️ Eronning Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi Ali Larijani mamlakat AQShning ehtimoliy bosqiniga qarshi turishga tayyor ekanligini ta'kidladi. U AQSh qo'shinlari Eron hududiga kirsa, ularni asir olish va o'ldirishga va'da berdi. Bu bayonot AQSh rasmiylari, jumladan prezident Donald Trampning Eron ichkarisiga qo'shin joylashtirish imkoniyatini rad etmasligi fonida keldi.
️ Larijani so'zlarida AQSh amaldorlari bir necha ming askar bilan Eron hududiga kirish niyatida ekanligini aytganini eslatib, "Imom Xomeyniy va Imom Xameneyning jasur o'g'illari sizni kutmoqda, ular minglab amerikalik amaldorlarni o'ldirish va asir olish orqali sharmanda qilishga tayyor" dedi. U so'nggi o'tgan shanba kuni AQSh-Isroil hujumida halok bo'lgan oliy rahbar Ali Xameney va uning otasi Ruhulloh Xomeyniyga ishora qildi.
️ Larijani, o'ldirilgan oliy rahbarning yaqin maslahatchisi, Eronning eng nufuzli shaxslaridan biri hisoblanadi. Shanbadan boshlab Isroil va AQSh Eron ustiga minglab bombalar tashladi, Tehron esa butun Yaqin Sharq bo'ylab raketa va dron hujumlari bilan javob qaytardi. Tramp urush kutilganidan yaxshi ketayotganini, AQSh va Isroil Eron osmonini nazorat qilib, mamlakatni uzluksiz zarba berayotganini aytdi.
️ Biroq Tehron itoat qilmaslikni namoyish qilib, Xameney uchun qasos olish va AQSh-Isroil hujumlarini qaytarish uchun kurashni davom ettirishga va'da berdi. Larijani bu hafta boshida "Biz AQSh bilan muzokara olib bormaymiz" dedi. Xameneyning o'limidan keyin Eronning yangi rahbariyati Vashington bilan ishlashga tayyorligi haqida kam belgilar mavjud.
️ Tramp, shunga qaramay, Eron hukumatining uning 3 yanvardagi Venesuela hujumi namunasiga ergashishini istashini bildirdi. O'sha hujumda AQSh kuchlari Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni o'g'irlab, AQShga sudlash uchun olib ketishgan edi. Bir necha kun ichida Maduro o'rniga uning vitse-prezidenti Delsi Rodriges AQSh qo'llab-quvvatlashi bilan keldi. Rodriges AQSh bilan hamkorlik qilib, Tramp ma'muriyatiga Venesuela neftining millionlab barrellarini sotishga ruxsat berdi.
️ Tramp The New York Times gazetasiga bergan intervyusida "Venesuelada qilgan ishimiz, meningcha, mukammal, mukammal stsenariy" dedi. Chorshanba kuni u Xameneyning vorisi tayinlashida "Venesueladagi Delsi kabi" ishtirok etishni istashini qo'shdi. Tramp, shuningdek, o'ldirilgan oliy rahbarning o'g'li va davlat rahbari lavozimiga vorislik qilish uchun eng kuchli nomzodlardan biri hisoblangan Mojtaba Xameneyga qarshi ekanligini bildirdi.

️ Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани подчеркнул, что страна готова противостоять возможному вторжению со стороны Соединённых Штатов, пообещав захватить и убить американских военных в случае их входа на территорию страны. Это заявление прозвучало на фоне того, что официальные лица США, включая президента Дональда Трампа, отказываются исключать возможность размещения войск внутри Ирана.
️ Лариджани предупредил, что такие действия будут иметь тяжёлые последствия, заявив: «Некоторые американские чиновники заявили, что намерены войти на иранскую территорию с несколькими тысячами войск». Он добавил острую отсылку к бывшим верховным лидерам Ирана Рухолле Хомейни и Али Хаменеи, последний из которых был убит в субботу в результате совместного удара США и Израиля: «Доблестные сыновья имама Хомейни и имама Хаменеи ждут вас, готовые опозорить этих коррумпированных американских чиновников, убив и захватив тысячи».
️ Лариджани, бывший близким советником убитого верховного лидера, считается одной из самых влиятельных фигур в Иране. С субботы Израиль и США сбросили тысячи бомб на Иран, а Тегеран ответил ракетными и дроновыми атаками по всему Ближнему Востоку. Трамп заявил, что война идёт лучше, чем ожидалось, причём США и Израиль контролируют небо Ирана и наносят удары без передышки.
️ Однако Тегеран демонстрирует непокорность, клянясь продолжать борьбу, чтобы отомстить за Хаменеи и отразить атаки США и Израиля. Лариджани ранее на этой неделе заявил: «Мы не будем вести переговоры с Соединёнными Штатами». После смерти Хаменеи появилось мало признаков того, что новое руководство Ирана готово сотрудничать с Вашингтоном.
️ Тем не менее, Трамп выразил желание, чтобы иранское правительство последовало модели его удара по Венесуэле 3 января, который включал замену главы государства на фигуру, дружественную США. В Венесуэле силы США похитили президента Николаса Мадуро и доставили его в США для суда. В течение нескольких дней Мадуро сменила его вице-президент Дельси Родригес при поддержке США. С тех пор Родригес сотрудничает с США, включая разрешение администрации Трампа продавать миллионы баррелей венесуэльской нефти.
️ Трамп в интервью The New York Times в воскресенье заявил: «То, что мы сделали в Венесуэле, я думаю, это идеальный, идеальный сценарий». В среду он добавил, что хотел бы быть «вовлечённым в назначение» преемника Хаменеи, как он был «с Дельси в Венесуэле». Трамп также высказался против Моджтабы Хаменеи, сына убитого верховного лидера, который считается одним из фаворитов на пост главы государства.