Eron Mudofaa Kengashi kotibi va Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiyning yaqin maslahatchisi Ali Shamxani Isroil va AQShning Eron hujumlarida halok bo'lgani haqida xabar berilmoqda.
Isroil harbiy vakili uni shanba kuni halok bo'lgan bir nechta yuqori martabali eronlik amaldorlar qatoriga kiritdi.
Tehron uning taqdiri haqida darhol izoh bermadi.
70 yoshli Shamxani AQSh va Eron o'rtasidagi Eron yadro dasturi bo'yicha muzokaralarni olib borayotgan edi, ularning so'nggi bosqichi juma kuni yakunlandi.
Shamxani 2025-yil iyun oyida Eron va Isroil o'rtasidagi 12 kunlik urush paytida Isroilning zarbasiga ham nishon bo'lgan edi. U o'sha hujumda halok bo'lgani haqida xabarlar tarqalgan, ammo keyinchalik omon qolgani tasdiqlangan. U uyining vayronalari ostidan chiqarilgan va og'ir jarohatlar olgan edi.
U yaqinda urushdan keyin tashkil etilgan va Eronning mudofaa va milliy xavfsizlik siyosatini muvofiqlashtiruvchi, shuningdek tahdidlarga qarshi resurslarni safarbar qiluvchi Eron Mudofaa Kengashi kotibi etib tayinlangan edi.
Shamxani 2023-yilgacha bir o'n yil davomida Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi (OMXK) rahbari bo'lib ishlagan, bu uni 1979-yildan beri sobiq prezident Hasan Ruhoniy (OMXK kotibi bo'lib deyarli 16 yil ishlagan)dan keyin ikkinchi eng uzoq muddat xavfsizlik rahbari qiladi.
Shamxani 1997-2005 yillarda mudofaa vaziri bo'lgan va inqilobdan keyin Saudiya Arabistoniga tashrif buyurgan birinchi Eron mudofaa amaldori edi. U 2001-yilgi prezidentlik saylovlarida uchinchi o'rinni egallagan, so'ngra mudofaa vaziri lavozimiga qaytgan.

Али Шамхани, секретарь Совета обороны Ирана и близкий советник верховного лидера аятоллы Али Хаменеи, предположительно погиб в результате ударов Израиля и США по Ирану.
Представитель израильской армии заявил, что он был среди нескольких высокопоставленных иранских чиновников, убитых в субботу.
Тегеран немедленно не прокомментировал его судьбу.
70-летний Шамхани курировал переговоры между США и Ираном по иранской ядерной программе, последний раунд которых завершился в пятницу.
Шамхани также был целью израильского удара в июне 2025 года во время 12-дневной войны между Ираном и Израилем. Сообщалось, что он погиб в той атаке, но позже было подтверждено, что он выжил. Его извлекли из-под завалов своего дома, и он получил тяжелые травмы.
Недавно он был назначен секретарем Совета обороны Ирана, который был создан после войны и координирует оборонную и национальную безопасность страны, а также мобилизует ресурсы для противодействия угрозам.
Шамхани возглавлял Высший совет национальной безопасности (ВСНБ) в течение десяти лет до 2023 года, что делает его вторым по продолжительности службы руководителем службы безопасности с 1979 года после бывшего президента Хасана Рухани, который был секретарем ВСНБ почти 16 лет.
Шамхани занимал пост министра обороны с 1997 по 2005 год и был первым иранским оборонным чиновником, посетившим Саудовскую Аравию после революции. Он также занял третье место на президентских выборах 2001 года, прежде чем вернуться на пост министра обороны.