Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) G‘azo sektorida qish va sovuq yomg‘irlar yaqinlashayotgani sababli aholi salomatligiga oid inqiroz yanada chuqurlashishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining sog‘liqni saqlash agentligi seshanba kuni ma’lum qilishicha, so‘nggi suv sinovlari Falastin anklavidagi suv sifatining sezilarli darajada yomonlashganini ko‘rsatmoqda. Diareya holatlari keskin oshgan.
Isroilning genotsid urushi natijasida G‘azoning katta qismi vayron qilingan va hudud hali ham blokadada. Aholining katta qismi yetarli boshpanasiz qolgan, infratuzilma esa ishlamayapti.
“Biz odamlarga minimal miqdorda suv yetkazib bera olmayotgan bir paytda, suv sifati va ifloslanishi asosiy muammo bo‘lib qolmoqda”, dedi JSSTning Falastin hududlaridagi vakili Reynxilde Van de Weerdt.
Uning qo‘shimcha qilishicha, qishki yomg‘irlar natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan suv toshqinlari “kanalizatsiya, chiqindilar va ifloslangan suvni odamlar uxlaydigan, ovqat pishiradigan va yaqinlariga g‘amxo‘rlik qiladigan joylarga olib keladi”.
2026-yilning dastlabki sakkiz oyida taxminan 6700 ta suv namunasi sinovdan o‘tkazilgan. Natijalar “mikrobiologik ifloslanish deyarli uch baravar oshganini” ko‘rsatdi. Yanvar oyida bu ko‘rsatkich olti foizdan kam bo‘lgan bo‘lsa, avgustda 18 foizdan oshdi.
Mart oyidan beri o‘tkir diareya holatlari deyarli ikki baravar ko‘payib, 27 mingdan 48 mingdan oshdi, dedi Van de Weerdt.
Shunga qaramay, JSST rasmiysi sog‘liqni saqlash falokatining oldini olish uchun hali vaqt borligini ta’kidladi. U “gumanitar yuklarning to‘siqsiz va tezlashtirilgan kirib kelishiga” chaqirdi.
Doimiy boshpana va barqaror suv ta’minoti hamda chiqindilarni boshqarish uchun zarur materiallar muhim ahamiyatga ega. Kasallik sabablarini aniqlash va epidemiyalarga qarshi kurashish uchun qo‘shimcha laboratoriya vositalari shoshilinch kerak.
Aprel oyida “Chegara bilmas shifokorlar” tashkiloti Isroil G‘azoda suvdan “qurol” sifatida foydalanayotganini e’lon qilgan edi. Tashkilot BMT, Yevropa Ittifoqi va Jahon banki ma’lumotlariga tayanib, Isroil hududdagi suv va kanalizatsiya infratuzilmasining qariyb 90 foizini vayron qilgan yoki shikastlaganini ta’kidlagan.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила, что приближение зимы и холодных дождей усугубит кризис общественного здравоохранения, который уже охватил сектор Газа.
Последние анализы воды показали явное ухудшение качества воды в палестинском анклаве, а число случаев диареи резко возросло, заявило во вторник агентство здравоохранения ООН, отметив, что приближение зимы угрожает усугубить ситуацию.
Большая часть Газы разрушена в ходе геноцидной войны Израиля, и она остается в блокаде, в результате чего большая часть населения осталась без достаточного крова и сталкивается с отсутствием функционирующей инфраструктуры.
«Пока мы не можем обеспечить людей минимальным количеством воды, качество воды и ее загрязнение остаются серьезной проблемой», — заявила Рейнхильде Ван де Вердт, представитель ВОЗ на палестинских территориях.
Возможные наводнения в результате зимних дождей «приведут к тому, что сточные воды, отходы и загрязненная вода попадут в места, где люди спят, готовят еду и заботятся о своих близких», — предупредила она.
Тестирование примерно 6700 образцов воды за первые восемь месяцев 2026 года показало, что «микробиологическое загрязнение почти утроилось», сообщила она журналистам в Женеве, выступая из Газы.
Загрязнение увеличилось с менее чем шести процентов в январе до более чем 18 процентов в августе, показали тесты.
Число случаев острой диареи почти удвоилось с марта, подскочив с примерно 27 000 до более чем 48 000, отметила Ван де Вердт.
Однако представитель ВОЗ настаивает, что еще есть время предотвратить катастрофу в области общественного здравоохранения. Она призвала к «беспрепятственному и ускоренному ввозу гуманитарных грузов».
Материалы, необходимые для постоянного жилья и устойчивого водоснабжения и управления отходами, жизненно важны, сказала она. Срочно требуется больше лабораторных материалов, чтобы помочь подтвердить причины заболеваний и лучше реагировать на вспышки.
В апреле «Врачи без границ» заявили, что Израиль использует доступ к воде как «оружие» в Газе. Организация сослалась на данные ООН, Европейского союза и Всемирного банка, указывающие на то, что Израиль разрушил или повредил почти 90 процентов инфраструктуры водоснабжения и санитарии на территории.