️ Livan Sogʻliqni saqlash vazirligi maʼlumotlariga koʻra, Isroilning bu hafta davomida Livanga qilgan hujumlarida halok boʻlganlar soni kamida 123 kishiga yetdi, 683 kishi yaralandi. Vazirlikning chiqargan bayonotida bu raqamlar “Isroil tajovuzi” natijasida oshgani aytildi.
️ Livanning rasmiy Milliy axborot agentligi (NNA) xabar berishicha, juma kuni ertalab Isroil samolyotlari janubiy Livandagi bir qancha shaharlarga havo hujumlarini amalga oshirdi. Hujumlar Srifa, Aita al-Shaab, Touline, Sawana va Majdal Selm shaharlariga qaratilgan, shuningdek, ertalab Dours shahari ham nishonga olingan.
️ Hizbulloh guruhi Isroil chegarasidan 5 kilometr ichidagi shaharlarni boʻshatish haqida ogohlantirish chiqardi. Bu ogohlantirish Isroilning Bexrutning janubiy chekkalaridagi aholini chiqib ketishga chaqirganidan bir kun oʻtmay berildi. NNA maʼlumotlariga koʻra, bu talab Bexrutning Dahiyeh deb ataladigan, yarim million aholi yashaydigan zich joylashgan janubiy chekkalaridan katta migratsiyaga sabab boʻldi.
️ Isroil armiyasi Dahiyehda 26 marta zarba berganini, Hizbullohning turli infratuzilmalarini, jumladan, guruhning Ijroiya Kengashi shtab-kvartirasi va dronlar saqlanadigan omborini nishonga olganini daʼvo qilmoqda. Hizbulloh esa oʻz navbatida Isroilning “Livan suvereniteti va tinch aholiga qarshi tajovuzi, fuqarolik infratuzilmasini vayron qilishi va olib borayotgan deportatsiya kampaniyasi javobsiz qolmaydi” deb eʼlon qildi.
️ Hizbulloh juma ertalab Isroil quruqlikdagi kuchlariga, shu jumladan, soʻnggi kunlarda Livan hududiga kirgan askarlarga qarshi bir qator hujumlar uchun masʼuliyatni oʻz zimmasiga oldi. Telegramdagi bayonotida, ularning jangchilari Maroun al-Ras va Kfar Kila kabi Livandagi hududlarda, shuningdek, Isroilning band qilingan Golan tepaliklaridagi Yoav harbiy lageri va Xayfa portidagi harbiy-dengiz bazasini nishonga olgani aytildi.
️ Isroil oʻz chegaradosh shaharlarini boʻshatmasligini va Livanga qoʻshimcha askarlar yuborganini eʼlon qildi, bu harakatni yaqin atrofdagi fuqarolarini himoya qilish uchun mudofaa chorasi deb daʼvo qilmoqda. Biroq, oʻn minglab odamlar Isroil tahdidlaridan keyin uylarini tashlab ketishdi, Bexrutning janubiy chekkalari “deyarli boʻsh” holatga keldi.
️ Yuzlab koʻchirilgan oilalar Bexrut plyajida boshpana izlashga majbur boʻldi, ular umidsizlik bilan kutmoqda – koʻpchilik 2024-yilda Isroil va Hizbulloh oʻrtasidagi urush paytida evakuatsiya qilinganidan keyin ikkinchi marta bunday holatga duch keldi. Muxbir Zeina Xodrning xabar berishicha, gumanitar inqiroz tez sur’atlar bilan kengaymoqda, boshpana izlayotgan odamlar “deyarli har bir burchakda yoʻl chetida” koʻrinmoqda.
️ Xodr shuni taʼkidladi: “Bexrutning janubiy chekkalaridagi yuz minglab odamlarni majburan evakuatsiya qilish uchun maktablar yetarli emas. Odamlar bizga: ‘Biz hayvon emasmiz, biz insonmiz, bolalarimiz sovuqda’ deyishmoqda.” Livan hukumati bir qancha boshpanalar ochgan va odamlarga mamlakatning shimoliga yoʻl olishni aytgan, ammo koʻpchilikda transport vositalari yoʻq – bu yerda nafaqat livanliklar, balki suriyalik va falastinlik qochqinlar ham yashaydi.
