️ Voqea o‘tgan yilning aprel oyida sodir bo‘lgan. Sud materiallariga ko‘ra, ayblanuvchi o‘zining oilaviy bolalar bog‘chasida bo‘lganida, mobil telefoni orqali voyaga yetmagan qizga pornografik videolar ko‘rsatgan. Qurbonning ota-onasi ham erkakning bolaning oldida axloqsiz harakatlar qilganini da’vo qilgan.
️ Tergov jarayonida bolaning oilasiga bosim o‘tkazilgani aniqlandi: direktor ota-onalarga arizani olib qo‘yish uchun 2 million so‘m taklif qilgan. Oila pulni rad etib, adolat talab qilgan.
️ Ayblanuvchi aybini faqat qisman tan oldi. U spirtli ichimliklar ta’sirida bo‘lgani va “ehtiyotsizlik” bilan bolaning yonida pornografik kontentli telefon qoldirgani bilan oqlanishga urindi. Biroq sud bu dalillarni asossiz deb topdi.
️ Ayblovning asosiy dalili sud-psixologik ekspertiza xulosasi bo‘ldi. Mutaxassislar qizning rivojlanish darajasiga ko‘ra voqealarni to‘g‘ri idrok eta olishi va uning ko‘rsatmalarining haqiqiy ekanligini tasdiqladi.
️ Sud majlisi natijasida 53 yoshli oilaviy bolalar bog‘chasi rahbari Jinoyat kodeksining 129-moddasining 2-qismi “v, j” bandlari bo‘yicha aybdor deb topildi. Ushbu qonun norma 14 yoshga yetmagan shaxslarga nisbatan axloqsiz harakatlar qilgan, ayniqsa ta’lim yoki tarbiya muassasalari xodimlari uchun qattiq javobgarlikni belgilaydi.

️ Суд Шараф-Рашидовского района Ташкента признал 53-летнего руководителя частного дошкольного учреждения виновным в преступлении против половой неприкосновенности шестилетней воспитанницы и приговорил его к 4 годам лишения свободы. Информацию о судебном процессе подтвердил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
️ Инцидент произошел в апреле прошлого года. Согласно материалам дела, подсудимый, находясь на территории своего семейного детского сада, демонстрировал малолетней девочке порнографические видеоролики на мобильном телефоне. Родители потерпевшей также заявили, что мужчина совершал в присутствии ребенка непристойные действия.
️ В ходе следствия вскрылся факт давления на семью ребенка: директор предлагал родителям 2 миллиона сумов, чтобы они забрали заявление. Семья отказалась от денег, настояв на правосудии.
️ Сам подсудимый признал вину лишь частично. Он пытался оправдаться тем, что находился в состоянии алкогольного опьянения и якобы оставил телефон с непристойным контентом рядом с ребенком «по неосторожности». Однако суд счел эти доводы несостоятельными.
️ Основным аргументом обвинения стало заключение судебно-психологической экспертизы. Специалисты подтвердили, что в силу своего развития девочка способна адекватно воспринимать реальность и ее показания о произошедшем правдивы.
️ По итогам судебного разбирательства 53-летний руководитель семейного детского сада был признан виновным по пунктам «в, ж» части 2 статьи 129 Уголовного кодекса. Данная норма закона устанавливает строгую ответственность за развратные действия в отношении лиц, не достигших 14 лет, совершенные непосредственно работником образовательного или воспитательного учреждения.