️ Xitoy hukumatining eng yuqori siyosiy majlisi – “ikki sessiya” davomida e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat 2024-yil uchun iqtisodiy o‘sish maqsadini 4,5-5% oralig‘iga tushirdi. Bu ko‘rsatkich 1991-yildan beri eng past darajani tashkil etadi va o‘tgan yilgi “taxminan 5%” maqsadidan ham pastroqdir. 2020-yilda pandemiya tufayli maqsad umuman belgilanmagan edi.
️ Bosh vazir Li Syan tomonidan taqdim etilgan 46 sahifali hisobotda, mamlakatning ichki va tashqi muammolariga qaramay, iqtisodiy o‘sishni saqlab qolishga qaratilgan chora-tadbirlar bayon etilgan. Hisobotda, zaif iste’mol, aholi sonining qisqarishi, uzoq davom etayotgan ko‘chmas mulk inqirozi, global savdo ziddiyatlari va energiya tangisligi kabi muammolar qayd etilgan. Sharqiy Osiyo Instituti tadqiqot guruhidan Jason Bedfordning ta’kidlashicha, pastroq maqsad Xitoyga “aniq maqsadga erishish uchun katta moliyaviy majburiyatlarga o‘tmasdan iqtisodiyotni boshqarish uchun ko‘proq imkoniyat” beradi.
️ “Ikkala sessiya” davomida mamlakatning 15-chi Besh Yillik Rejasi (2026-2030) bo‘yicha dastlabki ma’lumotlar ham e’lon qilindi. Rejada innovatsiyalar, yuqori texnologiyali sanoat tarmoqlari, ilmiy tadqiqotlar va iste’molni rag‘batlantirishga sarmoya kiritish rejalashtirilgan. Li Syanning ta’kidlashicha, reja 100 dan ortiq yirik loyihalarni o‘z ichiga oladi, ular asosan fan va texnologiya, transport va energiya sohalarida sanoat quvvatini kengaytirishga qaratilgan. Shuningdek, sun’iy intellekt (AI) vositalarini asosiy sanoat tarmoqlarida joriy etish va yashil energiyaga o‘tish, uglerod chiqindilarini kamaytirish ham rejaning ustuvor yo‘nalishlari hisoblanadi.
️ Hisobotda, aholining qarishi va tug‘ilish darajasining pasayishi kabi demografik muammolarga javoban “bola tug‘ishga qulay jamiyat” qurish ham ko‘zda tutilgan. Xitoy Makro Guruhi siyosat tahlilchisi Chjou Chjengning ta’kidlashicha, yangi o‘sish maqsadi mamlakatning murakkab ichki muammolar va qiyin global savdo muhitiga nisbatan “realistik” yondashuvini aks ettiradi. Biroq, Jorjtaun universiteti tadqiqotchisi Nin Len boshqa ma’lumotlar iqtisodiy holatning hisobotda ko‘rsatilganidan zaifroq ekanligini ko‘rsatishini ta’kidlab, o‘sish ko‘rsatkichlariga “ehtiyotkorlik bilan qarash” kerakligini aytdi.
️ Ko‘chmas mulk sektoridagi inqiroz Xitoy iqtisodiga jiddiy zarar yetkazdi va bu ichki iste’molning zaiflashishining asosiy sabablaridan biridir. Bu soha bir vaqtlar Xitoy iqtisodiyotining deyarli uchdan bir qismini tashkil qilgan va mahalliy hukumatlar uchun asosiy daromad manbai bo‘lgan, ammo hozir ularning ko‘pchiligi katta qarzlar ostida. Sanoat va eksport sohalari iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda – o‘tgan yilda mamlakat rekord darajadagi 1,19 trillion dollarlik savdo surplusiga erishdi, ammo bu Xitoyning eksportga haddan tashqari bog‘liqligini kuchaytirmoqda, bu esa AQSh tomonidan seziladigan zaiflikdir. AQSh prezidenti Donald Trampning tariflari eksportga bog‘liq Xitoy iqtisodiyotiga qo‘shimcha bosim o‘tkazmoqda.

️ В ходе высшего политического собрания Китая – «двух сессий» – было объявлено, что страна снизила целевой показатель экономического роста на 2024 год до диапазона 4,5-5%. Это самый низкий показатель с 1991 года и ниже прошлогодней цели «около 5%». В 2020 году из-за пандемии цель вообще не устанавливалась.
️ В 46-страничном отчете, представленном премьером Ли Цяном, изложены меры по поддержанию экономического роста, несмотря на внутренние и внешние проблемы. В отчете отмечены такие вызовы, как слабое потребление, сокращение населения, затяжной кризис на рынке недвижимости, глобальные торговые противоречия и дефицит энергии. Как отметил Джейсон Бедфорд из исследовательской группы Восточноазиатского института, более низкая цель дает Китаю «больше возможностей для управления экономикой» без необходимости брать на себя крупные финансовые обязательства для достижения точного показателя.
️ В ходе «двух сессий» также были опубликованы предварительные данные по 15-му пятилетнему плану (2026-2030 гг.). План предусматривает инвестиции в инновации, высокотехнологичные отрасли, научные исследования и стимулирование потребления. Ли Цян подчеркнул, что план включает более 100 крупных проектов, направленных на расширение промышленных мощностей, с акцентом на науку и технологии, транспорт и энергетику. Также планируется внедрение инструментов искусственного интеллекта (ИИ) в ключевых отраслях и переход на зеленую энергетику с сокращением выбросов углерода.
️ В отчете указано, что для решения демографических проблем, таких как старение населения и снижение рождаемости, будет создано «общество, благоприятствующее рождению детей». Политический аналитик China Macro Group Чжоу Чжэн отметил, что новый целевой показатель роста отражает «реалистичный» подход страны к сложным внутренним вызовам и трудной глобальной торговой среде. Однако исследователь Джорджтаунского университета Нин Лэн призвал относиться к показателям роста Китая «с долей скептицизма», поскольку другие данные указывают на более слабую экономическую картину.
️ Кризис в секторе недвижимости нанес серьезный удар по экономике Китая и является ключевой причиной слабого внутреннего потребления. Этот сектор ранее составлял почти треть китайской экономики и был основным источником доходов местных правительств, многие из которых теперь имеют огромные долги. Промышленность и экспорт продолжают поддерживать экономику – в прошлом году страна достигла рекордного профицита торгового баланса в 1,19 триллиона долларов, но это усиливает чрезмерную зависимость Китая от экспорта, что является уязвимостью, ощущаемой США. Тарифы президента США Дональда Трампа оказывают дополнительное давление на экспортно-ориентированную экономику Китая.