️ Livan Yaqin Sharqdagi urushga dushanba kuni, Hizbulloh otishma ochganidan keyin, Isroilning Bexrutning janubiy chekkalari va janubiy va sharqiy Livanga qaratilgan havo hujumlarini boshlagach, tortildi. Urush Isroil va Eron ittifoqchisi Hizbulloh jangchilari oʻrtasidagi janglarni qayta yoqdi, Isroil payshanba kechasi va juma ertalab Bexrutning janubiy chekkalari va boshqa hududlarga bir qator havo hujumlarini amalga oshirdi.

️ По данным Министерства здравоохранения Ливана, число погибших в результате израильских ударов по стране на этой неделе возросло как минимум до 123 человек, 683 человека получили ранения. В заявлении министерства, опубликованном в четверг, говорится, что эти цифры увеличились из-за «израильской агрессии» в понедельник.
️ Официальное Национальное информационное агентство Ливана (NNA) сообщило, что рано утром в пятницу израильские самолеты нанесли авиаудары по нескольким городам на юге Ливана. Удары были нанесены по городам Срифа, Айта-аш-Шааб, Тулин, Савана и Маджал-Сельм, а также на рассвете был атакован город Дурс на востоке Ливана.
️ Группировка «Хезболла» выпустила предупреждение об эвакуации районов в пределах 5 км от израильской границы. Это предупреждение последовало менее чем через день после того, как Израиль пригрозил жителям южных пригородов Бейрута покинуть свои дома, что вызвало массовый исход из района Дахия, густонаселенного южного пригорода столицы, где проживает около полумиллиона человек.
️ Израильская армия заявила, что провела 26 раундов ударов по Дахии, утверждая, что нацелилась на различную инфраструктуру, используемую «Хезболлой», включая штаб-квартиру Исполнительного совета группировки и склад с дронами. «Хезболла» в ответ заявила, что «агрессия вашей армии против ливанского суверенитета и мирных граждан, разрушение гражданской инфраструктуры и проводимая кампания по выселению не останутся без ответа».
️ «Хезболла» взяла на себя ответственность за серию атак рано утром в пятницу, нацеленных на израильские сухопутные силы, включая тех, кто в последние дни вошел на территорию Ливана. В заявлении в Telegram говорится, что боевики группировки атаковали израильские силы в нескольких районах, включая Марун-ар-Рас и Кфар-Кила, уже на ливанской территории, а также военный лагерь Йоав на оккупированных Голанских высотах и военно-морскую базу в порту Хайфы в Израиле.
️ Израиль заявил, что не будет эвакуировать свои приграничные города и направил дополнительные войска в Ливан, утверждая, что это оборонительная мера, направленная на защиту своих граждан, проживающих поблизости. Однако десятки тысяч людей бежали из своих домов после угроз Израиля, а массовый исход из южных пригородов Бейрута оставил район «почти пустым».
️ Сотни перемещенных семей были вынуждены искать убежище на пляже в Бейруте, где они в отчаянии ждут – многие во второй раз, после эвакуации во время войны между Израилем и «Хезболлой» в 2024 году. Корреспондент Зейна Ходр сообщает, что гуманитарный кризис быстро нарастает, и люди, ищущие убежище, видны «на обочинах дорог почти на каждом углу».
️ Ходр отметила: «Школ недостаточно, чтобы разместить сотни тысяч людей, которые были вынуждены бежать из своих домов после угрозы Израиля о принудительном выселении для южных пригородов Бейрута вчера. Люди говорят нам: „Мы не животные, мы люди, наши дети замерзают“». Ливанское правительство открыло ряд убежищ и призвало людей направляться на север страны, но многие не имеют средств транспорта – в южных пригородах Бейрута живут не только ливанцы, но и сирийские, и палестинские беженцы.
️ Ливан был втянут в войну на Ближнем Востоке в понедельник, когда «Хезболла» открыла огонь, что спровоцировало израильские авиаудары, сфокусированные на южных пригородах Бейрута, а также на юге и востоке Ливана. Война возобновила боевые действия между Израилем и боевиками «Хезболлы», союзниками Ирана, и Израиль провел серию авиаударов поздно вечером в четверг и рано утром в пятницу по южным пригородам Бейрута и другим районам.