Gollandiya politsiyasi mamlakat sharqidagi kichik shaharchada giyohvand moddalar bilan bog'liq otishma sodir etganlikda gumon qilingan 34 nafar shaxsni hibsga oldi. Hodisa oqibatida bir qo'riqchi halok bo'lib, ikki politsiyachi yaralandi.
Viloyat politsiyasi rahbari Jolanda Aalbers seshanba kuni jurnalistlarga ma'lum qilishicha, Germaniya chegarasi yaqinidagi Overasselt qishlog'ida shubhali harakatlar haqidagi xabarni tekshirish uchun kelgan politsiyachilarga niqobli katta guruh otishma boshlagan. Otishma mahalliy vaqt bilan soat 4:00 da (GMT 02:00) sodir bo'lgan.
Otishma chog'ida 51 yoshli qo'riqchi halok bo'lgan, voqea joyiga yetib kelgan ikki politsiyachi esa hayotiga xavf tug'dirmaydigan jarohatlar olgan. Aalbersning so'zlariga ko'ra, birinchi politsiya bo'linmasi voqea joyiga yetib kelishi bilan darhol otishma boshlangan.
Politsiya boshlig'i bu hodisani juda og'ir va travmatik deb baholab, politsiyachilarning jasoratini yuqori baholadi. Uning qo'shimcha qilishicha, voqea joyida bir nechta qurol, ma'lumot saqlash qurilmalari va transport vositalari musodara qilingan.
Hibsga olinganlar orasida Niderlandiya, Belgiya, Fransiya va Jazoir fuqarolari bor. Viloyat prokuraturasi ma'lumotlariga ko'ra, otishma uzoq davom etgan mojaro bilan bog'liq bo'lishi mumkin, chunki o'tgan yili xuddi shu uyga bir necha marta qarata o'q uzilgan edi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu hodisani golland giyohvandlik olami, xususan, "Bolle Jos" laqabli giyohvand moddalar savdosi bilan shug'ullanuvchi Jos Leydekkers bilan bog'lamoqda. U xalqaro kokain savdosidagi ishtiroki uchun sudlangan va Niderlandiyaning eng ko'p qidirilayotgan jinoyatchilaridan biri hisoblanadi.
Niderlandiya Adliya va xavfsizlik vaziri Devid van Vel politsiyaning tezkor harakatini yuqori baholab, bu "misli ko'rilmagan" xavfli vaziyat ekanini ta'kidladi. U X ijtimoiy tarmog'idagi postida 34 kishi hibsga olinganini ma'lum qilib, tergov davom etayotganini va zo'ravonlikni qoralashini bildirdi.

Полиция Нидерландов арестовала 34 подозреваемых после перестрелки, связанной с наркотиками, в небольшом городке на востоке страны. В результате инцидента погиб охранник, двое полицейских получили ранения.
Глава региональной полиции Йоланда Аалберс сообщила журналистам во вторник, что «большая группа» людей в масках открыла огонь в 4 часа утра (02:00 GMT), когда полиция прибыла к дому в Овераселте, деревне недалеко от границы с Германией, для проверки сообщений о подозрительной деятельности.
Во время перестрелки 51-летний охранник был убит, двое полицейских, прибывших на место, получили ранения, не угрожающие жизни, заявила Аалберс. «Когда первое полицейское подразделение прибыло на место, сразу же началась стрельба», — сказала начальник полиции. «Это был невероятно травматичный инцидент. Им пришлось спасать своих коллег и выводить их в безопасное место. Я испытываю огромное уважение к тому, что они сделали».
Аалберс добавила, что на месте происшествия были изъяты несколько единиц оружия, устройства хранения данных и транспортные средства. Среди арестованных — подозреваемые из Нидерландов, Бельгии, Франции и Алжира, сообщили региональные прокуроры.
Они заявили, что есть indications, что стрельба связана с «длительным» конфликтом, так как в тот же дом в прошлом году стреляли дюжину раз в ходе одного инцидента. Два человека были осуждены по этому делу.
Местные СМИ связывают инцидент с криминальным миром нидерландского наркобарона Йоса Лейдеккерса, также известного как «Болле Йос» («Толстый Йос»). Он является одним из самых разыскиваемых преступников Нидерландов и ранее был осужден за участие в международной торговле кокаином.
Министр юстиции и безопасности Нидерландов Давид ван Веель заявил, что полиция «действовала быстро в ответ на опасную для жизни ситуацию в Овераселте, в которую было вовлечено беспрецедентное количество людей». В своем посте в X он отметил, что было произведено 34 ареста, и сказал, что «расследование продолжается», осудив «ужасный акт насилия».