов по спасению в туннелях и поделился спутниковой информацией с непальскими властями, сказала Ю.
Хотя Непал заявил, что не нуждается в иностранной помощи в общих поисково-спасательных операциях, он принял помощь от крупных соседей Индии и Китая за их опыт в спасении в туннелях.
Спасательные операции несколько раз приостанавливались с пятницы из-за плохой погоды и опасений, что озеро, образовавшееся через границу Непала и Китая в результате катастрофы, может вызвать новые наводнения после того, как начало переливаться в реки Непала.
В понедельник погода была хорошей, и спасательные работы продолжали ускоряться, сказал Нарендра Парияр, районный администратор Расвы, одного из двух наиболее пострадавших районов.