️ AQSh prezidenti Donald Tramp Kristi Noemni Ichki xavfsizlik vaziri lavozimidan bo‘shatishga qaror qildi. Uning o‘rniga 31-martdan boshlab Oklaxoma shtatidan respublikachi-senator Markueyn Mallin tayinlanadi. Tramp Noemga lavozimidagi faoliyati uchun minnatdorlik bildirib, u “yaxshi xizmat qildi va ko‘plab ta’sirli natijalarga (ayniqsa chegarada) erishdi” deb ta’kidladi.
️ Biroq, Noemning iste’fosi uning vazirlikni boshqarish usuli hamda Trampning immigratsiya siyosatini amalga oshirishidagi muammolar fonida sodir bo‘ldi. Yaqinda Minnesotada federal agentlar tomonidan ikki nafar AQSh fuqarosi otib o‘ldirilgani keng noroziliklarga sabab bo‘lib, bu Noem va Tramp ma’muriyatiga keskin tanqidlarni keltirdi. Demokratlar ham, respublikachilar ham Noemning iste’fosini talab qilgan edi.
️ Trampning bayonotiga ko‘ra, vakolat muddati tugagach, 55 yoshli Noem “Amerika qalqoni” bo‘yicha maxsus vakil lavozimini egallaydi. Bu yangi tuzilma G‘arbiy yarimsharda xavfsizlikni ta’minlash bilan shug‘ullanadi, ammo uning aniq vazifalari va samaradorligi hali noaniq. Noem Trampning ikkinchi prezidentlik muddatidagi jamoasining taniqli a’zosi bo‘lib, uning immigratsiya siyosatini qat’iylashtirish yo‘nalishini qo‘llab-quvvatlagan.
️ Noem Trampning Oq uydagi ikkinchi prezidentlik muddatida ishdan bo‘shatilgan ilk Vazirlar Kabineti kotibi bo‘ldi. Trampning bu muddati yuqori lavozimlardagi kadrlar almashinuvi jihatidan nisbatan tinch o‘tmoqda, bu 2017-2021 yillardagi birinchi muddatidan keskin farq qiladi. Biroq, bu o‘zgarishlar Tramp ma’muriyatining ichki tartib-taqqos va siyosiy barqarorligiga qo‘shimcha savollar tug‘diradi.

️ Президент США Дональд Трамп принял решение об увольнении Кристи Ноэм с должности министра внутренней безопасности. На её место с 31 марта будет назначен республиканский сенатор от Оклахомы Маркуэйн Маллин. Трамп выразил благодарность Ноэм за её работу, заявив, что она “хорошо служила и достигла многих впечатляющих результатов (особенно на границе)”.
️ Однако отставка Ноэм произошла на фоне критики её стиля управления министерством и проблем с реализацией иммиграционной повестки Трампа. Недавние убийства двух граждан США федеральными агентами в Миннесоте вызвали массовые протесты и резкую критику в адрес ведомства, Ноэм и администрации Трампа. Как демократы, так и республиканцы требовали её отставки.
️ Согласно заявлению президента, после окончания срока полномочий 55-летняя Ноэм займёт должность специального представителя по “Щиту Америки” — новой структуре в правительстве США, которая будет заниматься обеспечением безопасности в Западном полушарии, хотя её конкретные задачи и эффективность остаются неясными. Ноэм была видным членом команды Трампа во время его второго президентского срока, поддерживая его курс на ужесточение иммиграционной политики.
️ Ноэм стала первым членом Кабинета министров, уволенным во время второго срока Трампа в Белом доме. Этот срок проходит относительно спокойно с точки зрения кадровых перестановок на высоких постах, что резко контрастирует с первым сроком с января 2017 по январь 2021 года. Тем не менее, эти изменения вызывают дополнительные вопросы о внутренней дисциплине и политической стабильности администрации Трампа.