️ AQSh va Isroilning Eronni bombardimon qilishidan so‘ng, Germaniyada qasos olish harakatlari haqidagi tashvishlar o‘sib bormoqda. Ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt xavfsizlik organlari vaziyatni diqqat bilan kuzatayotganini ta'kidladi, ammo hozircha aniq hujum rejalari haqida dalillar yo‘qligini aytdi.
️ Germaniyaning Ichki razvedka idorasi (BfV) Eronning javob harakatlari natijasida mamlakatdagi yahudiy muassasalari, masalan, sinagoglar va maktablarga hujum qilinishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Shuningdek, diplomatik vakillar, harbiy ob'ektlar va Eronda yashovchi muxolifat a'zolari ham xavf ostida ekanligi ta'kidlandi.
️ Antisemitizm bo‘yicha komissar Feliks Klein, Eron rahbari Ali Xomeneyning o‘ldirilishidan keyin Eronning Germaniyadagi tarmoqlari orqali yahudiy va isroillik muassasalarga terror hujumlari uyushtirishi mumkinligidan xavotir bildirdi. Parlamentning maxfiy xizmatlar nazorat qo‘mitasi raisi Mark Xenrixman ham Eronning chet elda terror harakatlarini amalga oshirishga tayyorligini tan oldi.
️ Eronda tug‘ilgan va Yashillar partiyasining sobiq rahbari Omid Nuripur, Eron maxfiy xizmatlarining Yevropa, jumladan Germaniyada hujumlar uyushtirish qobiliyatiga ega ekanligini ta'kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron bu haqda oldindan ochiq tahdidlar qilgan.
️ Yil boshida, Erondagi ommaviy norozilik namoyishlari paytida, Germaniya xavfsizlik organlari Eron razvedka xizmatlarining faoliyatini kuzatishni boshlagan edi. BfV ma'lumotlariga ko‘ra, Eron maxfiy xizmatlari muxolifat a'zolariga nisbatan josuslik, tahdid va zo‘ravonlik harakatlarini amalga oshirgan.
️ Kiberhujumlar ham tobora muhim rol o‘ynamoqda. Fevral oyi boshida nashr etilgan hisobotda, Eron razvedka xizmatlarining Germaniyadagi sobiq eronliklarning elektron aloqa tizimlarini buzgani haqida ma'lumot berilgan. Qurbonlar orasida inson huquqlari faollari, jurnalistlar va advokatlar bor.
️ Germaniya-eronlik Jamshid Sharmahdning 2020-yilda qo‘lga olinishi va keyinroq o‘limi haqidagi voqealar keng norozilikni keltirib chiqardi. Urushning kuchayishi bilan, Eronga aloqasi bo‘lmagan odamlar uchun ham vaziyat xavfli bo‘lishi mumkin.
️ BfVning DWga bergan ma'lumotlariga ko‘ra, Eron razvedka xizmatlari sobiq eronliklarning shaxsiy elektron pochta va ijtimoiy tarmoq hisoblariga hujum qilib, ularning ma'lumotlarini to‘plash va profil yaratish orqali kundalik hayotlarini kuzatishi mumkin. Hozirgi vaqtda Germaniyada Eron razvedka xizmatlari tomonidan nishonga olinish xavfi kamayishdan ko‘ra ko‘payishi ehtimoli yuqori.

️ После начала бомбардировок Ирана США и Израилем в Германии усиливаются опасения относительно возможных ответных действий. Федеральный министр внутренних дел Александр Добриндт подчеркнул, что органы безопасности внимательно следят за ситуацией, но отметил, что в настоящее время нет конкретных доказательств запланированных атак, назвав угрозу «абстрактной».
️ Федеральное ведомство по защите конституции (BfV), внутренняя разведка Германии, предупредило о возможных ответных атаках на территории страны. В заявлении говорится, что еврейские учреждения, такие как школы и синагоги, могут стать целями в рамках любых ответных операций. Также под угрозой могут оказаться дипломатические представительства, военные объекты и члены иранской оппозиции, проживающие в Германии.
️ Уполномоченный правительства Германии по борьбе с антисемитизмом Феликс Клайн выразил особую озабоченность по поводу еврейского населения. Он заявил, что после убийства иранского революционного лидера Али Хаменеи можно ожидать, что Иран использует свои сети в Германии для проведения террористических атак против еврейских и израильских учреждений.
️ Председатель парламентского контрольного комитета по спецслужбам Марк Хенрихман, член Христианско-демократического союза (ХДС), также считает возможными ответные меры. Он отметил, что иранские власти неоднократно демонстрировали готовность совершать террористические акты за пределами своих границ, но добавил, что существующие меры безопасности не дают повода для паники.
️ Депутат бундестага Омид Нурипур, родившийся в Тегеране и бывший лидер партии «Зелёные», продолжает считать, что иранские спецслужбы способны проводить атаки в Европе, включая Германию. Он заявил, что иранцы в прошлом открыто угрожали этим, и опасается, что подобное может произойти сейчас.
️ В начале года немецкие органы безопасности уже обратили внимание на возможную деятельность иранских разведывательных служб в связи с массовыми протестами в Иране. BfV сообщило, что транснациональные репрессии иранских спецслужб против диссидентских организаций и лиц из диаспоры включают целенаправленный шпионаж, клеветнические кампании, запугивание, угрозы и насилие.
️ Кибератаки также играют всё более важную роль. В отчёте, опубликованном в начале февраля, упоминались попытки шпионажа иранских разведывательных служб в Германии, в ходе которых была скомпрометирована электронная связь иранских эмигрантов. Среди жертв были правозащитники, журналисты и адвокаты.
️ Широкое возмущение вызвала судьба немецко-иранского гражданина Джамшида Шармада, который был похищен в 2020 году и, по первоначальным сообщениям, казнён четыре года спустя, хотя последующие отчёты указывали на его смерть незадолго до запланированной казни. Из-за эскалации войны ситуация может стать более опасной и для людей, не связанных с Ираном.
️ BfV описало сценарий, при котором иранские разведывательные службы атакуют личные электронные почты и аккаунты в социальных сетях членов диаспоры, чтобы собирать данные, создавать профили и получать информацию об их повседневной жизни и сетях. В настоящее время риск стать мишенью иранских спецслужб в Германии, скорее всего, увеличится, а не уменьшится.